Конкурс «Учитель року» icon

Конкурс «Учитель року»



НазваКонкурс «Учитель року»
Дата конвертації12.06.2013
Розмір92.16 Kb.
ТипКонкурс
скачать >>>

Урок на конкурс «Учитель року»


Підготувала : учитель української мови та літ-ри Краснолиманського ліцею

Галайтата В.В.


Тема. Двоскладне речення. Головні і другорядні члени речення.


Мета уроку: поглибити знання восьмикласників про двоскладне речення, зокрема про його головні та другорядні члени;

сформувати вміння виділяти підмети та присудки в двоскладному реченні, визначати способи їх вираження;

удосконалити вміння конструювати речення з різними за способом вираження підметами та присудками;

розвивати в учнів фантазію, творчу уяву, а також навички самостійної роботи;

формувати орфографічну грамотність учнів;

виховувати у школярів любов та повагу до рідного краю.


Тип уроку: урок-подорож (формування мовної компетенції)


Обладнання: підручник, таблиці, картки із завданнями для груп, ілюстрації для гри «Виклади карти на стіл», зображення смайлів, слайди із зображенням міст України, презентація.


^ Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання з учнями

Нумо, діти, підведіться !

Всі приємно посміхніться!

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок!

  • Я закріплюю на дошці смайл «Радість» і бажаю всім Вам гарного настрою, легкого засвоєння теми.

ІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Оголошення епіграфа і робота з ним.


Мандруємо разом! У добру путь!

Цю землю Синтаксисом звуть!

(1 слайд)

- Який розділ мовознавства називається синтаксисом?

Що він вивчає? Які синтаксичні одиниці ви нещодавно повторювали на уроках мови?

  • Як ви вважаєте, що сьогодні ми будемо розглядати на уроці?

Отже, діти, запишіть тему нашого уроку: «Двоскладне речення. Головні і другорядні члени речення»

(2 слайд).

- Які ж завдання постануть сьогодні перед вами?

(3 слайд)

А урок наш – незвичайний. Це урок-подорож. Ми з вами будемо милуватися краєвидами України й виконуватимемо різноманітні завдання. Для щасливого повернення нам потрібно виконати всі заплановані завдання.


ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів


Розпочинаємо нашу подорож.

Перша зупинка – Всезнайки

(слайд 4, Донецьк)


1. Метод «Незакінчені речення»

(слайд 5)


  1. Двоскладним називається речення, у якому наявні… (підмет і присудок)

  2. За метою висловлювання речення розподіляють на розповідні… (питальні і спонукальні)

  3. За кількістю граматичних основ розрізняють… (прості і складні речення)

  4. Якщо у реченні наявні, крім головних, другорядні члени, то воно називається… (поширеним)

  5. Граматичну основу речення становлять… (підмет і присудок)

  6. До другорядних членів речення відносять додаток … (означення і обставину)

Давайте звіримо ваші відповіді з наведеними на екрані. За кожну правильну відповідь поставте 2 бали і виведіть загальну оцінку.

(слайд 6, відповіді)


2. Групова робота з текстом

Завдання до тексту:

    • прочитайте текст;

    • випишіть у зошит слова або сполучення слів, що становлять граматичні основи речень;

    • визначте, якими частинами мови можуть виражатися підмет та присудок.


1) Стадіон «Донба́с Аре́на» розташувався у самому центрі міста Донецька, у Міському парку культури та відпочинку. 2) Він був відкритий 29 серпня 2009 року. 3) «Донба́с Аре́ну» розраховано на 50 000 глядачів. 4) Цей стадіон став ареною ФК «Шахтар» та місцем проведення міжнародних чемпіонатів будь-якого рівня. 5) Також «Донба́с Аре́на» - культурний центр столиці Донбасу.

(слайд 7)


ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи.


Наступна зупинка – Умільці

(слайд 8, Київ)

1.Групова робота з підручником

Опрацювати матеріали, дати відповіді на питання.

^ 1група (с.46-47,49-50)

1) Що означає підмет?

2) На які питання відповідає?

3) З яким членом речення пов’язаний підмет?

4) Чим може виражатися?

5) Яка інформація для вас є новою?

6) Сформулюйте повне визначення підмета


^ 2 група (с.52-53, 54-56, 57-58)

1) Що означає присудок?

2) Як він пов’язаний з підметом?

3) На які питання відповідає?

4) Чим найчастіше виражається?

5) Яка інформація для вас є новою?

6) Сформулюйте повне визначення присудка.

3 група

Опрацювати таблицю «Другорядні члени речення»

Другорядні члени речення

Особливості

Види другорядних членів

Додаток

Означає предмет, на який спрямована дія або по відношенню до якого вона відбувається. Питання непрямих відмінків.

Іменник, займенник.

Прямий додаток.

Непрямий додаток.

Обставина

Указує на місце, час, причину, мету, умову дії. Прислівники , дієприслівники.

Способу дії, міри і ступеня, місця, часу, причини, мети, умови, допусту.

Означення

Називає ознаку предмета.

Питання: який? Чий? Котрий? Скільки?

Прикметник, дієприкметник, займенник

Поширені та непоширені.

Узгоджені та неузгоджені



1) На які питання відповідає означення?

2) На які питання відповідає додаток?

3) На які питання відповідає обставина?

4) Чим найчастіше виражаються?

5) Яка інформація для вас є новою?


2. ^ Робота з картками


Відредагувати речення, правильно поставивши розділові знаки й виправивши орфографічні помилки. Підкреслити граматичні основи. З'ясувати типи підметів та присудків у реченнях.


1 група Під час археологічних розкопок на территорії україни історики часто знаходять тризуб. У часи Володимира Великого тризуб з’являєця на монетах Русі, й стає князівським знаком. Яке значення вкладалося в тризуб. Єдиної відповіді на це запитання історики недають. (слайд 9)

2 група Кажуть, він уособлював три стихії - повітря, воду й землю. За іншими даними, тризуб: це обожнене рибальське знаряддя або стилізоване зображення сокола. Але вчені зходяться в головному, що тризуб символізує владу. (слайд 10)

3 група У листопаді 1917 року тризуб з’являється на печатках, і ділових паперах Української Народної Республіки. Після проголошення України радянською він одразуж зникає з усіх сфер колишнього побутування. І лише в роки перибудови цей символ знову відроджується на нашій землі? (слайд 11)


Наступна зупинка – Фантазери

(слайд 13, Карпати)

На цій зупинці я пропоную вам зіграти в гру «Виклади карти на стіл». Це італійська гра. Суть її в тому, щоб ви по черзі витягнули у своїх групах по 1 картці з ілюстраціями. Ваша задача – колективно придумане ілюстроване оповідання. Але обов'язкова умова: всі речення повинні бути двоскладними. Запишіть текст. Підкресліть другорядні члени речення.

^ V. Зупинка – Контрольна

(слайд 14, Харків)

Виконання тестових завдань (слайд 15)

1. Завершіть подане твердження:

Двоскладним називається речення, в якому…
а) є другорядні члени речення;
б) є дві граматичні основи;
в) є або підмет, або присудок;
г) є і підмет, і присудок.

^ 2. Визначте просте речення.

а) Ось ти ідеш повільною ходою і слухаєш, як день шумить життям
б) У сухий настій лісових трав і квітів вплітається повів яблук і меду
в) Шумує Черемош, і дорога біжить до нього, мов потік
г) Вечір опускається в гори, і грудочки першого снігу блищать на них

3. Вкажіть непоширене речення.

а) Іду в поля.

б) Кричить гілля.

в) 3 облич спадають маски.

г) Зі всього світить суть усіх речей .

^ 4. У якому реченні підмет виражений неозначеною формою дієслова?

а) Любов — це приторк ледве чутний

б) Життя — це божевільне ралі

в) Світ — не тільки ти

г) Жити — це значить не тільки брати, а й давати

^ 5. Вкажіть речення з простим дієслівним присудком.

а) Вечір був зоряний, пісенний

б) Дощова хмара висовує з-за гори своє верхів'я

в) Небо стало сірим

г) Повітря ставало по-материнськи сухим та лагідним

^ 6. У якому реченні підмет виражений іменником?

а) Ми розминались в часі і у просторі

б) Я ніскільки не соромлюся назвати осінь найулюбленішою мені добою

в) Осінь чарує мене своїми смутками

г) Ніхто не міряв серця глибочінь


(слайд 16)


Відповіді


1. Г

2. Б

3. Б

4. Г

5. Б

6. В


- Як не гарно в чужій стороні, які б незабутні враження ми не отримали, подорожуючи, нам завжди хочеться повернутися додому. Ми чудово впоралися із усіма завданнями.


VІ. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон» (слайд 17)


  • Поділіться враженнями від подорожі. Чи сподобалась вона вам? Що ви запам’ятали? Які знання отримали? Якими містами України ми мандрували? Оберіть відповідно до свого настрою смайл і наклейте його на дошку.

(Учні по черзі, вибираючи фразу з переліку, відповідають на запитання)

^ Варіанти відповідей

Сьогодні я дізнався (-лася)…

Було цікаво…

Було важко…

Я зрозумів(-ла), що…

Тепер я можу…

Я здобув (-ла)…

Я навчився (-лася)…

Я зміг (змогла)…

Урок дав мені для життя…


^ Оцінювання учнів


Картка оцінювання учнем власної роботи в малій групі



П.І. учня


Критерії

Завжди

Часто

Іноді

Ніколи

Співробітничав з іншими, коли ми працювали над досягненням загальних цілей, дотримуючись правил спілкування













Ретельно працював над завданням













Висловлював нові ідеї













Вносив конструктивні пропозиції, коли мене просили про допомогу













Підбадьорював інших













Прагнув вчитися і навчати інших













Підсумок та висновки:

Я заслуговую на бал:

Оцінка вчителя:





VІІ. Домашнє завдання:

(слайд 18)


Творча гра «Матеріал у номер»

Хто краще? Хто переконливіше? Хто цікавіше?


Напишіть твір–мініатюру на тему: « Місто, у якому я мрію побувати».Обґрунтуйте свій вибір, доберіть переконливі аргументи. Підкресліть головні і другорядні члени речення.



Схожі:

Конкурс «Учитель року» iconПро проведення всеукраїнського конкурсу «Учитель року 2013»
«Про всеукраїнський конкурс «Учитель року», Положення про всеукраїнський конкурс «Учитель року», затвердженого постановою Кабінету...
Конкурс «Учитель року» iconКонкурс Учитель року 201
Повідомляємо, що ІІ (обласний) тур Всеукраїнського конкурсу “Учитель року 2011” буде проводитись у три етапи
Конкурс «Учитель року» iconКонкурс Учитель року 201
Повідомляємо, що ІІ (обласний) тур всеукраїнського конкурсу “Учитель року – 2013” буде проводитись у три етапи
Конкурс «Учитель року» iconКонкурс «Учитель року» (обласний етап)
Тема: Хто такі спадкодавець і спадкоємець. Що таке заповіт. Як скласти заповіт. Як успадкувати майно
Конкурс «Учитель року» iconУмови та порядок проведення ІІ (обласного) туру Всеукраїнського конкурсу “Учитель року – 2011”
Учитель року – 2011” від 03. 11. 2010 №1049 та головного управління освіти І науки Київської обласної державної адміністрації “Про...
Конкурс «Учитель року» iconКонкурс «Учитель року 2012-2013» Тернова А. С. Досвід роботи учителя інформатики та фізики Тернової А. С
Кваліфікаційна категорія: спеціаліст другої категорії Стаж роботи учителем інформатики: 5,5 років
Конкурс «Учитель року» iconНаказ №257 Про проведення І і ІІ турів Всеукраїнського конкурсу "Учитель року 2011"
На виконання рішення колегії Міністерства освіти і науки України від 25. 06. 2010 р. (протокол №7/1-19) “Про підсумки Всеукраїнського...
Конкурс «Учитель року» iconНаказ №300 м. Київ Про проведення І і ІІ турів всеукраїнського конкурсу " Учитель року 2012"
Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 05. 07. 2011 (протокол №1/4-19) "Про підсумки всеукраїнського конкурсу...
Конкурс «Учитель року» iconПоложення про Всеукраїнський фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва «Калиновий спів» (малі форми) 25-26 травня 2013 року (Короткий виклад) І загальні положення
Всеукраїнський фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва «Калиновий спів» (далі фестиваль-конкурс) заснований в 1992 році
Конкурс «Учитель року» iconНаказ №357 м. Київ Про внесення змін до наказу головного управління освіти і науки Київської обласної державної адміністрації від 14. 09. 2012 №276
У зв’язку зі зміною номінації у всеукраїнському конкурсі “Учитель року-2013”, визначеною наказом Міністерства освіти і науки, молоді...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов