Урок Тема: Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне та місячне затемнення icon

Урок Тема: Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне та місячне затемнення



НазваУрок Тема: Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне та місячне затемнення
Дата конвертації13.06.2013
Розмір92.16 Kb.
ТипУрок
скачать >>>

Вивчення теми «Світлові явища» (7 клас)


Урок

Тема: Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне та місячне затемнення.

Мета:

дидактична: дати учням наукове поняття світла як видимого випромінювання; сформувати уявлення про причини утворення повної тіні, півтіні, сонячних та місячних затемнень, як наслідків прямолінійного поширення світла;

виховна: сформувати в учнів спостережливість, допитливість, цікавість до явищ природи.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: лампа розжарювання, свічка, відеоматеріали для демонстрації сонячного та місячного затемнення, утворення повної тіні та півтіні; роздатковий матеріал у вигляді паперових зірок різних кольорів( голубий – високий рівень, білий – достатній , жовтий – середній, червоний – початковий); плакат «Піраміда знань».

План

  1. Організаційна частина. – 1 хв.

  2. Актуалізація опорних знань, здобутих при вивченні курсу природознавства. – 3 хв.

  3. Вивчення нового матеріалу. – 22 хв.

  4. Розв'язування задач. – 8 хв.

  5. Закріплення вивченого матеріалу. – 7 хв.

  6. Підсумок уроку. – 3 хв.

  7. Домашнє завдання. -1 хв.

Хід уроку


Вступне слово вчителя:

Життя і нормальній розвиток живих істот і рослин не можливе без
світла. Про навколишній світ ми отримуємо інформацію через свої органи
чуття. Приблизно 90% всієї інформації людина отримує завдяки оку, яке
сприймає світло, що поширюється від різних фізичних тіл і навіть явищ.


Актуалізація опорних знань.

  1. Яке значення має світло в житті живих істот?

  2. Для чого нам потрібновивчати світлові явища?

Зміст нового матеріалу.

  1. Що таке світло? Які властивості воно має?

Узагальнюючи відповіді учнів, робимо висновки.

  1. Світло не є речовиною.

  1. Світло переносить енергію, нагріває тіла. Цю енергію можна використовувати.

  1. Світло - це видиме випромінювання.




  1. Що таке джерела світла? Які існують види джерел світла?

Джерела світла - це тіла і фізичні явища, що випромінюють світло.

  1. Які існують види джерел світла?

Вчитель називає слова, що означають джерела світла.

Учні приходять до висновку:

^ 1) за походженням джерела бувають:

а) природні (Сонце, зорі, світлячки, блискавка, полярне сяйво...)

б) штучні, пристрої створені людиною і дають змогу у потрібний
момент генерувати світло (різноманітні лампи, екрани телевізора,
мобільного телефону, свічки...)

2) за температурою джерел їх поділяють на:


а) теплові, які світяться через високу температуру (лампа розжарювання,
багаття, Сонце й зорі)

б) холодні - це такі, що світяться за температури, близької до кімнатної
(світлячки, екран телевізора, газорозрядні лампи).


Учитель повідомляє, що в основі принципу дії всіх джерел світла лежать природні процеси, які діють однаково як у штучних, так і в природних джерелах світла.


Вчитель: Для полегшення пояснення світлових явищ і розв'язування задач вчені ввели в фізику поняття точкового джерела світла.


  • Що таке точкове джерело світла?

Точковим, називають таке джерело світла, розміри якого можна за даних умов не враховувати.


- За якої умови джерело можна вважати точковим?

Приклад.

Серед зірок існують карлики, гіганти, надгіганти. Сонце - зоря карлик. Чому ми бачимо його як диск, що світиться? А інші зорі ми бачимо як світні точки?


Учні приходять до висновку: джерело світла можна вважати точковим, якщо його розміри набагато менші за відстань між ним й приймачем світла.


  • Чи може одне й те саме тіло за одних умов можна вважати точковим, а за інших - ні? Наведіть, будь ласка, приклади.

^ Учень долає зі школи додому відстань 2 км. Учень в даному випадку є точковим тілом.

Учень зранку виконує зарядку. В цьому випадку учень не є точковим тілом.


Чи існують в природі точкові джерела світла? Відповідь обґрунтуйте.
^ Точкових джерел світла в природі не існує, тому що будь-яке джерело світла

має розміри.


Що таке приймачі світла?

Приймачі світла - це тіла в яких під дією світла відбуваються якісь зміни.

Вчитель називає слова що означають приймачі світла. Учні приходять до висновку що існують:

а) природні приймачі світла (очі живих істот, шкіра людини і тварин, листя
рослин...)


б) штучні приймачі світла (фотоплівка, фотоелементи, сонячні батареї...)
Що таке світловий промінь.


Світловий промінь - це лінія, уздовж якої поширюється світло.


В яких середовищах може поширюватися світло? Вчитель називає дві групи речовин:

  1. залізо, деревина, ґрунт, каміння.

  2. Вода, повітря, скло, спирт...

Учні приходять до висновку, що світло поширюється в прозорих середовищах.


Як поширюється світло в однорідному прозорому середовищі?

В прозорому однорідному прозорому середовищі світло поширюється прямолінійно.


Які явища доводять, що в прозорому однорідному середовищі світло поширюється прямолінійно?

  1. Утворення тіні.

  2. Утворення півтіні.

  3. Сонячне і місячне затемнення.


Що таке повна тінь?

Тінь - це та область простору, в яку зовсім не потрапляє світло від джерела.


За якої умови тіло утворює повну тінь?

Повна тінь від непрозорого тіла утворюється, коли джерело світла є

точковим.


Що таке півтінь? За якої умови тіло утворює півтінь?

Півтінь - це область простору освітлена деякими з кількох точкових джерел

світла або частиною протяжного джерела.


Яке явище називають сонячним затемненням? За якої умови воно спостерігається? Накреслити схему сонячного затемнення.


Демонстрація

За допомогою відеоматеріалів продемонструвати, як відбувається сонячне затемнення.


Рис. На поверхні Землі добре помітна місячна тінь.

Переглянувши відеоматеріал, учні приходять до висновку,
що це явище настає, коли під час свого руху навколо Землі Місяць закриває
собою Сонце. В різних точках на поверхні Землі сонячне затемнення видно
по різному. В тій області на поверхні Землі, куди падає тінь від Місяця,
спостерігається повне затемнення, а в тій, куди падає півтінь - часткове

сонячне затемнення.


Вчитель повідомляє. Найбільша тривалість повного сонячного затемнення (приблизно 7 хвилин) буває, коли Земля знаходиться в найвіддаленішій від Сонця точці своєї орбіти - афелії, а Місяць в найближчому до Землі положенні. Затемнення Сонця відбувається в фазі нового місяця. Максимальна кількість сонячних затемнень на рік - 5.


Яке явище називають місячним затемненням? За якої умови воно спостерігається? Накреслити схему місячного затемнення.


Демонстрація.

За допомогою відеоматеріалів продемонструвати, як відбувається місячне затемнення.

^ Рис. Побудова місячної тіні і півтіні на поверхні Землі.


Переглянувши відеоматеріал місячного затемнення, учні приходять до висновку, що воно відбувається, коли Місяць потрапляє в тінь Землі. Місячні затемнення спостерігаються в усіх точках Землі, де в даний час триває ніч.

Вчитель повідомляє. Місячні затемнення відбуваються в фазі повного
місяця. Місячне затемнення триває до двох годин. Під час повного місячного
затемнення Місяць не зникає зовсім,а набуває червоного відтінку.

Рис.  Червоний колір Місяця під час місячного затемнення.


Розв'язування задач

Задача №1

Чому під час заходу сонця ми бачимо Сонце червоним і темним? (Це тому, що сонячні промені, проходячи в атмосфері довгий шлях, втрачають частину енергії).


Задача №2

Назвіть явища, зображені на фотографіях нижче.


Сонячне затемнення


Місячне затемнення

Задача №3

Яку форму матиме сонячний зайчик від трикутного дзеркала:

  • На стелі кімнати; ( форму трикутника).

  • На стіні віддаленого будинку? ( розмиту форму)

Свою відповідь поясніть.

Закріплення вивченого матеріалу.

На зворотній стороні паперових зірок прикріплені запитання різних рівнів, згідно кольорів зірочки. Учень вибирає зірочку, дає відповідь на запитання і прикріплює її на дошку.Якщо учень не відповідає на запитання, тоді кріпить на дошку зірочку чорного кольору( чорна дірка). В результаті на дошці утворюється зоряне небо.


Початковий.

  1. Що таке джерело світла?

  2. Які теплові джерела світла ви знаєте?

  3. Які холодні джерела світла ви знаєте?

  4. Що таке природні джерела світла?

  5. Що таке штучні джерела світла?

Середній.

  1. Які ви знаєте приймачі світла?

  2. Як світло діє на навколишні тіла?

  3. Наведіть приклади теплової дії світла.

  4. Наведіть приклади хімічної дії світла.

  5. Чи всі «небесні світила» є джерелами світла?

Достатній.

  1. Чому зорі відрізняються кольором7

  2. Що таке промінь світла?

  3. Що вивчає геометрична оптика?

  4. Наведіть приклади точкових і протяжних джерел світла?

  5. Чому дорівнює швидкість світла в порожнечі?

Високий.

  1. Чому форма тіні предмета нагадує форму цього предмета?

  2. У якому випадку тінь від предмета буде чіткою?

  3. За якої умови відбувається повне сонячне затемнення?

  4. Чому нагріті тіла світяться?

  5. Чи несе світло енергію?

( Відповіді на запитання можна знайти, вивчивши конспект уроку).

Підсумок уроку.

«Піраміда знань»


Піраміда містиь чотири рівні знань. Учні класу на самоклеючих стрічках пишуть своє прізвище і кріплять стрічку на тому рівні, якого, на їхню думку, вони досягли з вивченої теми (самооцінювання та самоаналіз).

Домашнє завдання.

Скласти розгорнутий план теми за підручником.

§17,20 за підручником „Фізика 7” Ф.Я.Божинової, М.М.Кирюхіна, О.О.Кирюхіної.




Схожі:

Урок Тема: Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне та місячне затемнення iconУрок №21 Тема: Заломлення світла на межі двох середовищ
Мета: навчальна: поглибити знання про особливості поширення світла на межі двох середовищ; сформувати знання про закони відбивання...
Урок Тема: Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне та місячне затемнення iconТема уроку: Дисперсія світла. Спектральний склад світла. Кольори Підготувала вчитель фізики
...
Урок Тема: Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне та місячне затемнення iconТема: Сонце – джерело світла І тепла. Тінь
Сонце як найближчу до нас зірку, центр Сонячної системи та джерело світла й тепла
Урок Тема: Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне та місячне затемнення iconПовторення (закони відбивання світла). Презентація. Формування теми уроку (презентація)
...
Урок Тема: Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне та місячне затемнення iconТема уроку: Сонце як зоря. Сонце—джерело світла і тепла на Землі
Мета уроку: Продовжити формувати в учнів загальне уявлення про зорі, сузір'я, галактики та знання про Сонце, як зорю та основне джерело...
Урок Тема: Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне та місячне затемнення iconТема уроку: Зоряні світи – галактики. Зорі, сузір’я сонце – джерело світла і тепла на Землі. Мета уроку
Тема уроку: Зоряні світи – галактики. Зорі, сузір’я сонце – джерело світла і тепла на Землі
Урок Тема: Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне та місячне затемнення iconТема уроку: «Неперервний спектр світла. Спектроскоп» Мета урока
Демонстрації: спостереження неперервного спектру за допомогою спектроскопа, фотографії спектрів
Урок Тема: Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне та місячне затемнення iconЛабораторна робота №10 «Утворення кольорової гами світла шляхом накладання променів різного кольору»
«Утворення кольорової гами світла шляхом накладання променів різного кольору»
Урок Тема: Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне та місячне затемнення iconТема. Вулканізм і вулкани. Джерела, гейзери
Мета: поглиблення та систематизація знань про внутрішні процеси Землі; формування знань про вулкани та райони їх поширення; розвиток...
Урок Тема: Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне та місячне затемнення iconКонспект уроку з образотворчого мистецтва у 6 класі на тему: «Пейзажний живопис (вплив світла на колір, кольорово-повітряна перспектива). С. Васильківський \"Діти ловлять снігура\". Малювання пейзажу за уявою.»
Назва проекту: Пейзажний живопис (вплив світла на колір, кольорово-повітряна перспектива). С. Васильківський “Діти ловлять снігура”....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов