Луганське вище професійне училище сфери послуг icon

Луганське вище професійне училище сфери послуг



НазваЛуганське вище професійне училище сфери послуг
Дата конвертації07.07.2013
Розмір115.64 Kb.
ТипДокументи
скачать >>>

МІНІСТЕРСТВО OСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

ЛУГАНСЬКЕ ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ СФЕРИ ПОСЛУГ




Методична розробка
уроку правознавства
за темою


«Кримінальне право.
Поняття злочину»



Розробила

викладач

Бережко Н.М.


Луганськ

2012

Пояснювальна записка


Методична розробка уроку з предмету «Правознавство» за темою «Кримінальне право. Поняття злочину» є складовою теми програми «Кримінальне право» частини III «Основи публічного права України» курсу «Правознавство»( 10 клас, 35 годин), що розрахована на 2 години та є останньою у III частині (передує тема «Екологічне право» ( 1година), завершує III частину підсумково-узагальнюючий урок).

Тема програми «Кримінальне право» передбачає вивчення питань, які зазвичай розподіляють на два уроки: «Кримінальне право. Поняття злочину» та «Кримінальна відповідальність».Запропонована розробка має насичений зміст та не вміститься у відведену одну годину, тому рекомендую або використати додатково годину підсумково-узагальнюючого уроку, або надати учням завдання самостійно опрацювати питання кримінальної відповідальності чи скоротити запропоновану розробку, обравши найбільш важливі, на ваш погляд, завдання. Тема «Кримінальне право» має велике значення щодо превентивного виховання молоді та зазвичай найбільш цікава учням, тому збільшення часу на її вивчення є доцільним.

Запропонована розробка передбачає ігрові вправи, інтерактивні методи вивчення нового матеріалу, відеоматеріали з художніх та мультиплікаційних фільмів, що надає учням можливість найбільш ефективно опанувати зміст уроку.

Ця розробка пропонується щодо використання у роботі викладачам ПТНЗ та загальноосвітніх шкіл.


Примітка:


У презентації до уроку надається гра «Хрестики-нулики». Для проведення гри створюються дві команди (може бути обрано два учня). Команди обирають жеребкуванням хрестик чи нулик.

Першою починає гру команда, яка отримала хрестик. На ігровому полі (кубі) команда обирає клітинку, наводить на неї курсор та клацає, після чого з’являється питання. Під час другого клацання по тій самій клітинці з’являється правильна відповідь для перевірки. Якщо відповідь надана вірно, то члени команди клацають на хрестик, який з’явиться у відповідній клітинці, а якщо відповідь неправильна, друга команда ставить у клітинці нулик та продовжує гру. Коли на ігровому полі хрестики чи нулики розставилися відповідно до правил по прямій чи діагональній лінії, по клацанню ліворуч, над діагоналлю, зверху кубу, з’являється лінія, яка завершує гру перемогою.

Щоб перейти до наступного слайду, треба клацнути на стрілку.

^ Дидактичні відомості про урок

Мета:

навчальна - сформувати поняття “ кримінальне право “, поняття та ознаки злочину, його види та стадії, ознайомити учнів з основним джерелом кримінального права, розкрити поняття «склад злочину»;

розвиваюча – розвивати уміння опрацьовувати нормативні акти, робити висновки, аналізувати ситуації, визначати склад злочину;

виховна – виховувати стійке розуміння необхідності дотримуватися приписів законів, виховувати повагу до закону.


^ Тип уроку – комбінований;

Вид уроку – урок з використанням електронних засобів навчання та прийомів активної, інтерактивної діяльності учнів.

^ Основні поняття уроку: кримінальне право, злочин, Кримінальний кодекс України, склад злочину, види злочинів, стадії скоєння злочину, співучасть у злочині.

^ Методико-дидактичне забезпечення уроку: Кримінальний кодекс України (4 од.); Наровлянський О.Д. Правознавство: Підручн. для 10 кл.загальноосвіт. навч. закл.- К. :Грамота,2010 (20 од.); комп'ютерна презентація «Кримінальне право. Поняття злочину»; фрагменти фільмів: «Счастливая Женька», «Кавказская пленница», «Иван Васильевич меняет профессию», видеоролік із мережі Интернет «Розбійний напад»; картки-завдання для інтерактивних вправ.

^ Місце проведення уроку: комп'ютерний клас або аудиторія, де є чотири комп'ютери та інтерактивна дошка.


^ Структурні компоненти уроку

Методи і прийоми

Час

І. Організаційна частина




1 хв.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Відеопитання.

Вправа «Розгадай шаради»

3 хв.

ІІІ. Оголошення теми та завдання уроку

Розповідь за презентацією,

постановка проблемного питання,

запис теми у конспект

3 хв.

IV. Актуалізація опорних знань

Гра «Хрестики-нолики»

10 хв.

V. Вивчення нового матеріалу

Робота у малих групах з нормативно-правовим документом (ККУ), метод «Мікрофон», «Акваріум»

50 хв.

VІ. Закріплення нових знань і вмінь

Групова робота. Аналіз юридичних ситуацій (відеозавдання)

16хв.

VІІ. Підсумок уроку.

Оцінювання учнів




5 хв.

VІІІ. Домашнє завдання




2 хв.

90хв.

Епіграф до уроку:

«Людина є ні що інше, як ряд її вчинків»

Гегель

^ Хід уроку

І. Організаційна частина. Привітання, перевірка наявності учнів та готовності до уроку.

Робота на уроці здійснюється малими групами (4 групи по 4-5 осіб), розділ на які викладач робить заздалегідь.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  • Завдання І: Перегляньте ілюстрації, пригадайте цих героїв фільмів та мультфільмів. Що їх поєднує?

  • Слайд презентації



  • ^ Завдання ІІ. Розгадайте шаради

У кожному з трьох слів є один склад «зашифрованого» слова, яке треба віднайти.

Наприклад:

Сопот – Собор – Никифор ПОСОБНИК

Сакраменто-діжка-калитка

Барабан-кодифікація-аристократизм

Козлов-зачинатель-бігунець ^ Як ви думаєте яка тема нашого уроку?

ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку. Знайомство з епіграфом уроку. Оголошення плану теми.

Частина третя: “Основи публічного права”

Тема програми № 7. “Кримінальне право”

Тема уроку №25 . “Кримінальне право. Поняття злочину”


Епіграф до уроку:

«Людина є ні що інше,

як ряд її вчинків»

Гегель

  • Завдання: Поміркуйте і дайте відповідь наприкінці уроку, чому саме такий епіграф до теми

Питання для розгляду на уроці:

  1. Загальна характеристика кримінального права.

  2. Поняття злочину.

  3. Види злочинів.

  4. Стадії скоєння злочинів.

  5. Склад злочину.

  6. Співучасть у злочині.




IV. Актуалізація опорних знань

Давайте пригадаємо!

Гра “Хрестики-нолики”.


  • Що таке правопорушення?

(протиправне, винне діяння, що завдає шкоди людям,суспiльству, державi

i спричиняє юридичну вiдповiдальнiсть)

  • Назвіть основні види правопорушень?

(проступки та злочини)

  • Назвіть ознаки проступку?

(ознаки проступку: протиправнiсть, суспiльна шкiдливiсть, виннiсть, каранiсть)

  • Які причини можуть бути для скоєння правопорушення?

(незнання законів, низький рівень свідомості, безкарність, шкідливі звички (алкоголь, наркотики)та інше

  • Назвіть елементи складу правопорушення;

(суб’єкт, об’єкт, суб’єктивна сторона, об’єктивна сторона)

  • Як називається карність протиправної поведінки?

(юридична вiдповiдальнiсть)

  • Які особи не підлягають юридичній відповідальності?

(неосуднi особи)

  • Що є об'єктом правопорушення?

(об’єкт правопорушення - те, проти чого спрямовано незаконну дiю правопорушника)

  • Що є суб'єктом правопорушення?

(суб’єкт правопорушення - той, хто його вчинив, - правопорушник)


^ V. Вивчення нового матеріалу.

  1. Загальна характеристика кримінального права.

  2. Поняття злочину.

  3. Класифікація злочинів.

  4. Стадії скоєння злочинів.


Ознакою сьогодення, на жаль, є зростання в Україні злочинності. Це зумовлено перехідним періодом розвитку країни. Перед державою стоять серйозні завдання боротьби зі злочинністю. Юридичною базою боротьби зі злочинністю є кримінальне законодавство. Саме ґрунтовне знання питань з кримінального права надають можливість ефективного його застосування на практиці.

«Кримінальне право» вживається у 2-х значеннях:

  • Це - галузь права; система юридичних норм у яких визначається, які суспільно небезпечні діяння є злочинами і які покарання мають застосовуватися до осіб, що їх вчинили.

  • Це наука, теорія кримінального права, наукова дисципліна;


Кримінальне право у суспільстві виконує певні функції:

  • Регулятивну;

  • Охоронну;

  • Превентивну;

  • Виховну

Як ви розумієте ці функції?

Метод «Мікрофон»

Основним джерелом у кримінальному законодавстві є Кримінальний кодекс України, який набув чинності у 2010 році.

З цим нормативним документом ми будемо працювати на уроці.




^ Групова робота учнів

  • Завдання

І група. Познайомитися зі структурою Кримінального кодексу України та розставити у відповідному порядку на магнітній дошці без допомоги першоджерела деякі розділи ККУ.

Розставити у стовпчики:

^ Загальна частина

Особлива частина



Розділи: Злочин, його види та стадії. Злочини проти життя і здоров'я особистості. Злочини проти власності. Обставини, які виключають злочинність діянні. Злочини проти правосуддя. Покарання і його види. Особливості кримінальної відповідальності та покарання неповнолітніх. Злочини проти суспільної безпеки. (Еталони відповідей представлені у презентації)

ІІ група. Основне слово у визначенні поняття «Кримінальне право» - це злочин. Опрацювати текст ККУ, знайти визначення поняття «злочин» та «зашифрувати» його за допомогою слів-антонімів.

Іншим групам розгадати «зашифроване» поняття.

(Варіант «шифровки»: правомірним вчинком не є особисто безпечна невинна бездіяльність, не вчинена об’єктом правомірного вчинку)

ІІІ група. Познайомитися зі ст. 12 ККУ «Класифікація злочинів», скласти схему та поміркувати і визначити, до яких злочинів за ступенем тяжкості відносяться такі діяння?

  • Водій легкового автомобіля сів за кермо у нетверезому стані, внаслідок чого збив пішохода, який помер.

  • Громадянин Юрченко викрав із сусідського хліва ягня.

  • Терористи захопили концертну залу та взяли глядачів у заручники й висунули політичні вимоги до органів державної влади.

  • Хлопці 15, 16-ті років посварилися, один з них ударив другого, той впав і отримав струс мозку.

ІV група. Опрацювати текст ст.14-16 ККУ та заповнити таблицю.




Після закінчення роботи у малих групах, представники груп доповідають про виконання завдання всім учням.

Вчитель коментує, корегує.

Учні роблять записи у конспект.


^ Вивчення питання 5 «Склад злочину»

За допомогою електронною презентації вчитель розкриває зміст поняття «Склад злочину».

^ Групова робота учнів


Завдання: опрацювати підручник (Наровлянський О.Д. Правознавство: Підручн.для 10 кл., п.20, стор. 145) та розкрити зміст елементів складу злочину, вибрати з запропонованих питання до свого елементу складу злочину.

І група – суб'єкт злочину;

ІІ група - об'єкт злочину

ІІІ група – суб'єктивна сторона

IV група – об'єктивна сторона

Питання до елементів складу злочину:

  1. У чому суть злочинного діяння?

  2. Чому суб’єкт здійснив злочин і яка його вина?

  3. На які суспільні відносини посягає даний злочин?

  4. Чи може суб’єкт відповідати за скоєне?

Після виконання завдань представники груп доповідають.

^ Вивчення питання 6 «Співучасть у злочині»




Групова робота

За ККУ ознайомитися з поняттям «Співучасть у злочині» та методом «Акваріум» визначити форму співучасті та види співучасників.

І група. Діяльність героїв з фільму «Операция Ы и другие приключения Шурика».

ІІ група. Працівник складу Петренко побачив розкритий контейнер, підійшов і став збирати у свої сумки шуби, які були там. Його побачив інший працівник та приєднався до Петренко з його мовчазної згоди.

ІІІ група. Діяльність злочинців у фільмі «Место встречи изменить нельзя»

^ IV група. Діяльність героїв мультфільму «Бременские музыканты», коли вони здійснили напад на короля.


VI. Закріплення нових знань і умінь.

Метод «Аналіз юридичних ситуацій».

Учням пропонуються відеозавдання; треба проаналізувати ситуації, в тому числі розкрити склад злочину.


І група. Фрагмент фільму «Счастливая Женька»

ІІ група. Фрагмент фільму «Иван Васильевич меняет профессию»

ІІІ група. Фрагмент фільму «Кавказская пленница»

IV група. Відеоролик з мережі Інтернет

Викладач коментує, робить висновок, вертається до питання, що було сформульовано до епіграфу уроку: поміркуйте і дайте відповідь, чому саме такий епіграф до теми?

^ Відповіді учнів за методом «Мікрофон».


VII. Підсумок уроку.

Викладач надає можливість зробити висновок щодо досягнення мети уроку, оцінити свою роботу учням, а потім виставляє та коментує оцінки за роботу на уроці.


VIII. Домашнє завдання:

1) Наровлянський О.Д. Правознавство: Підручн.для 10 кл., п.20;

2) Знайдіть у пресі повідомлення про резонансні кримінальні злочини та їх покарання;

3) Підберіть фрагменти фільмів, де простежуються стадії злочину та продемонструйте їх на наступному уроці, коментуючи.



Схожі:

Луганське вище професійне училище сфери послуг iconМіністерство освіти і науки, молоді та спорту України Управління освіти і науки Луганської облдержадміністрації Луганське вище професійне училище №47
Обладнання: мультимедійний проектор, комп’ютер, малюнки, тексти для читання, відеоролик
Луганське вище професійне училище сфери послуг iconМіністерство освіти І науки україни вище професійне училище №82

Луганське вище професійне училище сфери послуг iconМіністерство освіти і науки, молоді та спорту України Ужгородське вище комерційне училище Київського національного торговельно-економічного університету
Безпека праці у сфері послуг (швейне виробництво; надання перукарських послуг)
Луганське вище професійне училище сфери послуг iconМіністерство освіти і науки України Вище професійне училище №82
Для участі у всеукраїнському конкурсі учнівських та педагогічних робіт «здорова планета – здоровий ти!»
Луганське вище професійне училище сфери послуг iconДригула Світлана Іванівна, викладач хімії днз «Вище професійне училище №11 м. Хмельницького», спеціаліст вищої категорії, педагогічне звання «старший викладач».
Дригула Світлана Іванівна, викладач хімії днз «Вище професійне училище №11 м. Хмельницького», спеціаліст вищої категорії, педагогічне...
Луганське вище професійне училище сфери послуг iconДптнз «Лебединське вище професійне училище лісового господарства»
Оформлення: святково оформлена зала, символіка України, квіти, музичний супровід, елементи презентації,кінохроніка
Луганське вище професійне училище сфери послуг iconТернопільське вище професійне училище №4 ім. М. Паращука
Використання кабінету „ Сучасних інтелектуальних систем обробки інформації та прийняття рішень " для викладання фізики та астрономії....
Луганське вище професійне училище сфери послуг iconМіністерство освіти І науки україни новокаховське вище професійне училище методична розробка уроку виробничого навчання з професії “електрогазозварник, газорізальник ” тема програми
Назва теми: Дугове наплавлення валиків І зварювання пластин у нижньому положенні шва
Луганське вище професійне училище сфери послуг iconДержавний навчальний заклад Одеське Вище професійне училище торгівлі та технологій харчування методична розробка з предмету «Організація виробництва закладів ресторанного господарства»
Тема: Організація діяльності торгової частини підприємства та оперативне планування роботи
Луганське вище професійне училище сфери послуг iconТернопільське вище професійне училище №4 імені Михайла Паращука
Кожен працівник зобов'язаний знати і точно виконувати правила пожежної безпеки, а при виникненні пожежі вжити всіх залежних від нього...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов