Конспект уроку за творчістю icon

Конспект уроку за творчістю



НазваКонспект уроку за творчістю
Дата конвертації14.06.2013
Розмір118.95 Kb.
ТипКонспект
скачать >>>



З практики використання мультимедійних технологій та прийомів розвитку критичного мислення.


Конспект уроку за творчістю

Пауля Целана «Фуга смерті»





Підготувала: Сопіжук М.Т., старший викладач зарубіжної літератури

ПТУ №27 м. Берестечко


Берестечко - 2010 р.

Тема: «Життєвий і творчий шлях П.Целана. Українське коріння поета. Модерністське зображення трагедії Голокосту у творі «Фуга смерті»

Мета:презентувати учням особистість Целана, познайомити з його творчим доробком, розкрити особливості зображення трагедії Голокосту в поезії, розвивати дослідницькі, комунікативні, творчі навички, життєві компетенції учнів, удосконалювати в учнів уміння і навички ідейно-художнього аналізу поетичного твору, навички зв’язного усного мовлення та критичного мислення, виховувати високі моральні якості, почуття національної свідомості, негативне ставлення до війни.

Обладнання: портрет Целана, презентація творчості, відеофільм «Голокост 1939-45рр», музичний твір «Фуга» Баха, картина Пікассо «Герніка», схеми для асоціативних парадигм, картки із завданнями для роботи в групах, літературний словник .

Випереджальні завдання:

  1. Життя і творчість П.Целана – випуск літературних теленовин.

  2. Трагедія Голокосту – повідомлення учня. Історична довідка.

  3. Україна в житті поета - гронування


Тип уроку: урок засвоєння нових знань і умінь.

Епіграф: «Немає людини, що була б як острів, сама по собі.

Кожна людина – грудка Землі…»

Дж. Донн.

Міні- глосарій.

Голокост (гр. спалений цілком) — загибель значної частини єврейського населення Європи (понад 6 млн.) підчас систематичного переслідування і знищення його нацистами та їхніми підручними в Німеччині та на оку­пованих нею територіях протягом 1933— 1945 рр.

Фуга – поліфонічний (багатоголосий) твір, який експонує одну, або кілька тем почергово у всіх голосах.

Поліфонія - багатозвуччя, засноване на одночасному гармонійному поєднанні та розвитку рівноправних самостійних мелодійних ліній.

Модернізм – загальна назва нових течій к. 19 поч. 20 ст. нереалістичного спрямування, що виникли як заперечення традиційних форм минулого.

Верлібр – вільний вірш без рими і розмірів з довільним чергуванням рядків різної довжини.


^ Хід уроку

І. Вступне слово вчителя

ІІ. Актуалізація опорних знань

Інформаційне гроно «друга світова війна»

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Життєвий і творчий шлях П. Целана – випуск літературних теленовин.

  2. Українське коріння поета - гронування

  3. Голокост в житті Целана – перегляд відеофільму

  4. Аналіз поезії «Фуга смерті»

  • читання вірша (під музику Баха)

  • Запитання (на перше враження)

  • Робота з текстом. Дослідницька робота в групах

  • Індивідуальна робота. «Компаративний аналіз теми війни в творах Белля, Камю, Твардовського, Аполлінера, Целана»

  1. Колективне обговорення. Робота над створенням таблиці - схеми « Протиріччя у поезії»

  2. Створення асоціативної парадигми – малюнка «Фуга смерті»

ІV. Закріплення матеріалу. Бесіда. Дискусія.

V. Підсумкове слово вчителя.

VІ. Оцінювання за урок.

VІІ. Домашнє завдання (на вибір):

  • написати твір-мініатюру «Мої враження після прочитання Фуги смерті»

  • написати есе «Фуга життя»

  • дати розгорнуту письмову відповідь «Трагедія Голокосту очима Целана»

Індивідуальні завдання:

    • намалювати ілюстрації до твору,

    • Порівняти художній світ «Фуги смерті» Целана та вірша Твардовського «Мене вбито під Ржевом»

    • Створити асоціативний малюнок «Світ поезії Целана»



Вступне слово вчителя: Війна… страшне слово… Хоч би скільки книжок було написано про Велику Вітчизняну війну, мабуть ніколи не настане час, коли можна буде стверджувати, що вже досить сказано. Письменники, художники, музиканти звертаються у своїх творах до теми війни, щоб залишити в пам’яті події, які розкривають велич перемоги народу у цій страшній битві.

Перемога… цього року ми відзначаємо 65 річчя Великої Перемоги над фашистами у другій світовій війні.

На попередніх уроках ми вивчали творчість письменників і поетів, які писали про цю війну. Давайте пригадаємо.

І. Актуалізація опорних знань

На мультимедійній дошці - інформаційне гроно «Друга світова війна»

Учні коментують наявну інформацію та доповнюють пропущене.


Інформаційне гроно «Друга світова війна»



Г.Белль «Подорожній…»

А.Камю «Чума»

О. Твардовський «Василій Тьоркін», вірші.

П. Целан

???





Г. Аполлінер «Зарізана голубка й водограй»













  • Який із творів , присвячений темі війни, запам’ятався і вразив вас найбільше? Чому?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці ми ще раз поринемо у світ війни, але побачимо її вже з іншого боку - через колючий дріт концтаборів. Ми познайомимося з австрійським поетом українського походження, який теж писав про війну і творчість якого сповнена глибокого страждання. Отже, тема нашого уроку «Життєвий і творчий шлях П.Целана. Українське коріння поета. Модерністське зображення трагедії Голокосту у творі «Фуга смерті».

Завдання: На уроці ми повинні ознайомитися із творчим шляхом Целана, розкрити глибину трагедії Голокосту. Визначити, як автор зобразив трагедію війни у своєму вірші «Фуга смерті». І хочеться , щоб ми не тільки засвоїли факти із життя, зміст проблем поеми, а й пройнялися болем поета за людей.

Вчитель. Довгий час Пауль Целан був загадкою для своїх читачів: писав німецькою, народився в Україні, жив у Франції. Цього року Целану виповнилося б 90 років. А у свої 50 років Целан покінчив життя самогубством, кинувшись з мосту Мірабо.

  • Що ж змусило поета, який був у зеніті слави, митця, вже за життя проголошеного класиком, який був нагороджений престижними літературними преміями, накласти на себе руки?

- Які події і факти могли спровокувати поета на самогубство? Про це ми дізнаємося із його біографії.

  • Послухаймо ….., який підготував літературний випуск теленовин «Життєвий і творчий шлях П.Целана» - випереджальне завдання

Запис у зошити основних дат і подій із життя Целана.

Всім подумати над проблемним запитанням:

  • Чи можна Целана вважати українським поетом?


(додаток )


Вчитель: поет, який так мріяв про свою домівку, повернувся до нас із забуття. До недавнього часу ми мало що знали про Целана, тільки з початку 90 років він прийшов у літературу. Через долю поета прокотилась найжахливіша трагедія ХХ століття – Голокост, яку Целан сприйняв і як особисту трагедію.

- Що ж означає Голокост?

^ Словникова робота, запис до зошитів.

Голокост – масове винищення євреїв фашистами.


  • Що вам відомо про Голокост з курсу історії?

(повідомлення учениці . Історична довідка – випереджальне завдання)

Вчитель: Давайте подивимось документальні кадри про ті страшні часи.

^ Демонстрація кадрів відеофільму «Голокост 1939-43рр.» на тлі грамзапису фуги Баха.

  • Що може відчувати людина, яка пройшла крізь це?

(біль, жах, страх,відчай, ненависть)

Вчитель: німецький філософ Адорно писав, що після Освєнціма поезія – це варварство. Але Целан не був згідний з ним, написавши «Фугу смерті» не тільки після Освєнціма, але й про Освєнцім. Для цього він використав нові засоби зображення. Що це за засоби , ми зараз і дослідимо, проаналізувавши вірш «Фуга смерті»

ІІІ. Аналіз поезії «Фуга смерті»

Вчитель: «Фуга смерті» - це літературний пам’ятник жертвам Голокосту . У німецькомовних країнах цей вірш входить до шкільних хрестоматій. І не лише як взірець новітньої поезії, а й як пересторога для людства.


  1. Читання вірша «Фуга смерті» під мелодію «Фуги» Баха.

  • Що ви відчули, коли слухали цей вірш?

  • Що привернуло вашу увагу при читанні?

(несхожість із класичною формою вірша, багато порівнянь, символів… )


Вчитель. Взагалі вірші Целана вважаються важкодоступними і зашифрованими. Деякі літературні критики не можуть розкодувати його віршів. Ми ж зараз, постараємось все ж таки розшифрувати його знамениту «Фугу смерті», працюючи самостійно і в групах.


^ Дослідницька робота з текстом. Робота в групах.

І група .

Проаналізувати зміст використаних поетом таких художніх прийомів як паралелізм та музичний принцип організації твору.

ІІ група

Віднайти у тексті і записати наскрізні мотиви

ІІІ група

Проаналізувати особливості композиції і поетичного синтаксису.

ІV група

Віднайти і проаналізувати асоціативні образи і символи у вірші.

Кожній групі представити результати своєї роботи у вигляді опорних схем, таблиць, асоціативних малюнків тощо.


  • Індивідуальне завдання. Заповнити таблицю ««Компаративний аналіз теми війни в творах Белля, Камю, Твардовського, Аполлінера, Целана»


Відповіді учнів, представлення своїх робіт. (на додатку )

Вчитель. Друга світова війна стала глибоким потрясінням для європейської свідомості. Висока культура і нице варварство здавалось несумісним… « як, запитував швейцарський письменник М.Фріш, - люди, котрі насолоджувались музикою Баха і Генделя, могли розстрілювати немовлят?»

І у вірші «Фуга смерті» ми бачимо поєднання того, що ніяк не вкладається у свідомість: високе і нице, добро і зло існує в одній людині (німецький кат любить музику і Маргариту із золотою косою).

Щоб показати антигуманність і протиприродність війни, Целан використовує принцип контрастів.

  • Давайте знайдемо у тексті твору приклади цих контрастів, протиріч і заповнимо схему.

^ Колективне створення таблиці - схеми.

Вчитель на дошці, учні у зошитах.









Комендант- володар табору

Покірливі в’язні

жорстокість

гуманізм

Варварство

милосердя

звір

людина

Безсердечний вбивця

Романтичний закоханий

Попеляста коса Суламіф

Золотокоса Маргарита

садизм

сентименталізм

Німецька музика

єврейські музиканти

пам’ять

забуття

Смерть

життя



Вчитель. Целан вдається не до реалістичних описів, а створює художню реальність, звертаючись до досвіду модернізму, який шукав засобів, глибших за просте відтворення життя. Ці засоби полягали в моделюванні дійсності, де вирішальну роль відігравали власний досвід і світогляд.


Вчитель. Таким чином, Целану вдалося передати самою формою вірша психологічний стан приреченої людини, в’язня: уривки фраз, відсутність логіки, коли нічого не пояснюється, а йде лише констатація фактів – все це свідчить про глибоку трагедію, про злам душі.


- Отже, як ви думаєте, як відповів Целан на слова Адорно , що « неможливо писати поезію після Освєнціма»?

( що не тільки не можна, а треба писати і після Освєнціма і про ті жахи і страх, що були там, у концтаборах)

- Дійсно, поезія мусить співати і про трагічне. І Целану це вдалося, написавши свою «Фугу смерті», яка стала програмним твором у німецькомовних країнах, і яка стала «знаменням ХХ століття.»

  • Як ще можна назвати цей твір по іншому? (підібрати синоніми, епітети до назви твору або самого твору.)

Створення асоціативної парадигми - малюнка.

Емблема ІІ світової війни у поезії

Літературний пам’ятник жертвам Голокосту







Твір – застереження від ідеї боротьби за «чистоту нації»

Всескорботна елегія, пересторога для людства

Образ трагедії людства

Модерністське зображення трагедії Голокосту

Поетичний звіт свідомості, травмованої досвідом Голокосту

«знамення ХХ століття»



Закріплення матеріалу.

Запитання для аналізу вірша.

  1. Чому свій вірш Целан назвав фугою? (водночас розвивається декілька тем)

  2. Які ж це теми?

  3. Як передається тема Голокосту у вірші? (через багатство асоціативних образів, символів)

  4. Яка основна думка твору? ( трагедія Голокосту – не лише трагедія єврейського народу, а трагедія всього світу)



Вчитель. Целанівська Фуга здобула всесвітнє визнання. Вона стала емблемою Другої світової війни у поезії, так само як «Герніка» Пікассо – в образотворчому мистецтві.

(демонстрація картини «Герніка» Пікассо )

  • Як можна співвіднести цей твір живопису із «Фугою смерті»?

( відображено жах, страх, абсурдність, трагедію війни)


Вчитель . Тема війни безмежна, але ми обмежені у своїх можливостях, і тому зупинилися лише на кількох творах, присвячених цій темі. Я думаю, що цього достатньо, аби у вас склалося уявлення про ті трагічні події та їх відображення у літературі.


  • Отже, вернімося до нашого інформаційного грона. Що ми запишемо у колонці «Целан про війну»?

( погляд на війну через колючий дріт концтаборів чи засудження фашистської ідеології, осуд війни)

  • Чи пам’ятаєте ви , хто з українських письменників, поетів писав про війну?

( дописати у гроно)


- Як бачимо, всіх письменників і поетів, які писали про війну об’єднує одна ціль: засудження війни і попередження людству.


Дискусія.


  • Як ви вважаєте, чому більшість письменників негативно ставляться до війни?

  • Чи може мистецтво взагалі і література зокрема запобігти війні? Чому?

  • Чи є взагалі якась можливість запобігти війнам у майбутньому?

  • Чи зобов’язані ми, люди ХХІ ст., пам’ятати про подвиг народів у Другій світовій війні?

  • Що треба зробити особисто тобі, щоб не було війни?

  • Чи думали ви коли-небудь, що теж відповідаєте за те, що діється на нашій планеті?

(Звернення до епіграфу.)

^ Підсумкове слово вчителя. Звичайно, мистецтво не вирішить такої глобальної проблеми як запобігти війні, але мистецтво звертається до розуму, до душі особистості, інколи змушує нас замислитися і відчути біль за інших. Мистецтво застерігає і попереджає людей: не будьте байдужими.

В наш час багато людей егоїстів, думають тільки про себе і не бачать себе в масштабах країни, а тим більше планети. Провини за те, що відбувається навкруги, не відчуває майже ніхто. Саме така позиція людини і призводить до війн. Зло процвітає тому, що є безліч байдужих людей, які його не бачать, не хочуть бачити. Почуття вини приніс із війни Твардовський і Белль, Камю і Аполлінер, і Целан. Про єдність людей, про відповідальність кожного за те, що відбувається поряд, говорив і Дж. Донн – англійський поет 17 ст. ( звернення до епіграфу)

Таке ставлення до життя притаманне не кожному, а лише людям високого духовного рівня. Але чи кожен може нести відповідальність за все, що відбувається у світі? Чи це дано тільки обраним? Звичайно, може кожен. Але цьому треба вчитися. Отже, давайте будемо вчитися бути людьми з великої літери.


VІ. Оцінювання за урок.

VІІ. Домашнє завдання (на вибір):

  • написати твір-мініатюру «Мої враження після прочитання Фуги смерті»

  • написати есе «Фуга життя»

  • дати розгорнуту письмову відповідь «Трагедія Голокосту очима Целана»

Індивідуальні завдання:

    • намалювати ілюстрації до твору,

    • Порівняти художній світ «Фуги смерті» Целана та вірша Твардовського «Мене вбито під Ржевом»

    • Створити асоціативний малюнок «Світ поезії Целана»



Схожі:

Конспект уроку за творчістю iconМетодичні рекомендації до уроку, конспект уроку
Керування мультимедійною презентацією починається з команди «показ слайдів» є детальна розробка уроку для вчителя, яку треба роздрукувати....
Конспект уроку за творчістю iconКонспект уроку з фізичної культури для учнів 5-го класу. Тема уроку : Дружимо з баскетболом. Завдання уроку: Повторити техніку виконання подвійного кроку
Шикування, привітання, рапорт, повідомлення завдань уроку. Техніка безпеки на уроці
Конспект уроку за творчістю iconКонспект за моєю розповіддю а Визначення поняття «модернізм»
Сьогодні на уроці ми познайомимось із життям і творчістю нашої землячки Емми Андієвської
Конспект уроку за творчістю iconКонспект уроку фізичної культури з елементами футболу для учнів 4-го класу. Тема уроку : Чарівний світ футболу. Завдання уроку
Шикування, привітання, рапорт, повідомлення завдань уроку. Техніка безпеки на уроці
Конспект уроку за творчістю iconКонспект уроку в 7 класі. (Michael Harris, David Mower, Anna Sikazzynska. New Opportunities (pre-intermediate)) Тема уроку: Food Підтема: Fruit and Vegetables Цілі уроку

Конспект уроку за творчістю iconМ. С. Вашуленка та Н. Ф. Скрипченко. За цим конспект
Конспект уроку навчання грамоти 1 клас взято з посібника “Мій конспект” (упорядник Полєвікова О. Б) за Букварем М. С. Вашуленка та...
Конспект уроку за творчістю iconКонспект уроку Урок№14 2) Тема уроку
Тема уроку: Стискання, архівування та розархівування даних. Архіватори та операції з архівами. Практична робота №6
Конспект уроку за творчістю iconКонспект уроку Урок№15 3) Тема уроку
Тема уроку. Запис інформації на оптичні носії. Форматування та копіювання дисків
Конспект уроку за творчістю iconКонспект уроку для учнів 8 класу за темою The Role of Books in School Life''. Цілі уроку
Тип уроку: урок закріплення та застосування знань, умінь і навичок з використанням інтерактивних методів навчання
Конспект уроку за творчістю iconТема уроку. Неспокій і талант два крила долі поета пісняра Андрія Малишка (пісенна творчість поета). Мета уроку
Мета уроку. Ширше ознайомити учнів з творчістю А. Малишка, які стали піснями, удосконалювати техніку виразного читання поезій, аналізувати...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов