Гра – подорож у царство рідної мови icon

Гра – подорож у царство рідної мови



НазваГра – подорож у царство рідної мови
Дата конвертації20.06.2013
Розмір61.93 Kb.
ТипДокументи
скачать >>>


Комунальний заклад

«ОРІХІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І – ІІІ СТУПЕНІВ»


ГРА – ПОДОРОЖ

У ЦАРСТВО РІДНОЇ МОВИ


4 клас


Учитель: Власюк Валентина Петрівна


Мета: розширити знання учнів про українську мову;

показати її красу та багатство за допомогою поетичного слова, українського фольклору;

розвивати мовлення учнів; викликати бажання любити рідну мову, свій народ, рідну землю.


ХІД УРОКУ


1-й вед. Запрошуємо вас у найправдивішу казку.

До неї відкриється вхід через мить.

2-й вед. І з серцем відкритим, з обличчям без маски

У світ цей чарівний сміливо ступіть.

1-й вед. Тут мешканці будуть до нас всі гостинні.

То ж швидше в відчинені двері іди.

2-й вед. Господарка казка – красуня чудова –

Вийшла вітати гостей дорогих.

(Чути стукіт у двері. Заходять дівчинка у вишитій сорочці, у віночку на голові)

Дівчинка. Я – наука непроста, хоча й цікава,

В королівстві я живу слова і забави.

І в свою майстерню мовну, доки ви зі мною,

Мовних скарбів пребагато візьмете з собою.

В подорож усіх вас кличу,

До складних завдань.

Тож не зрадьте, любі діти,

Моїх сподівань.

Хто ще думає, міркує, можу підказати:

Поскладайте літери ви швидко

На моєму платті.

Ну, нарешті, здогадались, хто я?

Звать мене, звичайно, -

Діти. Українська мова!

Вчитель. Тож давайте, діти, запросимо Мову подорожувати разом з нами.

Учень. Ми про тебе, Мово, багато віршів знаємо. Ось послухай.


1-й учень. Українська моя рідна мово,

В кожнім слові твоїм – цілий світ!

Бачу барви у нім веселкові

І калини червоний цвіт.

2-й учень. А ще небо блакитне, бездонне,

І ярило, й пшеничні поля,

Плескіт рік, шум гаїв невгамовний –

Вся моя українська земля.

3-й учень. Вона, як ніжна пісня колискова,

Заходить серцем в нашу душу з ранніх літ.

Ця мова, наче пташка світанкова,

Що гордо лине в свій стрімкий політ.

4-й учень. Велична, щедра і прекрасна мова!

Прозора й чиста, як гірська вода.

Це українська мова барвінкова

Така багата й вічно молода.

5-й учень. Вимовляю кожне слово,

Кожне слово, наче спів.

Найдорожча рідна мова

Мова діда і батьків.

6-й учень. Спитай себе, дитино, хто ти є,

І в серці обізветься рідна мова,

І в голосі яснім ім’я твоє

Просяє, наче зірка світанкова.

З родинного гнізда, немов пташка,

Ти полетиш, де світу далечизна,

Та в рідній мові буде вся душа

І вся твоя дорога, вся Вітчизна.

Вчитель. Звичайно, для кожного народу дорога своя мова, для росіян – російська, для білорусів – білоруська, для поляків – польська. А для нас, українців – українська.

  • „Рідна мова дорога людині, як саме життя”, - так говорить народна мудрість.

  • Без мови не може існувати народ, його культура.

  • Мова – це найдивовижніший витвір, що створила людина за свою історію.

- Як ви думаєте, чи завжди мова була такою, як зараз?

Йшов час, змінювалася людина, змінювалась її мова. Багато людей доклали зусиль, щоб сьогодні ми з вами могли читати й писати.

Українська мова належить до високорозвинених мов світу. У далекому 1934 році у Франції на конкурсі мов наша мова була визначена другою серед європейських мов за милозвучністю.

Учень. Я хочу загадати вам загадку. На базарі їх не купиш,

На дорозі не знайдеш,

І назавжди на терезах

Ти ціну їм підбереш. Що це?

Діти: Знання.

Мова. Любі діти! Тож пропоную вам познайомитися і показати свої знання з української мови.

Вчитель. Ви будете працювати зараз у групах. Об’єднайтеся у групи за кольорами.

(Діти об’єднуються у 4 групи – „Чомусики”, „Пізнайки”, „Питайлики” та „Барвінчата”)

Вчитель. Починаємо розминку.

Відгадування шарад, логогрифів, анаграм.

(Для кожної команди по 1 шараді)

Мене ти здавна звик любити,

І завжди ситий ти за це,

Та тільки „у” на „і” змінити, -

Залізу я на деревце. (Булка – білка)

Хоч білий, вата не така,

Мене ти зробиш з молока.

А прочитаєш навпаки,

Ти приготуєш пиріжки. (Сир – рис)

На мені молотять хліб,

Віють, сушать кілька діб,

А якщо з кінця читати,

Будуть миші утікати. (Тік – кіт)

Люблять нас усі збирати

Після дощику в лісу,

А як букву „г” відняти

Будем плавати в ставку. (Гриби – риби)

(Підведення підсумків)

Мова. Ось конверт. Туди заглянем

І завдання прочитаєм.

Щось сама не розберу,

Допомоги я вас прошу.

(Капітани команд отримують конверти з завданням)

Завдання.

  1. Правильно закінчіть прислів’я.

  2. Поясніть значення українських народних висловів.

  3. Із окремих слів скласти прислів’я. Пояснити його зміст.

Чомусики”

  1. Знай більше, говори ... (менше).

  2. Тримати ніс за вітром.

  3. Як, мова, саме, дорога, життя, рідна, людині.

Пізнайки”

  1. Корінь навчання – гіркий, а плід - ... (солодкий).

  2. Язик до Києва доведе.

  3. Тому, хто треба, хоче, мало, знати, спати, багато.

Питайлики”

  1. Краще річ нова, а дружба ... (стара).

  2. У кишені вітер гуляє.

  3. Диво, українська, калинове, мово, наше, ти.

Барвінчата”

  1. Праця годує, а лінь ... (марнує).

  2. Танцювати під чужу дудку.

  3. Людський, мова, скарб, є, то.

Мова. В Україні кажуть, що бабська зброя – віник та язик, бо українки славляться не тільки гострим розумом, а й гострим язичком. А хлопці наші теж у кишеню за словом не лізуть.

Оголошую конкурс „Переговори сусіда”.

(Діти вчать скоромовки, виходять парами і, розповідаючи скоромовку, намагаються переговорити сусіда).

Ходить квочка коло кілочка,

Водить діточок коло квіточок.

Карл у Клари украв корали,

А Клара у Карла украла кларнет.

На дворі трава, на траві дрова,

Не рубай дрова, бо трава здорова.

В ямі не спиться вусатому сому,

Сому вусатому сумно самому.

(Підводиться підсумок змагань. Оголошується команда – переможець)

Вчитель. Український народ любить жартувати. Яка б не була стомлена людина, але, почувши влучний жарт, - усміхається.

Пропонуємо декілька сценок у виконанні учнів нашого класу.

На уроці

Вчитель. Яке завдання у нас було? Петров!

Петров. Позначити число у іменниках „штани” і „весна”.

Чи однина, чи множина.

Вчитель. То ти вже виконав чи ні?

Петров. „Весна”, це ясно, в однині,

От зі „штанами” щось не те ...

Завдання дуже непросте.

Вчитель. І чим же, поясни мені,

Оті штани такі складні?

Петров. У чому складність? Бо штани

До половини – однина,

А трохи нижче – множина.

Відкриття

Петрик читає книжку і час від часу вигукує.

Петрик. Ти дивись! Нічого собі! Хто б міг подумати?

Мати. Що ти читаєш, синку? Мабуть, детектив?

Петрик. Та ні, орфографічний словник.


1-й учень. Буду я навчатись мови золотої

У трави-веснянки, у гори крутої,

В потічка веселого, що постане річкою,

В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

2-й учень. Буду я навчатись мови-блискавиці,

В клекоті гарячім кованої криці,

В огневиці пружному ниви колискової,

В леготі шовковому пісні колискової.

Вчитель. Ось і підійшла до завершення наша подорож. Бажаю вам успіхів у вивченні рідної мови, щоб кожен урок був для вас святом і відкриттям.

Як парость виноградної лози,

Плекайте мову.

Пильно й ненастнанно.

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде. Вірна і слухняна.

Нехай вона щоразу служить вам.

Вчитель. Думаю, що ваші серця запам’ятали слова про багатство, красу та мелодійність української мови – нашої гордості. Мову, якою ми розмовляємо, думаємо, без якої не мислимо свого існування. І я з великою приємність хочу вам повідомити, що сьогодні починається тиждень української мови в початкових класах. Вас очікують цікаві завдання, вікторини, мовні турніри, засідання клубу ерудитів, літературний конкурс.

Всім школярам я зичу перемоги

І знань глибоких, творів пречудових.

Хай стеляться у світ життя дороги,

І не забудьмо маминої мови!



Схожі:

Гра – подорож у царство рідної мови iconТема: Подорож в царство Фізики «Цікаві досліди»
Сьогодні ми з Вами відправимося в дивовижну подорож в царство Фізики. Що ж це за царство, в якому править Фізика?
Гра – подорож у царство рідної мови iconІнтелектуальна гра «Слабка ланка»
Мета: повторити, узагальнити знання учнів з мови і літератури; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу; збагачувати словниковий...
Гра – подорож у царство рідної мови iconТема. Подорож країною мови Мета
Сприяти усвідомленню значення рідної мови, показати її красу, багатство за допомогою усної народної творчості, творів письменників...
Гра – подорож у царство рідної мови iconДень рідної мови минуще все, лиш слово не мине
Мета: показати учням красу і багатство української мови, викликати бажання вивчати її, збагачувати словниковий запас, розвивати навички...
Гра – подорож у царство рідної мови icon191 урок гра зоряна година
Тема. «Виконання завдань для узагальнення і систематизації знань і вмінь з рідної мови, математики, читання»
Гра – подорож у царство рідної мови iconСценарій міжнародний день рідної мови на основі гри «Я люблю Україну»
Мета: Сприяти усвідомленню значення рідної мови, виховувати прагнення передати нащадкам наш скарб – українську мову
Гра – подорож у царство рідної мови iconМ. Димитров 2013 Тема. Інтелектуальна філологічна гра «Рідне слово». Мета
Мета: перевірити рівень засвоєння учнями знань з української мови та літератури; вчити висловлювати й обrрунтовувати свою думку;...
Гра – подорож у царство рідної мови iconУрок за темою «Іменник» Інтерактивний мультимедійний урок-гра «До іменника на гостину»
Мета: закріпити та узагальнити знання учнів про іменник,його граматичні категорії; вдосконалювати вміння розпізнавати іменники в...
Гра – подорож у царство рідної мови iconКонкурсу знавців рідної мови, присвячений Дню української писемності та мови розробили
Вона втратиться навіки-віків. Цінності її немає з чим порівнювати. Її не можна замінити чужою мовою, бо це означало б, що народу...
Гра – подорож у царство рідної мови iconСвято рідної мови у 1 класі до Дня української писемності
Мета: Збагатити знання учнів про рідну Україну, виховувати глибокі почуття любові до рідної мови, бажання берегти свою національну...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов