Вчителю початкових класів про дітей, що заїкаються (пам’ятка-порадниця) icon

Вчителю початкових класів про дітей, що заїкаються (пам’ятка-порадниця)НазваВчителю початкових класів про дітей, що заїкаються (пам’ятка-порадниця)
Дата конвертації11.06.2013
Розмір39.43 Kb.
ТипДокументи
скачать >>>

Вінокурова Ольга Володимирівна, вчитель-логопед

дитячого стаціонарного відділення Луганської обласної

психоневрологічної лікарні.


Вчителю початкових класів про дітей, що заїкаються

(пам’ятка-порадниця)


Вчитель початкових класів повинен добре знати особливості мовленнєвого розвитку своїх учнів. Своєчасне виявлення мовних недоліків дітей допоможе правильно визначити, якої допомоги вони потребують з боку педагога.

Однією з розповсюджених причин неуспішності учнів початкових класів є різноманітні порушення мовлення. Серед учнів загальноосвітніх шкіл дуже часто зустрічаються діти, що заїкаються.

Заїкання – це порушення темпу, ритму та плавності усного мовлення, зумовлене судомним станом м’язів мовленнєвого апарату [1,c.6]. Як правило, заїкання з’являється у дошкільному віці, але зі вступом до школи мовлення таких дітей значно погіршується. Першокласники починають усвідомлювати свій недолік, зауваження вчителя та реакція однолітків негативно впливають на нервову систему молодшого школяра, що заїкається, спричиняють невпевненість у собі, своїх можливостях. Дитина намагається мовчати, уникає усних відповідей та доручень, пов’язаних із необхідністю говорити, обмежує спілкування з однокласниками. Формування самооцінки учнів молодших класів із заїканням відбувається під впливом мовленнєвого порушення. У дітей, що заїкаються, переважає занижена самооцінка.

Заїкання проявляється лише в процесі усного спілкування. Саме в той момент, коли дитина звертається до когось, відповідає на питання, її мовлення переривається тривалими зупинками, судомними спотиканнями, повторами окремих звуків, складів і навіть слів. Також слід відзначити, що посилення чи зменшення заїкання у однієї і тієї ж дитини залежить від того, з ким саме вона говорить (з дорослими чи дітьми, зі знайомими чи незнайомими) та що саме (відповідає на окремі запитання, розповідає про власні враження, відповідає на уроці чи звертається із запитанням до співрозмовника) [2, c.102].

Труднощі у спілкуванні учнів початкових класів, що заїкаються, з однолітками та дорослими нерідко стають причиною затримки їх особистісного розвитку, низького статусу в шкільному колективі.

Необхідність говорити за умови підвищенної уваги до мовлення з боку вчителя та однокласників спричиняє у дитини емоційну напругу. Вона намагається подолати запинки та мовленнєві труднощі додатковою напругою мовленнєвої мускулатури, що призводить тільки до погіршення мовлення та посилення заїкання.

Досить часто саме неправильна позиція вчителя, обумовлена відсутністю знань про дане мовленнєве порушення, про особливості роботи з такими дітьми, стає причиною посилення заїкання у дитини.

Дев’ять «НЕ» у роботі та спілкуванні з молодшими дошкільниками, що заїкаються:

 1. ^ Не потрібно запитувати дітей із заїканням винятково у письмовій формі. Це не є рішенням проблеми.

 2. Не потрібно, жаліючи дитину, намагатися запитувати її якомога рідше. Це призведе лише до зниження успішності та відсутності бажання вчитися.

 3. Не можна залишати дитину поза суспільним життям класу. Заїкання не є перешкодою для виконання дитиною доручень, потрібно лише підбирати такі, що їй під силу.

 4. Не перебивайте дитину, доки вона не закінчить фразу. Не закінчуйте речення за дитину, якщо вона стала заїкатись.

 5. Не квапте дититу. Ні в якому разі не кажіть: «Відповідай скоріше, мені ніколи», «Припини заїкатись», «Говори правильно».

 6. Не допускайте передражнювання дитини іншими дітьми.

 7. Не робіть критичних зауважень з приводу мовленння дитини та не дозволяйте робити це іншим.

 8. Не варто учнів із заїканням першими запитувати чи викликати до дошки.

 9. Не фіксуйте увагу дитини на мовленнєвому порушенні.


Як може допомогти вчитель початкових класів дитині, що заїкається:


 1. З перших днів шкільного навчання вчитель повинен порадити батькам звернутися до логопеда (в школі чи районній полікліниці).

 2. Ознайомтесь з правилами мовлення, які дає логопед дитині. Контролюйте їх дотримання дитиною.

 3. Зверніться за допомогою до шкільного психолога, тому що подолати заїкання можна лише об’єднавши зусилля.

 4. Проведіть бесіду з класом, щоб організувати правильне відношення до дитини з боку однокласників.

 5. Дуже важливо встановити контакт із сім’єю дитини. Висувати єдині вимоги до мовлення в школі та вдома.

 6. Потрібно своєчасно підкреслювати успіхи дитини у навчанні та подоланні мовленнєвого порушення, підбадьорюйте у випадку виникнення труднощів.

 7. Запитуйте дитину, що заїкається, стільки ж, скільки й інших дітей.

 8. Намагайтесь запитувати учня тоді, коли він сам піднімає руку.

 9. Заздалегідь попереджайте дитину про відповідь: «Андрію, підготуйся, будь ласка, відповідати після Олени».

 10. Дуже часто при заїканні найбільш важко дитині почати говорити. Необхідно допомогти їй, нагадати про вдих перед початком мовлення, проговорити перші слова разом.

 11. Говорити з такою дитиною потрібно чітко, плавно (не відриваючи одного слова від іншого), не поспішаючи. Мова вчителя повинна бути правильним зразком для дитини.


Література:

 1. Гуцал Л.Л. Корекція заїкання у молодших школярів: навчально-методичний посібник / Людмила Гуцал, Світлана Миронова. – К.: Шк. світ, 2010. – (Бібліотека «Шкільного світу»).

 2. Спирова Л.Ф., Ястребова А.В. Учителю о детях с нарушениями речи / Людмила Спирова, Алла Ястребова. – М.: Просвещение, 1985. - 144с.

 3. Ястебова А.В. Коррекция заикания у учащихся начальных классов общеобразовательных учреждений / Алла Ястребова. – М.: АРКТИ, 2000. – 96 с. (Библиотека практикующего логопеда).Схожі:

Вчителю початкових класів про дітей, що заїкаються (пам’ятка-порадниця) icon4 клас На допомогу вчителю початкових класів 2011 р. Уроки розробила: Мелимука Н. Є
Мелимука Н. Є. – вчитель початкових класів І – ї категорії Чортківської ЗОШ І – ІІІ ступенів №2
Вчителю початкових класів про дітей, що заїкаються (пам’ятка-порадниця) iconВиховання у дітей інтересу до читання. Батьківські збори Обладнання: виставка дитячих книжок. Виставка дитячих малюнків з теми «Моя улюблена книжка»
Поради батькам «Як викликати у дітей інтерес до читання», Пам’ятка «Правила для читання», Пам’ятка для батьків (кожному індивідуально)...
Вчителю початкових класів про дітей, що заїкаються (пам’ятка-порадниця) iconТема: Захист прав та інтересів дітей Мета
Обладнання і матеріали: витяги з Сімейного кодексу України, пам’ятка про правила роботи в малій групі, картки з завданням для груп,...
Вчителю початкових класів про дітей, що заїкаються (пам’ятка-порадниця) iconУрок №39 тема. Складання й розігрування діалогів відповідно до запропонованої ситуації
Обладнання. Картки, текст діалогу для редагування, завдання для груп,пам’ятка «Як вести діалог»,пам’ятка «Правила спілкування»
Вчителю початкових класів про дітей, що заїкаються (пам’ятка-порадниця) iconУчителя початкових класів Учителя початкових класів
Це я учитель початкових класів зош І-ІІІ ступенів №17 Семенець Любов Миколаївна
Вчителю початкових класів про дітей, що заїкаються (пам’ятка-порадниця) iconОхорона праці (Цикл бесід з техніки безпеки) Колпакова Олена Володимирівна Вчитель початкових класів
Запропонований методичний посібник послужить додатковим матеріалом для організації роботи з охорони праці та проведення бесід з техніки...
Вчителю початкових класів про дітей, що заїкаються (пам’ятка-порадниця) iconБогдана Ігорівна
З серпня 2001 до сьогодні працюю вчителем початкових класів в Калуській загальноосвітній школі І – іііст.№6 на посаді вчителя початкових...
Вчителю початкових класів про дітей, що заїкаються (пам’ятка-порадниця) iconМета: формувати в учнів вміння описувати пам’ятку історії та культури удосконалювати культуру усного та писемного мовлення сприяти збагаченню словникового запасу учнів виховувати патріотичні почуття, бережливе ставлення до пам’яток історії та культури, любов до рідного міста.
Обладнання: портрет Богдана Хмельницького, стіннівка про пам’ятники міста, буклет-пам’ятка “Твір-опис пам’ятника”, презентація до...
Вчителю початкових класів про дітей, що заїкаються (пам’ятка-порадниця) iconПортфоліо Бабенко Валентини Василівни вчителя початкових класів
Випуск методичних рекомендацій творчої групи вчителів початкових класів " Проектна діяльність молодших школярів "
Вчителю початкових класів про дітей, що заїкаються (пам’ятка-порадниця) iconПрограма курсу для дітей 5 років, які не відвідують дитячий садок, спрямована на те, щоб розширювати і поповнювати знання про навколишній світ;
Рецензент – Демчишина Алла Іванівна, вчитель початкових класів вищої категорії, вчитель – методист
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов