Тема: Антоніми icon

Тема: Антоніми



НазваТема: Антоніми
Дата конвертації07.07.2013
Розмір86.57 Kb.
ТипДокументи
скачать >>>

5 клас

Тема: Антоніми

Мета: Дати поняття про антоніми, формування вміння визначати та добирати антонімічні пари, доречно вживати антоніми в мовленні; удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички; збагачувати активний словниковий запас.

Розвивати логічне й образне мислення, творчі здібності учнів, збагачувати й уточнювати словниковий запас школярів.

Виховувати повагу до влучного слова

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійний проектор, тлумачні словники, словники антонімів, картки.


^ ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Учитель. Пролунав дзвінок, починаємо урок.


Учениця

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім дружнім класі

Діти просто молодці!

Учитель


Сьогодні у нас незвичайний урок.

До світу фантазії зробимо крок.

А з творчістю ми зустрічались не раз,

І знову вона завітає до нас.

Це час міркувань, наполегливий час.

Цікаві завдання чекають на нас

До поданих слів доберіть протилежні за значенням. Прочитайте перші літери дібраних слів. Яке вийшло слово?(біля дошки)

Пасивний – активний,

день – ніч,

голосно – тихо,

песиміст – оптиміст,

вчений – неук,

колективний – індивідуальний,

багато – мало.


ІІ. Оголошення теми й мети уроку

Інструктаж щодо заповнення карток самооцінки


ІІІ. Актуалізація досвіду учнів.

Прослухати загадки, відгадати їх. У кожній із загадок вказати слова, протилежні за змістом. Як такі слова називаються?

1. Біле поле, чорне насіння, хто його сіє, той розуміє. 2. Вночі спить на землі, а вранці тікає. 3. Сильніша сонця, слабіша вітру, ніг не має, а йде, очей не має, а плаче. 4. Складеш — клин, розкладеш — гриб. 5. Як живе — лежить, як помре — побіжить.

Відгадки. 1. Книжка. 2. Роса. 3. Хмара. 4. Парасолька. 5. Сніг.

ІV. Сприйняття й засвоєння матеріалу

  1. Робота з підручником

Опрацювання теоретичного матеріалу (стор. 219)

Ознайомлення з тлумачним словником, словником антонімів

  1. Пояснення вчителя

V. Виконання вправ на закріплення

1. Робота з підручником (впр. 275 письм.)

2. Прочитайте прислів'я. Замість крапок вставте потрібні слова-антоніми.

1) Занедбаєш науку в ... , пожалкуєш в старості. 2) Руки білі, а сумління .... 3) Радість красить, а ... палить. 4) Де багато слів, там ... діла. 5) Добрий горщик, та ... борщик. 6) Літо збирає, а ... з'їдає.

3. Перекладіть українською мовою і запишіть словосполучення. Яке значення слова свіжий у поданих словосполученнях? Замініть це слово синонімом і доберіть до кожного антонім.

^ Свежая газета

Свежая рубашка

Свежий хлеб

Свежее лицо

Фізкультхвилинка

Буратіно потягнувся,

Раз нагнувся, два прогнувся.

Руки в сторони розвів –

Мабуть, ключика згубив.

А щоб ключик той дістати,

Треба нам навшпиньки встати.

Всі за парти посідали,

Знову вчитися почали.

4. Робота в парах

Підібрати антонімічні фразеологізми: водою не розлити, душа в п’ятах; голодний, як собака; мудра голова. ^ З одним із фразеологізмів скласти речення

Підібрати антонімічні фразеологізми: як кіт наплакав, рукою подати, бити байдики, давати волю язикові. З одним із фразеологізмів скласти речення

Індивідуальна робота з карткою

У кожній колонці виписати не антонімічну пару, дібрати антонімічну. Скласти речення з однією із пар

Літо – зима високий – низький говорити – мовчати

^ Стіна – стеля важко – легко уперед – назад

Вгору – вниз далекий – чужий розмовляти –говорити

Життя – смерть рідне – чуже холодний – гарячий

^ 5. Гра «Скажи без затримки»

Учитель називає слова, а учні без затримки по черзі (ланцюжком) називають до них антоніми. У разі затримки — учень вибуває з гри.

Активний, корисний, хворий, скупий, ворожнеча, лаятись, сучасне, забути, природний, тимчасово, рабство, лінь, дозвіл, прощатися, туди, присмерк, гарячий.

6. Записати прислів'я, самостійно додаючи пропущені антоніми

Від життя до ... лише один крок. Не звалюй зі здорової голови на ... . Силою не дають, силою ... По чужу голову йдеш, то й … неси. Цей в одне вухо влізе, а в друге ... . Великий тілом, а … ділом. Дивіться сьогодні, бо ... не дотовпитесь.

Для довідок. Смерті. Хвору. Віднімають. Свою. Вилізе. Малий. Завтра

^ 7. Розгадування кросворда

Завдання : вписати у клітинки слова, протилежні за змістом.

У виділеному вертикальному стовпчику прочитати ім'я другого брата.

1.Мало (Багато)

1



















2



















3



















4



















5
















6



















7



















2.Раніше (Пізніше)

3. Всерйоз (Жартома)

4. Дешево (Дорого)

5. Увечері (Вранці)

6. Вірно (Невірно)

7. Влітку (Взимку)

Відповідь: Антонім.


8. Установити відповідність між словами-антонімами

Звинувачення Збільшувати

Згаданий Звечора

Зранку Забутий

Зменшувати Виправдання

VІ. Підведення підсумків уроку

На дошці "Дерево пізнання"

Учитель: Що нового дізналися на уроці? Чого навчилися? Що найбільше запам'яталося? Які труднощі виникли у вас при виконанні вправ? Що ви порадите однокласникам для подолання труднощів?

Учні записують на листочках, читають і приклеюють до дерева.

Збіг урок наш, як коротка мить,

Дуже швидко час біжить.

Ще попереду у вас багато кроків

І цікавих, і важких уроків.

Завдання покличуть у майбутнє.

Найскладніше ж завдання – життя.

Тож старайтесь все вправно вивчати.

Пам’ятайте: скарб учня – знання.

^ VІ. Домашнє завдання

Вивчити §32

Виконати вправу 477

1. Записати назви художніх творів, у яких є антоніми

2. Підготувати лінгвістичну казку про синоніми та антоніми


^ Картка самооцінювання Різника Олега


Види роботи

Переклад українською мовою

Вправа 275

Робота в парах

Установлення відповідності

Всього

Бал


















^ Картка самооцінювання Степаненко Вікторії


Види роботи

Переклад українською мовою

Вправа 275

Робота в парах

Установлення відповідності

Всього

Бал


















^ Картка самооцінювання Толкунової Вікторії


Види роботи

Переклад українською мовою

Вправа 275

Індивідуальна робота з карткою

Установлення відповідності

Всього

Бал


















^ Картка самооцінювання Щитова Олега


Види роботи

Переклад українською мовою

Вправа 275

Робота в парах

Установлення відповідності

Всього

Бал


















^ Картка самооцінювання Юсупової Валерії


Види роботи

Переклад українською мовою

Вправа 275

Робота в парах

Установлення відповідності

Всього

Бал

























Схожі:

Тема: Антоніми iconТема: Антоніми. Пароніми. Правильне використання паронімів у мовленні
Мета: поглибити знання учнів про антоніми і пароніми; формувати навички правильного використання антонімів та паронімів в усному...
Тема: Антоніми iconТема. Слова, протилежні за значенням (антоніми). Мета
Мета. Розширити уявлення учнів про антоніми; ознайомити з термі­ном; розвивати уявлення про лексичне значення слів, уміння користуватися...
Тема: Антоніми iconУрок української мови в 3 класі
Мета: Формувати уміння добирати антоніми до загальновживаних слів, знаходити антоніми і використовувати їх в реченнях і текстах,...
Тема: Антоніми iconМета: поглиблювати знання дітей про синоніми і антоніми
Сьогодні ми будемо працювати над темою: Прикметники – синоніми і антоніми. Пряме і переносне значення прикметників
Тема: Антоніми iconТема: Іменники синоніми, іменники антоніми. Пряме і переносне значення іменників. Мета
Тема: Іменники синоніми, іменники антоніми. Пряме і переносне значення іменників
Тема: Антоніми iconУрок української мови в 4 класі Тема
Тема. Прикметники синоніми, прикметники антоніми, прикметники з прямим і переносним значенням
Тема: Антоніми iconОмоніми, синоніми, антоніми
Мета: закріпити знання учнів про групи слів за значенням, удосконалювати вміння розрізняти синоніми, омоніми, антоніми; вміти визначати...
Тема: Антоніми iconТема. Групи слів за значенням (синоніми, антоніми, омоніми) Мета
Верхньоорільська зош І ііі ступенів Первомайської районної державної адміністрації Харківської області
Тема: Антоніми iconУрок української мови в 4 класі. Тема: Прикметники синоніми, антоніми. Пряме і переносне значення прикметників
Вчитель початкових класів сзш №235 ім. В. Чорновола м. Києва полукова наталія олександрівна
Тема: Антоніми iconТема: Слова, протилежні за значенням (антоніми)
Гра "День-ніч" (на слові "день" знайти погляд сусіда по парті). Встановлюємо зв'язок для парної роботи
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов