Урок №3 Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна днем красна», «Ой кувала зозуленька» icon

Урок №3 Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна днем красна», «Ой кувала зозуленька»



НазваУрок №3 Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна днем красна», «Ой кувала зозуленька»
Дата конвертації14.06.2013
Розмір59.49 Kb.
ТипУрок
скачать >>>

Урок № 3


Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна,

весна – днем красна», «Ой кувала зозуленька»,

«А в кривого танця»


Мета: ознайомити учнів із веснянками як жанром календарно-

обрядових пісень, їхніми особливостями; вдосконалювати

вміння самостійно працювати з підручником, робити

висновки, зіставляти; розвивати пам'ять, культуру зв’язного

мовлення, вміння грамотно, послідовно, логічно висловлювати

власні думки, почуття, спостереження; виховувати інтерес до

усної народної творчості, зокрема до пісні, її чарівності,

милозвучності, краси.

^ Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: урок - творча співпраця.

Обладнання: аудіозаписи народних пісень, ілюстрації учнів до календарно-

обрядових пісень весняного циклу, репродукції картин

відомих художників на тему весни; мультимедійна

презентація.

^ Теорія літератури: повторити рефрен.


Епіграф. Пісня ні в добру, ні в злу годину

не покидає людину.

Народна творчість


Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. 1. Оголошення теми та завдань уроку. (Слайд 1)

2. Мотивація навчальної діяльності школярів.

ІІІ. Основний зміст уроку

Урок розпочинається невеликою літературно-музичною композицією. Заздалегідь підготовлені учні-артисти показують фрагмент Свята весни. Їхні глядачі-однокласники працюють у групах. На основі побаченого учні потім дають відповіді на запитання.

Українознавці

  • Коли в Україні відзначали прихід весни?

  • Як це відбувалося?

  • Які обряди дійшли до наших днів?

Літературознавці

  • Які пісні, на вашу думку, називаються веснянками?

  • Як ще їх називали?

  • Які особливості веснянок ви помітили?

  • З якою метою повторюються деякі рядки?

Мистецтвознавці

  • Хто з учнів найкраще передав емоції, почуття, пов’язані з приходом весни?

  • Оцініть артистів.

ІІІ. 1. Літературно-музична композиція «Весна іде»

Звучить «Веснянка» у виконанні Ніни Матвієнко.

Учитель. Голосом народної артистки Ніни Матвієнко озвалася до нас весна. Уявімо її прихід: ласкаво світить сонечко, від його теплого поцілунку розкриваються повіки перших квітів, щасливим співом заливаються птахи. Весна – це пора оновлення і відродження природи. (Слайд 2)

^ 1-й учень. За народними віруваннями, 15 лютого, на Стрітення, зима зустрічалася з весною. Вони сперечалися між собою, кому йти, а кому вертатись. Якщо до вечора ставало тепліше – перемагала весна. (Слайд 3)

^ 2-й учень. Та справжня весна наставала пізніше. Вважалося, що її приносили на крилах птахи. 30 березня, на день Теплого Олекси, наші предки зодягалися у святкове вбрання, вітали один одного з весною і теплом. Господині випікали обрядове печиво у вигляді птахів – жайворонків, голубів. Діти, співаючи, носили його по селу, провіщаючи і закликаючи весну.

^ 1-й учень. Благослови, мати, весну закликати, зиму проводжати.

Учениця-мати. Благословляю вас, діти, весну закликати! З веселою посмішкою, із жайвором-пташкою, з водою свяченою, з колосками хліба і добром у серці.

^ Входить Весна з букетом квітів. (Слайд 4)

Учні (хором). Ой весна, весна, днем красна, що ж ти, весно, принесла?

Весна. Принесла я вам літечко…

У вигляді діалогу до кінця виконується веснянка «Ой весна, весна – днем красна» (Слайд 5)


Учитель. Пісні на честь приходу весни називали веснянками. (Слайд 6) Вони в різних регіонах України мали й інші назви: гаївки, гагілки, ягілки, яголайки, маївки, рогульки. Веснянки були закличними піснями, бо закликали весну, а також величальними, адже возвеличували цю пору року.

^ 2-й учень. Коли луги покривалися травицею, сільська молодь влаштовувала традиційні весняні ігри. Вибиралася найвродливіша дівчина, її прикрашали вербовими котиками, хрещатим барвінком і, взявшись за руки, водили хоровод.

^ Група учнів водить хоровод «Подоляночка».(Слайд 7)


1-й учень. Водили також «кривого танця». (Слайд 8)

(Читає веснянку «А в кривого танця»)

Учениця. А чому танець називали кривим?

2-й учень. Коли в давнину на нашу землю нападали чужинці, батьки привчали дітей остерігатися, заплутуючи сліди, аби по них вороги не потрапили в село. Це й відтворював «кривий танець».

Учитель. Після прийняття християнства веснянки стали традиційними для Великодня, їх співають біля церкви й нині. В останній день свят дівчата шкодують, що час в іграх та піснях минув швидко. Тому у веселих піснях звучать і нотки печалі.


^ Дві дівчинки співають або читають у вигляді діалогу веснянку «Ой кувала зозуленька» (Слайд 9)


Учитель. Так, багато веснянок співалося під час танців та ігор. До пісень-ігор належить і «Кривий танець», який існує в багатьох варіантах, виконується в різних місцевостях по-різному. Крім того, були ще поширені такі пісні-ігри: «Просо», «Льон», «Довга лоза» та інші. Окремі танцювальні рухи нагадували оранку, сівбу руками, поління, косіння, а слова пісні пояснювали рухи: «Ми просо сіяли, сіяли», «Скажи ж мені, моя мати, як той льон вибирати?» (Слайд 10)

Це були пісні, що прищеплювали любов до праці, пошану до хліборобського ремесла. Інші пісні-веснянки закликали дівчат до охайності, чепурності; допомагали ближче познайомитися, виявити симпатію та обрати майбутню пару («Ой ягіл, ягілочка», «Царівна», «Король», «В хороводі були» та інші).

Веснянки прийшли до нас ще з дохристиянських часів. У їхній основі лежать вірування пращурів у магію слова. Отож вивчайте традиції свого краю, збагачуйтесь і освячуйтесь піснею, не дайте замулитись і пересохнути духовним національним джерелам.


ІІІ. 2. Звіт груп, доповнень та взаємооцінок.

ІІІ. 3. Гра «Хто швидше?»

Завдання полягає в тому, що учні виписують у зошити зменшувально-пестливі слова із опрацьованих веснянок. Виграє той, хто випише швидше більше таких слів.

ІІІ. 4. Робота в парах

Кожна пара учнів отримує запитання, опрацьовує його, а потім дає лаконічну відповідь.

Питання

  • У якій формі побудована веснянка «Ой весна, весна – днем красна»? Чому саме?

  • Знайдіть у тексті пісні «Ой весна, весна – днем красна» відомості про дарунки, які принесла весна. Назвіть їх.

  • Подумайте, чому у пісні «Ой кувала зозуленька» з усіх пташок згадується саме зозуля?

  • Про які квіти говориться у пісні «Ой кувала зозуленька»?

  • Знайдіть і назвіть анафори та рефрени в пісні «Ой кувала зозуленька»? Яка їхня роль?

  • З’ясуйте, у чому виражається основна ознака веснянок – закличність.

  • Чим супроводжувалися веснянки та гаївки, що це символізувало?


VІ. Закріплення знань, умінь та навичок


1. Літературна гра

Завдання: знайти «пару» до поданих слів.

Квіточка маленьке

Пшениця холодная

Весна зеленая

Зіллячко красна

Травиця рожевая

Водиця озимая

Телятко запашненьке


^ 2. Гра «Так чи ні?»


Завдання: за допомогою сигнальних карток (червоний колір – так; синій колір – ні) дати відповіді на твердження.

  • До календарно-обрядових пісень належать пісні про кохання та колискові.

  • Пісні весняного циклу – це русальні, купальські та жниварські.

  • Однаковий початок рядків у піснях називається анафорою.

  • «Кривий танець» - це веснянка.

  • Пісня «Ой весна, весна – днем красна» побудована у формі монологу?

  • За українською міфологією, зозуля – це жінка, що перевтілилася в птаха?

  • Хороводи та співи – це бажання людей прискорити прихід весни?

  • Рефрен – це єдинопочаток.


VІІ. Підсумки уроку

Рефлексія


Метод «Мікрофон». Учням пропонується висловити свої враження від уроку, вони один за одним («ланцюжком») беруть у руки імітований мікрофон та продовжують запропоновані початки речень.

* Мені сподобалось…

* Мене найбільше вразило…

* Для мене сьогодні стало відкриттям…

* Хотілося ще б дізнатися про …


VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів, їх мотивація


VІІІ. Домашнє завдання:

  1. Зробіть «усне малювання» картини, яка виникає у вашій уяві під впливом однієї з веснянок, опрацьованих на уроці.

  2. Вивчити напам’ять одну з пісень (за вибором учнів).






Схожі:

Урок №3 Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна днем красна», «Ой кувала зозуленька» iconУрок № Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна днем красна», «Ой кувала зозуленька»
Заздалегідь підготовлені учні розказують, як і коли в Україні відзначали прихід весни. Показують презентацію Свята весни, надають...
Урок №3 Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна днем красна», «Ой кувала зозуленька» iconКалендарно-обрядові пісні літнього циклу Завдання уроку
Завдання уроку: поглибити знання про календарно-обрядові пісні літнього циклу; познайомитись із різновидами пісень цього циклу
Урок №3 Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна днем красна», «Ой кувала зозуленька» iconУкраїнська література 6 клас І семестр
Календарно-обрядові пісні весняного та літнього циклу. Веснянка «весняночка-паняночка». «Пісенька житнього віночка»
Урок №3 Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна днем красна», «Ой кувала зозуленька» iconОй вже весна, весна днем красна!
Сцена оформлена на зразок галявини. Посередині сцени пеньок, на задньому плані дерева, над ними декорація сонечка на небі. Діти квіти,...
Урок №3 Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна днем красна», «Ой кувала зозуленька» iconУрок Тема. Календарно-обрядові пісні, їх різновиди
Як ви розумієте слова М. Гоголя: «Народні пісні для України – все: і поезія, й історія»?
Урок №3 Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна днем красна», «Ой кувала зозуленька» iconСзш І-ІІІ ст. №1 Шаргородського району Вінницької області Тема уроку: Гармонійне єднання людини з природою у поезії Лесі Українки «Давня весна»
Лесі Українки, паперова гілочка яблуневого цвіту, репродукції картин (Васильєв «Пейзаж», Саврасов «Весна», Щербаков «Рання весна»...
Урок №3 Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна днем красна», «Ой кувала зозуленька» iconЛітературні диктанти, 6 клас Кадендарно-обрядові пісні Бліц-хвилинка
Календарно-обрядова пісня літнього циклу, яку виконують вечором шостого липня
Урок №3 Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна днем красна», «Ой кувала зозуленька» iconТема: А. А. Фет тончайший лирик родной природы. Цель
А. Вивальди «Времена года». «Весна», романса А. Е. Варламова «На заре ты ее не буди»; видеозапись с изображением картин Б. Борисова-Мусатова...
Урок №3 Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна днем красна», «Ой кувала зозуленька» iconТема : Весна красна
Я думаю, що ви будете цілий урок добре працювати. Отримаєте за свою роботу високі бали. І я очікую, що ви будете Про це я написала...
Урок №3 Тема. Календарно-обрядові пісні весняного циклу: «Ой весна, весна днем красна», «Ой кувала зозуленька» iconУрок №2 Тема. Календарно-обрядові пісні зимового циклу: «Ой хто, хто Миколая любить», «Засівна», «Добрий вечір тобі, пане господарю!», «Щедрик, щедрик, щедрівочка», «Нова радість стала»
Вступ. Вивчення програмового матеріалу розпочинається зі з’ясування емоційної готовності учнів: передаючи з рук у руки вітальну листівку,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов