Тема: Архівування інформації icon

Тема: Архівування інформації



НазваТема: Архівування інформації
Дата конвертації15.06.2013
Розмір137.53 Kb.
ТипДокументи
скачать >>>

Тема: Архівування інформації.

Програми для роботи з архівами.

Мета:


Навчальна - Ввести поняття про архівацію файлів, програм для роботи з архівами (на прикладі програми WinRar ), визначити доцільність використання програм-архіваторів;

Виховна - Виховувати високі духовні цінності , формувати загальну та інформаційну культуру, пізнавальний інтерес до інформатики;

Розвиваюча - Розвивати в учнів самостійність, охайність, почуття взаємодопомоги, уміння аналізувати та робити висновки.


Тип уроку : Комбінований


Обладнання :


ПриладиКомп’ютерна техніка, програмне забезпечення, навчальні диски, система АVERKEY, телевізор, електронні засоби навчання: дискета, диск, флешка.

^ Таблиця – „Порівняльна характеристика архівування файлів з різним розширенням”.

До уроку виготовлено :


  • тематичні папки ( тема, план уроку, що учні повинні знати , що учні повинні вміти, опорні конспекти);

  • плакати ( тема, план уроку, девіз уроку);

  • складено програму – тест для перевірки домашнього завдання;

  • складено презентацію до уроку використовуючи програму PowerPoint – для узагальнення вивчення нового матеріалу;

  • повідомлення учнів ( про сучасні методи боротьби з комп’ютерними вірусами );

  • виставка літератури (газети, журнали, підручники).


Міжпредметні зв’язки :


  • правознавство (карна відповідальність за незаконне втручання в роботу комп’ютерів);

  • математика (діаграми, відсотки архівування даних);

  • історія (24 жовтня – день ООН);

  • фізика (стиснення інформації).


Зв’язок із спеціальністю :


  • програмне забезпечення( програма - тест)

Девіз :


Теоретичні знання –

для практичної діяльності. ”


Основні поняття, які вводяться вперше:


  • архів;

  • програми – архіватори (WinRar);


Структура уроку:


    1. Організаційна частина - 1 хв.

( з’ясування відсутніх, готовність учнів до уроку).

    1. Повторення вивченого матеріалу - 10 хв.

( комп’ютерне тестування, оцінювання учнів;

виступи-повідомлення учнів з питань методів створення

антивірусних програм).

    1. ^ Пояснення нового матеріалу - 27 хв.

- повідомлення теми, мети, завдань уроку;

- мотивація навчання;

- вивчення і засвоєння учнями нових знань.

    1. Підведення підсумків уроку - 6 хв.

(презентація).

    1. Домашнє завдання - 1 хв.




  1. Перевірка відсутніх, а також готовність учнів до уроку.

В Не може бути в наші дні спеціаліста, який би міг успішно працювати без знань комп’ютера і комп’ютерних технологій. Ось чому ми з вами вивчаємо такий предмет, як інформатика. Вивчення нового матеріалу завжди ґрунтується на тих знаннях, які ви одержали на попередніх заняттях. Ось чому ми зараз з вами повторимо даний матеріал.


  1. ^ Повторення вивченого матеріалу:

    1. комп’ютерне тестування і оцінювання учнів

Для діагностування глибини засвоєння учнями матеріалу попереднього уроку, пропонується виконати вибіркові тести за допомогою комп’ютерів.

(завдання для комп’ютерного тестування додаються)

12 запитань, до кожного - 4 відповіді, які висвітлюються на екранах моніторів. Учні вибирають правильну відповідь, а комп’ютер сам оцінює їх знання.

Кожне питання оцінюється в 1 бал. Учні відразу бачать свої результати .

(з тестами працюють шість учнів.)

Увага! Учні! При роботі на комп’ютерах, пам’ятайте про правила техніки безпеки щодо поводження з приладами які працюють під напругою!


    1. виступи-повідомлення учнів про новинки в розвитку антивірусних програм

В На основі літератури, яка є в кабінеті ( виставка л-ри: газети, журнали, підручники ), а також яка є в нашій бібліотеці, потрібно було підготовити повідомлення про: „ Новинки в розвитку антивірусних програм”. Зараз прослухаємо деякі виступи:

(орієнтовні виступи учнів станом на жовтень 2005 р.):

      • В українській сітці новин ”Кореспондент” я прочитав про новий комп’ютерний вірус Corgo , який атакує кредитні і банківські карточки по всьому світі (він розшифровує всі коди і номера кредитних карточок). В даний момент вірус зареєстровано в країнах Європи, Азії, Північній Америці. За словами спеціалістів , вірус подібний на свого попередника – хробака Sassera. Corgo не поширюється через електронну почту, а використовує дири в системі безпеки. Новий вірус нападає в основному на виробничі системи Windows 2000 і XP. - ін.-ія з глобальної мережі.

      • Вірус Winevar-A розсилає себе у вигляді вкладки по електронній почті. Він знищує файли, а також старається пошкодити сайт антивірусної фірми. Цей вірус не є небезпечним через малу швидкість поширення , але вражає всіх тим, що ображає користувача (при завантаженні Windows на екрані появляється вікно з написом на англійській мові:” Що за дурницю ти зробив!” - ін.-ія з журналу „Комп’ютери + програми”

      • В Германії поширюється новий комп’ютерний вірус, який маскується під поліцейського. Вірус приходить до споживача по електронній почті із зворотною адресою „поліцейські новини”. Поліція Гамбурга повідомляє, що їхня служба новин ніяк не може бути джерелом віруса. - ін.-ія з журналу „Комп’ютер в сім’ї та школі”

      • Russian Anime News повідомляє , що новий вірус „хробак Fizzer”(Фіззер) почав поширюватися через Інтернет по комп’ютерних мережах в США, Японії і інших країнах Азії. Спеціалісти оцінюють загрозу „як риск середнього рівня”. Вірус інфікує систему „Казаа”, яка дозволяє безкоштовно „скачати” музикальні і відео-файли з „всесвітньої павутини”, а також розсилає себе користувачам інших ПК. Фіззер може пошкодити антивірусні системи і апаратно- програмне забезпечення міжсіткового захисту. За добу вірус проник майже в 18 тис. комп’ютерів. - ін.-ія з Інтернет.

      • Хробак W32.Netsky.B@mm – це вірус розповсюджувач . Він поширює свою власну інформацію на адресу e-mail, адресні книги Outlook,ICQ. Хробак шукає всі жорсткі диски від С до Z і копіює себе у всі директорії. - - ін.-ія з журналу „Комп’ютери + програми”

      • Лабораторія Касперського – провідний розробник систем інформаційної безпеки, повідомляє про виявлення нового Інтернет – хробака „Myparty”, який поширюється електронною поштою.Цей вірус має небезпечну дію. На комп’ютерах Windows NT/2000/XP хробак установлює програму – шпигуна для віддаленого несанкціонованого керування Таким чином зловмисник може одержати повний контроль над комп’ютером жертви. Процедури захисту уже додані в базу Антивірусу Касперського. – ін.-ія з газети „Інформатика”

      • Появився в Інтернет перший і єдиний генератор вірусів Macro Virus Maker v1.2. За його допомогою будь-хто з бажаючих, що не знає мови програмування , може створити власний макро вірус для Microsoft Word. Для цього треба вказати назву вірусу, текст повідомлення, що той виводив би на екран, і день активації. Після цього сторінка генерується розміщується в будь-який документ Word і відправляється електронною поштою. – - ін.-ія з журналу „Комп’ютер в сім’ї та школі”

      • Державний департамент США був змушений тимчасово призупинити роботу системи Class із обробки заявок на одержання в’їзних віз. Причиною є поява вірусу Welchia, яким було заражено деякі комп’ютери Державного департаменту. Пострадали не тільки відділи міграційної служби, а й консульства і посольства США у всьому світі, оскільки видача віз була припинена. . – ін.-ія з газети „Інформатика”.

      • Новий вірус ^ Bugbear відрізняється рідкісною шкідливістю , він за день заражає декілька тис. комп’ютерів. Лаб. Касперського повідомляє про появу віруса- хробака Yarner, який маскується під антивірусну програму Yaw. Масові випадки зараження в Німеччині. - ін.-ія з газети „Інформатика”.

В Повідомлення змістовні, науково – грамотні, частково розкриті важливі сучасні проблеми. Але Пам’ятайте!

що з 4 липня 2003 р. діє Закон про внесення змін у Карний кодекс України , який установлює карну відповідальність за незаконне втручання в роботу комп’ютерів і комп’ютерних систем, а також за розповсюдження комп’ютерних вірусів. Установлено мінімальну (грошовий штраф) і максимальну (позбавлення свободи терміном до 5 років) міру покарання за такі правопорушення в цій галузі.

(Оцінювання учнів – які працювали з тестами)


  1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчання.


В Пригадавши попередній матеріал, ми приступаємо до освоєння нових знань. Багато хто з вас використовував мережу Інтернет , з якою ми більш детально будемо знайомитися на наступних уроках, але сьогодні 24 жовтня – День Організації Об’єднаних Націй ( 60 років з часу створення) і із 191 країни – членів ООН, нині 173 країни представлені в Інтернеті. У рамках Національної програми інформатизації усі області України отримали доступ до міжнародної мережі Інтернет, що дає можливість використовувати безцінні інформаційні ресурси, а також програми. Отож сьогодні на уроці ми познайомимося із роботою ще однієї програми, і так запишіть в зошити :

Тема: Архівування інформації.

Програми для роботи з архівами.

(зверніть увагу, що ця тема і план уроку є у ваших тематичних папках. )


План

  1. Поняття про архівування інформації

  2. Архіватори , типи архіваторів.

  3. Будова головного вікна програми – архіватора WinRAR.

  4. Створення нового архіву.

  5. Будова діалогового вікна „Им’я архіву та параметри

  6. Додавання файлів до архіву.

  7. Добування файлів з архіву ( процес розархівації )


Завдання:

Ми вивчаємо цю тему для того, щоб здобуті знання сьогодні , ви могли застосувати в своїй практичній діяльності. Ви повинні навчитися :

  • Користуватися програмами – архіваторами;

  • Створювати архіви;

  • Дописувати файли до архіву;

  • Переглядати вміст архіву;

  • Вилучати окремі файли із архіву;


і тому девіз нашого уроку: „ Теоретичні знання –для практичної діяльності ”.


  1. Вивчення і засвоєння учнями нових знань

В процесі роботи на ПК перед нами часто виникає проблема дискового простору. Доводиться або знищувати менш важливу інформацію, або записувати її на різні зовнішні носії. Та існує вихід з цього становища. Це процес так званого архівування інформації

^ Архівування(або архівація) – це процес стиснення інформації( файлів, груп файлів, каталогів, цілих дисків) (запис в зошити)

Учні, як ви розумієте процес стиснення?

  • Це коли щільніше розміщаються наприклад, молекули і атоми в посудині під дією сили ( ми знайомилися з цим на уроках фізики вивчаючи розділ „Термодинаміка” )

  • В переповненому транспорті люди розміщуються щільно один біля одного вивільняючи місця для інших пасажирів.

Вірно, а в інформатиці під стисненням розуміють таке кодування інформації, коли вона займає менше дискового простору, ніж в початковому стані.

Знаючи що таке архівування, давайте розглянемо, а для чого проводять архівування?

^ Архівування проводять для :

  1. Економії дискового простору

  2. Щоб зменшити втрати важливої інформації створювати і зберігати копії файлів.

коли є потреба в зберіганні інформації великого обсягу на дискетці, диску або флешці ( демонстрація приладів.)

А ще для:

  1. Захисту інформації за допомогою паролю

оскільки в стиснутому вигляді інформацією скористатись неможливо, її потрібно перевести в зворотний стан або говорять ще розархівувати, а для цього треба знати пароль, то цю особливість також використовують для її захисту

  1. Швидшої передачі файлів по комп’ютерних мережах

стиснення файлів дуже важливе при їх відправленні електронною поштою, адже невеликий за розміром файл буде значно швидше переданий, а той кому він адресований значно швидше його отримає.

Підсумок:

Що отримуємо в результаті архівування?

В результаті архівування файли записуються у стисненому вигляді в єдиний файл (архівний файл), з якого їх можна відновити, але втрат інформації не відбувається. Це один із найбільш поширених та ефективних способів економії дискового простору.


А яким чином ми можемо провести архівування чи розархівування інформації?

-За допомогою спеціальних програм

Правильно, а програми називаються – архіваторами.


Відкрийте ст.55 підручника В.А. Баженова „Інформаційні технології”, і дайте відповідь на питання: „Що ми називаємо архіваторами?

Архіватори – це спеціальні програми , які дають змогу зменшувати розмір файла для заощадження місця на магнітному носієві (запис в зошит)


Архіватори бувають двох типів:

  1. ^ Парні – коли одна і та ж програма здійснює архівування та розархівування інформації;

  2. Непарні – коли одна програма архівує, а інша розархівовує файли.

(запис в зошит) (опорний конспект)

Подивіться в свої опорні конспекти, тут наведена класифікація програм – архіваторів, а також рік створення, розширення і тип. Зверніть увагу , що перший архіватор створений фірмою SEA, 1985 році, 1989 р. архіватор ICE створений фірмою „Гамма” м. Донецьк , 1993 RAR створений рос. програмістом Є.Рошалом, це одна з найбільш популярних програм , яка може працювати в режимі віконного інтерфейсу , дає змогу задавати функції архівації за допомогою команд меню. Ось ми сьогодні познайомимося з нею більш детально.

Для запуску програми WinRAR необхідно двічі клацнути мишею на її значку або ярлику(зверніть увагу, що піктограма у вигляді стопки книжок ), або виконати наступні дії: ^ Пуск/Программы/ WinRAR/ WinRAR (запис на дошці)

При цьому на екрані відображається головне вікно програми, яке є аналогічним вікну папки Windows. Давайте пригадаємо, а з чого воно складається?

(АVERKEY, табл., опорн.консп.)

  • Перший рядок – смуга заголовка: системне меню, заголовок: ім’я папки і самої програми, 3 кнопки : згортання, розгортання, закриття вікна.

  • Другий рядок – рядок головного меню (опорний конспект)

  • Третій рядок – панель інструментів з кнопками, для швидкого доступу до команд головного меню

  • Наступний рядок – стрічка списку дисків, і вказує шлях до потрібної папки, і „стрілка” , що вказує на перехід на один рівень вище

  • Основне вікно – робоча ділянка (файлове вікно): вміст архіву, або вміст поточної папки. Для кожного файла показується: ім’я, розмір, тип і дата його зміни, а для архівного файла додається ще розмір після архівації. Щоб перейти до батьківської папки, треба двічі клацнути мишею на папці „..”

  • Рядок стану або статусу – інформація про документ, а в нас є :

    1. кнопка „ Диск” – для зміни поточного диску, кнопка „Ключ” – для введення пароля ( за замовчуванням значок ключа має жовтий колір , після введення пароля – червоний);

    2. в середній частині рядка виводиться розмір виділених файлів;

    3. у правій - інформація про кількість файлів і їх розмір.

Основне завдання програми WinRAR – це створення архіву і вилучення файлів з архіву. Давайте розглянемо, яким чином це можна зробити.


Створення нового архіву ( демонстрація на АVERKEY)


Для створення нового архіву необхідно виконати такі дії:

  1. Завантажити програму WinRAR

  2. Виділити папки і файли які необхідно заархівувати ( Shift, Ctrl)

  3. Клацнути мишею на кнопці „Додати” на панелі інструментів

  4. Відкривається діалогове вікно „Ім’я архіву та параметри

У стрічці Архів задаємо місце знаходження архіву, і його ім’я , (АVERKEY)

Розглянемо, які основні параметри можна встановити у цьому вікні:

за замовчуванням відкривається вкладка Загальні:

  • формат архіву - .RAR чи .ZIP

  • метод стиснення – із списку, що розкривається вибираємо(без стиснення, найшвидший, швидкий, нормальний, хороший, найкращий)

  • розбити на томи, байтів – задається розмір архіву. Це використовується у випадку , коли архів треба переписати на будь – який носій (дискета 1,4 Мб, диск 650 Мб, диск 750 Мб, автовизначення ) – використовується для збереження великого архіву, перший том зберігається з розширенням .rar, .r00, .r01, .r02 і т.д. Створивши багатотомний архів, ви вже не зможете змінювати його, додавати або вилучати файли

  • режим оновлення – зі списку, що розкривається

  • параметри архівування – можна вибрати:

^ Видалити файли після архівування– файли в папці будуть знищені і перенесені в архів;

Створити SFX –архів– створює архів для розпаковки якого непотрібна програма WinRAR. В стрічці Архів розширення з .rar змінюється на .exe. При цьому створюється файл, який розпаковує себе сам. Піктограма, зверніть увагу , з стрілкою;

^ Створити неперервний архів – застосовується інший алгоритм створення архіву. Архів створюється не за рахунок стиснення окремих файлів, а як єдиний потік інформації. Як результат - більша ступінь стиснення, але для вилучення файлів з архіву затрачається більше часу;

^ Додати інформацію для відновлення – у випадку пошкодження інформації.

Протестувати архів – тестуються файли на елемент їх пошкодження.

Заблокувати архів – створюється архів в який надалі не можна добавляти файли.


  1. Після задання окремих параметрів натискаємо кнопку Ok


В файловому вікні з’явився новий файл „^ Вивчаємо програмуWinRar” з розширенням .rar. Натиснувши 2 рази мишею по файлу, можемо переглянути вміст архіву „Вивчаємо програму WinRar”

Ми бачимо, що 3 виділені файли до архівації займали 605 184 байт, а після - 290 804 байт – це означає, що майже на 50 % файли займають менше місця.

(Таблиця) Розглянемо порівняльну х-ку архівування файлів з різним розширенням.

Ми бачимо, що найкраще стискаються текстові файли, менше стискаються графічні, а музичні файли після архівування займають ще більше місця, це пояснюється тим, що музичні файли самі по собі вже заархівовані, і до них застосовується інший алгоритм архівування, де задається інформація на відновлення від 1 – 10 %.


Якщо працюємо з архівом, то на панелі інструментів з’являються додаткові кнопки, які існують лише в режимі перегляду змісту архіву. Всі вони виводять діалогове вікно „Архів + назва архіву”. В діалоговому вікні зібрана інформація: (демонстрація):

коментарі файлів – як змінити коментар;

захист архіву – від несанкціонованих змін;

про модулі SFX;

про систему і архів вцілому – назва ОС, кількість файлів в архіві, розмір файлів, степінь стиснення (діаграма).


Для знищення файла з архіву, виділимо його і виберемо кнопку на панелі інструментів Видалити.


^ Додавання файлів до архіву.

Подібна до архівації файлів.

А які дії ми виконували при архівації?

  1. Завантажити програму WinRAR

  2. Виділити у вікні WinRAR об’єкти (папка Тернопіль), які необхідно додати до архіву.

  3. Клацнути мишею на кнопці „Додати” на панелі інструментів. У діалозі , що з’явився у полі Архів введіть шлях до архіву, до якого будуть додані об’єкти ( можна використовувати кнопку (Перегляд)

  4. Клацніть на кнопці ОК, після чого до списку вказаного вами архіву додадуться нові об’єкти.

При цьому на екрані буде тимчасово виведено вікно, що графічно відображає процес додавання файлів ( таблиця )

Жовтий колір - вказує нам скільки створено архіву 62 %;

Коричневий колір – вказує скільки залишилося;

Білий колір –скільки стиснутого (зекономленого) простору.

Вгорі ми бачимо, які файли добавляються в архів.


Добування файлів з архіву ( процес розархівації )


    1. Завантажити програму WinRAR

    2. Виділити папки і файли які необхідно добути

    3. Клацнути мишею на кнопці „Видобути до” – при цьому заархівовані файли потрапляють до тієї самої папки де знаходиться архів, якщо треба до іншої папки, то в діалоговому вікні „Шлях для видобування та параметри” вкажіть папку і натисніть кнопку ОК.

      1. Підведення підсумків уроку

Тепер повторимо всі основні моменти нашого уроку. Для цього вам пропонується створена презентація за допомогою програми PowerPoint, отож:

Знання, отримані на сьогоднішньому уроці, ви зумієте використати при виконанні практичної роботи, а також застосувати їх навчаючись майбутньої професії.

      1. Домашнє завдання

В.А. Баженов, В.О. Зайчук „Інформаційні технології” ст.51, розділ 3 (3.1)




Схожі:

Тема: Архівування інформації iconКонспект уроку Урок№14 2) Тема уроку
Тема уроку: Стискання, архівування та розархівування даних. Архіватори та операції з архівами. Практична робота №6
Тема: Архівування інформації iconУрок 13 Тема XI. Засоби масової інформації тема уроку Засоби масової інформації в демократичному суспільстві
«інформація», «змі», «інформаційний процес», «громадська думка», «свобода слова», «цензура»
Тема: Архівування інформації iconПравила техніки безпеки під час роботи в комп’ютерному класі. Урок №2 Тема: Інформатика і інформація Урок №3 Тема: Носії інформації Урок №4 Тема: Кодування інформації
Урок №11 Тема: Практична робота № «Початок і закінчення роботи на комп’ютері. Робота на клавіатурному тренажері»
Тема: Архівування інформації iconКонспект уроку Урок№21 Тема уроку
...
Тема: Архівування інформації iconТема 1 Засоби масової інформації, їх види. Змі та влада. Законодавча база у сфері змі засоби масової інформації (змі)
...
Тема: Архівування інформації iconІнформації та способи її подання
Ознайомитися з поняттям інформації, даних, інформаційного повідомлення, видами повідомлень, способами подання повідомлень, способами...
Тема: Архівування інформації iconКонспект уроку Урок№15 3) Тема уроку
Тема уроку. Запис інформації на оптичні носії. Форматування та копіювання дисків
Тема: Архівування інформації iconМедіакультура
Типи соціальної інформації та медіа-потреби особистості. Аналіз типів соціальної інформації
Тема: Архівування інформації iconКонспект уроку Урок№3 1) Тема уроку
Тема уроку. Типова архітектура персонального комп’ютера. Класифікація та призначення апаратних засобів: пристроїв введення, виведення,...
Тема: Архівування інформації iconТитульний аркуш
Підтверджую ідентичність електронної та паперової форм інформації, що подається до Комісії, та достовірність інформації, наданої...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов