Скиданюк М. Д. 10-а клас Грудень 2012р. Мета icon

Скиданюк М. Д. 10-а клас Грудень 2012р. Мета



НазваСкиданюк М. Д. 10-а клас Грудень 2012р. Мета
Дата конвертації07.06.2013
Розмір130.07 Kb.
ТипДокументи
скачать >>>

Манявський НВК


Виховна година

на тему:

«Вибір професії – справа твого життя»


Класний керівник:

Скиданюк М.Д.

10-А клас


Грудень 2012р.

Мета: Формувати в учнів свідоме ставлення до вибору майбутньої професії; навчати аргументовано відстоювати власну думку, розвивати мислення; виховувати свідоме ставлення до навчання, розуміння його необхідності в житті, почуття обов’язку перед батьками, викладачами та державою; виховувати в учнів впевненість, культуру спілкування, повагу до думки співбесідника.

Обладнання: портрет Сократа, вислів І.Франка, виготовлені учнями вироби технічної творчості, прислів’я, вислови відомих людей.

«Якщо ви вдало оберете професію і докладете до неї душу, то щастя саме знайде вас» . ( Ч.Дарвін).

Хід заняття.

А) Слово вчителя.

Зовсім невипадково ви бачите на дошці портрет відомого мислителя Сократа. Саме у формі Сократівської бесіди ми проведемо нашу виховну годину. Основні вимоги бесіди – думка, слово, логіка. Багато століть тому відомий мислитель Сократ збирав разом своїх учнів, щоб обговорювати різні проблеми. Говорили переважно учні, Сократ же ставив їм питання і поєднував думки логічними зв’язками. Чого прагнув відомий мислитель, спитаєте ви? Навчити своїх учнів мислити і висловлювати правдиві думки. На дошці перед вами записані правила Сократівської бесіди:

1. Не можу мовчати.

2. Поважаю співбесідника.

3. Мій одногрупник мені друг, але істина дорожча.

4. Заговори, щоб я тебе почув.

Світ професій – складний та захоплюючий. Зорієнтуватись в ньому інколи дуже важко. Усім людям властиво планувати своє життя, вирішувати багато питань, пов’язаних з вибором професії. Знайти свою дорогу в житті –дуже нелегко. Одні обирають її для себе ще з дитинства, інші все життя шукають та не знаходять. Одні з юних літ вчаться переборювати труднощі, які трапляються на шляху до мети, і переборюють їх. Інші , навпаки, всіляко намагаються оминути ці труднощі. Сьогодні ми живемо в країні, яка відкриває перед молоддю необмежені можливості для набуття будь-якої професії. А людина, в свою чергу, може звеличити будь-яку професію, освітлюючи її вогнем своєї творчості, свого дерзання та майстерності.

Чарльз Дарвін казав: «якщо ви вдало оберете труд і докладете до нього душу, то щастя саме знайде вас.» Посудіть самі, щодня людина проводить до восьми годин на день на своєму робочому місці, або ж виконує те, чого вимагає обрана нею професія, чи не так? Кілька годин ранкової зорі та кілька годин вечірньої неймовірної втоми припадають на активну фазу доби, а далі її продовжує пасивна - сон. Зробивши оцей найпростіший аналіз порівняння часових відрізків доби, маємо добре усвідомити , як важливо обрати професію до душі , щоб вона не стала тягарем, а задоволенням. Тоді й вислів: «На роботу як на свято», - набуде реального сенсу.

Питання: Скажіть,будь-ласка, а що вам потрібно для того, щоб ви вважали своє життя яскравим?

Відповіді: - Трудова діяльність, яка приноситиме матеріальне і моральне задоволення.

- Я погоджуюсь, але хочу сюди додати ще друзів, родину та любов.

- А я б доповнив все це ще й повноцінним відпочинком.

Отже, ці фактори ви вважаєте для себе важливими.

Одним із найважливіших кроків у житті є вибір професії. Адже займатися тим, що тебе цікавить, приносить радість, – одна з умов відчуття життєвої повноцінності.

Прагнення «знайти себе», стати «самим собою», індивідуальністю – неодмінна ознака юності. Ще Л.Толстой зауважив: «Призначення людини – це прагнення до досконалості». Своє майбутнє ми визначаємо задовго до останнього шкільного дзвінка. Обираючи професію, стараємося зважити всі «за» і «проти» того чи іншого заняття, що приваблює, «приміряти його на себе». Вибір професії – чи не найголовніший чинник того, як складеться твоє подальше життя та як ти в ньому будеш себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності.

Слід розрізняти близькі за значенням і вживанням слова «професія» і «спеціальність». Професія – рід занять, означена форма трудової діяльності. Спеціальність – окрема галузь науки, техніки, виробництва, в якій людина працює. Люди однієї професії можуть мати різні спеціальності. Наприклад, вона лікар за професією, хірург за спеціальністю, він за професією будівельник, а за спеціальністю може бути бетонником, арматурником, зварювальником, кранівником тощо.

Мрія й реальність – як їх поєднати? Як не помилитись у виборі своєї дороги, щоб бути щасливим у праці? Ці проблеми ми з вами маємо розв’язувати сьогодні на класній годині. Спробуємо вирішити, що ж має обиратися: людина для професії чи професія для людини?

Готуючись до виховної години я просила вас поміркувати над темою : «Моя майбутня професія.

^ Б) Обмін думками на тему: «Моя майбутня професія».

Вчитель. Хочу наголосити, що всі ви,учні, у своїх роздумах звертали велику увагу на працелюбність. Із раннього дитинства, відколи ви себе пам’ятаєте, вам доводиться спостерігати, як працюють ваші батько та мати. Щоденно ходять на роботу в державне чи приватне підприємство або установу, клопочуться по господарству, забезпечують родину, усьому дають лад – і так увесь вік.

Як бачимо праця - це основа людського життя. Людина старіє відходить у інший світ, а її труд залишається дітям, онукам, правнукам… Усе, що ми маємо: їжу, одяг, затишок рідного дому і криницю на обійсті, міста і села, храми і хлібні ниви, - створено працею людини. «Хто не працює – той не їсть», - каже народна мудрість, і цим самим підкреслюється, що кожен зобов’язаний трудитися. І чим плідніше людина працює, тим досконаліші творіння її рук та розуму. Але, вміння та досконалість не приходять самі собою, їх потрібно набувати старанно навчаючись.

^ В) Вправа " Реклама професії" (10 хв.) [5]

Вчитель. Майбутнє наше залежатиме, в якійсь мірі, від того яку професію ми оберемо. А, головне, чи буде вона улюбленою. Ви вже зробили свій вибір і зараз ми побачимо як добре Ви знаєте свою професію. Завдання для команд - зробити рекламу своєї професії у вигляді заставки на телебаченні, або як рекламний щит. Реклама повинна містити:

символ професії;

девіз;

особливості, які відрізняють її від інших.

Ви можете використати при цьому олівці, фломастери, вирізки з журналів і Вашу фантазію. На виконання завдання – 5 хв. (Учасники готуються, через 5 хв. презентують свої роботи.)

Обговорення.

Які почуття у Вас викликало це завдання?

Чим відрізняються Ваші професії?

Назвіть, чим вони схожі між собою?

З якою метою виконувалася ця вправа?

Ваш вік – це саме час для навчання , розвитку здібностей та талантів. Великий український поет І.Франко писав: Хто в першій чвертині життя знання не здобув, А в другій чвертині життя добра не здобув, А в третій чвертині життя хто чесним не був, Той скаже в четвертій : «Бодай я на світі не був».

«Навчання – світло, а невчення – пітьма», - каже народна мудрість. Ви вже давно зрозуміли, що навчання це важка праця, вона потребує багато часу, сили волі та наполегливості. Учні, які не мають сили волі, натрапивши на труднощі, не можуть мобілізувати свої сили на їх подолання, вони втрачають віру в себе, гірше вчаться. Деякі учні працюють епізодично: вивчають один –два параграфи чи твори, навіть, отримують високі оцінки і на деякий час перестають вчитися, а в знаннях – прогалина. От наприклад, якби хлібороб працював у полі , коли йому захочеться. Скажімо, захотів – виорав землю, засіяв, а тоді не захотілося - не висапав, не виорав бур’янів. Прийшла пора збирати врожай, з’явилося бажання, але… збирати нічого. Який висновок?

Учні.

- Щоб праця була результативною , потрібно трудитись систематично, робити все вчасно та якісно.

- У науці все взаємопов’язане і , навчаючись уривками, час від часу, не здобудеш високих знань ані хороших навиків.

Викладач. Не сприймайте працю як важку повинність, а пам’ятайте, що навчання принесе вам радість пізнання, відкриття невідомого і підніме вас на вищий рівень розумової культури. Бо не дарма в народі кажуть:

^ Г) Прислів’я - учні

- Здобудеш освіту – побачиш більше світу.

- Хто знання має , той і мур ламає.

- Вчена людина – видюща і на все тямуща.

- Знання в щасті прикрашає , а в нещасті утішає.

- Дай синові розум , а не багатство.

Вчитель. Навчання – це ще й ваш обов’язок перед державою.Усі ви - діти своїх батьків і діти України, її громадяни та майбутні господарі. Вам належить забезпечувати її процвітання, її міжнародний авторитет. Щоб виконати цю роль, вам потрібна висока освіченість, уміння працювати на сучасному рівні, загальна культура. А все це можна здобути лише наполегливим, сумлінним навчанням. Отже, вчитися – це не лише особиста справа кожного, а й обов’язок перед батьками, перед усім народом, перед Україною. Питання: Як ви гадаєте, якими якостями повинна володіти людина, щоб досягти успіху у роботі?

^ Учні:

- Талант

- Цілеспрямованість - Працелюбність

Вчитель.Хочу задати вам ще одне питання : «Як ви вважаєте,яка з професій найважливіша?»

^ Учні. - Всі професії на світі важливі та потрібні.

Вчитель. Я також погоджуюсь з вами, але коли я задала це питання своїй бабусі вона відповіла, що бачить триєдину важливість трьох головних професій, бо від них залежить життя і наша мудрість у цьому світі. Здогадуєтесь які професії назвала моя бабуся?

^ Учні – монтаж. – Лікар, вчитель та хлібороб.

- Хтось відкриває для нас нові зорі,

- Хтось шукає мудрі закони,

- Борознить хтось моря, океани,

- Хтось пильнує сірі екрани.

- Сорти пшениці виводить вчений .

- А хтось змальовує світ наш зелений.

- Комусь до вподоби в житті мандрувати.

- А хтось ще не вирішив, ким йому стати.

1 - й учень.

Зростають будинки і храми

За допомогою кранів крилатих.

І все це створено руками

Будівельників завзятих.

2 - й учень.

Вони призвані клятву давати

В будні свята

На варті здоров’я стояти,

Люди в білих халатах.

Життя і здоров’я наше

В їхніх руках.


- Допомагали друзі й подруги.

- Батько і мати своє диктували.

- Навіть знайомі напевне вже знали,

- Що нас чекає в освітньому плані…


- А я ніяк не визначуся: то за гуманітарні вхоплюся,

- То математика вже до вподоби,

- То бактерії і мікроби.

- То техніка на перше місце стала.

- То англійська престижною стала.

- Все. На більше мене не стало.

- Я найбільше, друзі, боюся,

- Що так ніколи й не визначуся.

- Пішов за порадою до дідуся.

Дідусь посміхнувся. Усмішка з хитриною:

- Добре б, онуку, щоб став ти Людиною!

Д)Загадки.

Гроші витрачаю вміло:

Я вкладаю їх у діло.

Маю булочну й пекарню,

І салон, і перукарню.

Свиноферму, звідки м'ясо

Відправляю в цех ковбасний.

І скуповую товари,

І розвожу по базару.

Лік грошам я добре знаю,

Їх на вітер не пускаю. (Бізнесмен)

Хто в лікарні по палаті

Ходить в білому халаті?

Хто людей з біди рятує,

Хто хвороби всі лікує?

Хто призначить процедури,

І таблетки, і мікстури,

Щоб здоровим буть довіку?

Це, звичайно, мудрий …

(Лікар)

От в кого тяжка робота, -

Аж чоло блищить від поту!

Рано-вранці я встаю, поле оглядаю.

Там вирує, колоситься

Золота густа пшениця.

Є садок, город і ферма.

І працюю я уперто.

Маю трактори сучасні

І комбайни першокласні.

На землі господарюю.

Добре всіх вас нагодую.

(Фермер)

Знань чимало в нього є,

Дітлахам їх віддає.

Міста Знань постійний житель -

Носить горде ймення... вчитель.

В трубах дірочки латає,

В них несправність виправляє.

Труб і кранів чудо-технік

Добрий дядечко... сантехнік.

Слоненяті чи качаті,

Котеняті чи курчаті

Дасть пігулку чи відвар

Друг тварин... ветеринар.

Рідний край охороняти,

Від чужих обороняти

День і ніч завжди готовий

Мужній захисник... військовий.


Тисне вчасно гальма й газ,

Відвезе усюди нас.

Для доріг він хлопець свій!

За кермом сидить... водій.


Рівно цеглу викладає,

Дах старанно покриває...

Каменяр і покрівельник

Носять назву... будівельник.


Вміє справно рахувати

І товар пропонувати.

Зошит, книгу, олівець

Видає нам... продавець.


Квіточки попідливає,

Кущики попідстригає...

Для рослинок – чарівник,

Любить землю... садівник.


Хто на кухні хазяйнує?

Хто каструлями керує

І з ножем працює вправно?

Хто смачні готує страви,

Пиріжки пече рум'яні,

Варить борщ смачний, духм'яний,-

Не відтягнеш і за вуха?

Хто цей майстер? Звісно ж …(Кухар)


Вчитель. Що обумовлює вибір людиною тієї або іншої професії? На практиці виявляється, що нахили враховуються в останню чергу, а от думка батьків впливає в першу чергу. Чи варто слухати батьків при виборі професії?

1) Варто. Але це має бути професія, яка цікава саме цій людині. Проте молодь, як правило, опиняється перед вибором професії в той час, коли ще не здатна повністю оцінити власні нахили. Тому правильніше буде їй допомогти.

2) Деякі батьки намагаються перенести на дітей свої спрямування чи нереалізовані амбіції. На мою думку, це неправильно. Адже якщо батькові не вдалося закінчити музичну школу, це не значить, що його син повинен проти власної волі стати музикантом.

Обрати професію — це не стільки обрати собі роботу, скільки бути прийнятим у певну групу, прийняти її етичні норми, правила, принципи, цінності, спосіб життя. Скільки ж усього існує професій? Їх нараховується більше шести тисяч, і кожна ставить певні вимоги до людини. Одні вимагають сили і кмітливості, інші розуму і охайності або уміння спілкуватися і стриманості.

Щоб обрати свій фах, необхідно враховувати ряд факторів – власні побажання, психологічні особливості та можливості, не слід забувати й про потреби ринку праці. Існує формула вибору професії яка в загальному вигляді показує, як прийняти оптимальне рішення.

^ Е) Існує 8 факторів вибору професії (за Е.А. Климовим).

Позиція старших членів сім’ї

Позиція товаришів, подруг

Позиція вчителів, шкільних педагогів

Особисті професійні плани

Здібності

Рівень домагань суспільного визнання

Інформованість

Схильності


^ Є) Типи професій

1. «Людина — жива природа» (П)

Представники цього типу мають справу з рослинами і тваринними організмами, мікроорганізмами і умовами їх існування (агроном, зоотехнік, ветеринар, мікробіолог).

2. «Людина — техніка і нежива природа» (Т)

Працівники мають справу з неживими технічними об’єктами праці (слюсар, інженер-механік, електрослюсар, технік-технолог закладів харчування).

3. «Людина — людина» (Л)

Предметом зацікавленості є соціальні системи, групи населення, люди різного віку, які працюють у сфері обслуговування, освіти (продавець, лікар, учитель).

4. «Людина — знакова система» (З)

Представники професій цієї системи займаються природними і штучними мовами, умовними знаками, символами, цифрами, формулами (програміст, математик, кресляр-картограф, редактор видавництва, мовознавець).

5. «Людина — художній образ» (X)

Основними об’єктами діяльності є факти художнього вираження дійсності (художник-декоратор, налагоджувач музичних інструментів, концертний виконавець, артист балету, актор театру).

Потрібно пам’ятати, що професія може охарактеризовуватися одночасно ознаками різних типів. Наприклад, диригент хору — це і музикант, і організатор групи людей.


^ Ж) Крилаті вислови про професії - учні

Кожна людина народжується для якогось діла.

Е. Гемінґвей

Лиш праця світ таким, як є, створила. Лиш в праці варто і для праці жить.

І. Франко


Уранці, коли пробуджуєшся, спитай себе: «Що я маю зробити?» Увечері, перше ніж заснути: «Що я зробив?»

Піфагор

Освіта — скарб; праця — ключ до нього.

П. Буаст

Професія лікаря — це подвиг, вона вимагає самовідданості, чистоти душі і чистоти помислів.

А. Чехов

Якщо вчитель поєднує в собі любов до справи і до учня, він — досконалий учитель.

Л. Толстой

^ З)Перегляд відеоролика « Світ професій».

И) 5 професій майбутнього.

І)Притча "Тачка" – читає вчитель.

Тренер. Існує давня повчальна притча про тачку. Тачка – просте знаряддя для транспортування вантажів. Складається із вантажного кузова, одного або декількох коліс і рукоятки.

Троє чоловіків, напружуючись щосили, везуть важкі тачки з каменями. Перехожий ставить кожному з них те саме запитання:

Що ти робиш?

Перший відповів:

Везу цю кляту тачку.

Другий відповів:

Заробляю собі на хліб.

Третій же мовив:

Будую місто.

Тренер.

Чому в кожного, хто віз тачку були різні відповіді, адже вони виконували одну й ту ж роботу?

Які мотиви кожного з них?

Отже, для одного важливо – заробляти гроші, для іншого робота стає каторгою, а для когось – це завдання реалізувати себе.

Ї) Підсумки – побажання вчителя.



Схожі:

Скиданюк М. Д. 10-а клас Грудень 2012р. Мета iconУмова завдання
На підприємстві (тов «Максимум», код єдрпоу 26212426) на підставі наказу №37 від 27. 08. 2012р була проведена позачергова інвентаризація...
Скиданюк М. Д. 10-а клас Грудень 2012р. Мета icon2012р. 2012р. Інструкція з охорони праці під час роботи в швейної майстерні
Додаток 26 – 12 слайдів з’єднувальних швів презентації: Послідовність обробки чоловічої сорочки у схемах
Скиданюк М. Д. 10-а клас Грудень 2012р. Мета iconНаказ №405 Про підсумки проведення ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості
України, державної підтримки талановитої молоді та творчої праці вчителів, викладачів з 21. 11. 2012р по 21. 12. 2012р було проведено...
Скиданюк М. Д. 10-а клас Грудень 2012р. Мета iconВ.І. учитель фізичної культури спткл м. Свердловськ 2012р. Мета урок
...
Скиданюк М. Д. 10-а клас Грудень 2012р. Мета iconВитяг із листа монмолодьспорту України
України від 09. 06. 2012р. №1/9-454 «Про організацію навчально-виховного процесу у початкових класах загальноосвітніх навчальних...
Скиданюк М. Д. 10-а клас Грудень 2012р. Мета iconCмт. Заводське 2012р. Мета
Мета: Виховувати в учнів почуття сприймання чужого болю як свого, загальнонародного горя – як особистого, почуття любові до людини,...
Скиданюк М. Д. 10-а клас Грудень 2012р. Мета iconКлас: 3 клас; Підтема: “Domestic Animals” (свійські тварини) Мета

Скиданюк М. Д. 10-а клас Грудень 2012р. Мета iconГрудень, 2012 року

Скиданюк М. Д. 10-а клас Грудень 2012р. Мета iconНаказ №409 Про підсумки I (районного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України у 2012 2013 навчальному році
Малої академії наук України, відповідно до Плану районної практичної конференції щодо захисту науково-дослідницьких робіт від 20....
Скиданюк М. Д. 10-а клас Грудень 2012р. Мета iconТренінг „Я та мій клас” Мета
Мета: навчати учнів культури спілкування, пошуку конструктивних способів вирішення проблемних ситуацій
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов