Тема: Люди навколо мене. Мета icon

Тема: Люди навколо мене. Мета



НазваТема: Люди навколо мене. Мета
Дата конвертації20.06.2013
Розмір142 Kb.
ТипДокументи
скачать >>>



Тема: Люди навколо мене.

Мета: Показати учням важливість шанобливого ставлення до людей, які їх оточують. Учити дітей оцінювати наявність моральних якостей в однокласників, у самих себе. Закріпити розуміння дітьми необхідності бути з людьми ввічливими, доброзичливими; формувати вміння спілкуватися з різними людьми; сприяти засвоєнню правил такту та ввічливості. Виховувати бажання бути чуйними й уважними до людей, уміти виявляти співчуття.

Хід заняття

І. Організація класу
- Сьогодні у нас трішки незвичайна година спілкування. Уявіть, що ми з вами перенеслись на красиву квітучу галявину. Начебто всі ми сидимо у колі, і будемо відпочивати. Це не просте місце, цю галявину називають Галявиною Роздумів і Досліджень. Я бажаю всім вам гарного відпочинку, цікавих і приємних хвилин.

ІІ. Оголошення теми заняття
Яка це радість – жити!
Творити чудеса!
Сміятись і радіти,
Як ранішня роса!
Ти знаєш, що ти – людина.
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя – єдина,
Мука твоя – єдина,
Очі твої одні.
В.Симоненко

Сьогодні у нас незвичайне заняття, незвичайна година спілкування. Сьогодні ми з вами повчимось оцінювати поведінку людей у певних ситуаціях і визначимо, що необхідно зробити для того, щоб чути навколо менше поганих слів і плачу, щоб чути лише сміх, відчувати до себе піклування з боку інших. А допоможуть нам у цьому Усмішка та Сонячний Зайчик. Зверніть увагу, що ми всі рівні. І щоб у нас вийшла добра, щира, відверта розмова, слід дотримуватися таких правил:

^ Правила співробітництва:

• Перш ніж говорити – подумай, що ти будеш говорити;
• Говори чесно, доводь свою думку;
• Поважай думку товариша. Не перебивай.
• Вигуки, жести враховуватися не будуть.

1^ . Розповідь учителя

У кожного з вас є сім’я — мама, тато, бабуся, дідусь, братик чи сестричка і ви. Це значить, що вас удома оточують люди, з якими ви постійно спілкуєтесь. Уявіть собі таку ситуацію: бабуся сплела внукові рукавички. Він дуже зрадів дарунку, пішов гуляти з товаришами й загубив їх. Іде він додому і плаче.

Чому хлопчик плаче? (Удома його будуть лаяти, рукавички новенькі, не хоче засмутити бабусю.)

Отже, хлопчик засмутився тому, що не хотів, щоб журилась бабуся. Коли ви вдома, то намагаєтесь поводитись так, щоб не засмучувати своїх близьких. Правда?

А чому ви не хочете їх засмучувати? (Якщо мама чи тато засмучені, то в сім’ї виникає якась напруженість.)

Так буває в сім’ї. А наша планета — це теж сім’я, хоча й дуже велика. Тому до всіх людей слід ставитися з такою ж повагою, як до своїх близьких.

А чим люди відрізняються один від одного? (Поведінкою, настроєм.)

Ось, наприклад, хлопчик Роман має звичку — коли приходить зі школи,то перевдягається, акуратно вішає одяг, трішки відпочиває, а вже потім виконує домашні завдання. Чи хороша в нього звичка?

Хлопчик Сашко має іншу звичку: не доводить справи до кінця, розкидає свої речі, уроки робить пізно, а зранку мама не може добудитись його у школу. Чим хороша в цього хлопчика звичка? Чому?

Отже, звички бувають позитивні й негативні.


Діти! Чи згодні ви з таким висловлюванням: « Той, хто любить і цінує тільки себе, не любить нікого».

^ 2. Розв’язування проблемних питань :

Чи легко живеться такій людині?

Що треба зробити, аби з тобою хотіли товаришувати однокласники, аби тебе цінували інші люди?

Якою людиною треба бути, як поводитися з іншими? Чому?

Як навчити інших поважати себе?


^ Справді, це дуже добре, коли до вас усі ставляться з повагою! Як же заслужити цю повагу?


Найперший і найголовніший секрет прояву поваги до вас із боку інших полягає у звичайному правилі, запам'ятайте його на все життя: «Якщо хочеш, щоб тебе поважали інші, — навчися поважати їх!»

На повагу заслуговує та людина, яка вміє правильно поводитися. Уявіть собі, що всі почнуть поводитися так, як їм заманеться, не зважаючи на інших. Що із цього вийде?

Скажімо, ви захворіли, а тут тато й мама бажають послухати музику. І вони вмикають музичний центр на повну потужність — адже їм так хочеться!

Або ви прийшли в гості до друга, з яким домовилися заздалегідь, а йому саме зараз захотілося піти в кіно. Він вас не дочекався і пішов. Вам приємно?

Щоб цього не трапилося, запам'ятайте такі правила:

1. Прокинувшись уранці, не забудь привітатися з рідними, подякувати за сніданок і неодмінно, якщо є час, допомогти мамі, таткові...

2. По дорозі до школи привітайся зі знайомими, але не зупиняйся для розмов, щоб не запізнитися на уроки.


3. У класі привітайся з друзями. Не обов'язково вітатися з ними, даючи їм стусана, роблячи підніжку або смикаючи дівчаток за коси. Твоїм однокласникам буде приємніше почути від тебе ввічливе «доброго ранку!» або «привіт!».

Запитання:

Про яке найголовніше правило або секрет ви щойно дізналися?

^ Сонячний Зайчик. Ви вже добре попрацювали, стомились, і я бачу, що вам, як і мені, хочеться погратись. У кожного на парті лежать маленькі сонечка. Я буду описувати, яким би я хотів побачити сонечко, а ви показуватимете його мені за допомогою виразу свого обличчя.

1. Сонечко спокійне, урівноважене, задоволене тим, що бачить на Землі.

2. Сонечко засмучене, йому хочеться плакати, бо чорна хмара не дає йому визирнути.

3. Чорна хмара розвіялася, сонечко веселе, йому радісно бачити веселих і радісних людей.

Дякую всім, ви справжні художники, бо зуміли за допомогою міміки намалювати портрети сонечка, коли в нього змінювався настрій.

Учитель. А яких би ви людей хотіли зустрічати більше? (Добрих.) Чому? (Коли бачиш навколо добрих і веселих людей, то й сам стаєш добрішим, настрій піднімається.)

Задумайтесь на хвилинку, чи завжди чемно й тактовно поводитесь ви самі, чи приємно іншим спостерігати за вами, спілкуватися з вами? (Відповіді)



Отже, дуже важливо самому бути ввічливим, чемним, ставитись до інших так, як би ви хотіли, щоб ставились до вас.


3. Вашій увазі вірш «^ А що в портфелі?»


Що таке надворі сталось?

Що за крики? Що за галас?

Бий! Дава-ай! Гати, мазило!

Ти куди?!

Суддю - на мило!..

Зрозуміло:

там - футбол,

і комусь забили гол...

Два портфелі, як і слід,

штанги замінили.

На воротах - мій сусід ,

воротар умілий.

Знов ~ прохід! Ось-ось заб'є!.

Штанга! Ех, невдало...

І з портфеля все як є геть повипадало!

Нумо, глянемо,

що в ньому,

поки йде завзята гра,

бо ж портфель,

усім відомо, -

є ОБЛИЧЧЯМ ШКОЛЯРА!..


2

Ось - книжки. Та що це з ними?!

Чом вони у плямах синіх,

пошматовані, брудні?

Страшно глянути на них!

Подивіться на сторінку –

не сторінка, а «картинка»,

помальована така!

А обкладинки -

ну й горе! -

ніби побували вчора

в людожерових руках!

Ще й написано,

послухай:

^ «ХТО ЗАЧЕПИТЬ -

ДАМ У ВУХО!

3. Ось - якийсь папір

В лінійку,

А на нім –

товстенна двійка.

Що ж воно?

Пробачить прошу!

Виявляється,

це - зошит.

Але дивний він такий,

мов іде у ньому бій!..

Буква з буквою

зчепились -

аж гуде навкруг земля:

і штовхаються щосили,

і вилазять на поля!

В - волає,

Г - горлає,

Л - на дві ноги кульгає,

О - як бублик,

П - як пилка!..

Що не слово - то помилка,

а буває -

навіть дві!..

Аж гуде у голові...

Ось, наприклад,

прочитайте:

^ «МОШЕНІСТОМ РОБЕТЬ ТАТО...»

Ні!

Читать не варто більше!

Адже далі -

буде гірше...

Ось -

дрібніші речі далі: ручка й гумка у пеналі,

два обдертих олівці та чотири камінці.

А навіщо камінці?

Щоб ганяти горобців

ми жбурляти тишком- нишком

у якусь бездомну кішку.

Ну а це ...

Невже - шкарпетка?!

Так, звичайно,

це вона!

А чому вона

в портфелі -

те Юрко і сам

не зна...

6

Ось який портфель

незвичний

у знайомого мого.

Отаке його обличчя –

і не бачити б його!




-Як ви гадаєте , чи поважає Юрко своїх друзів, рідних? З чого це видно? А чи його поважатимуть друзі , рідні та близькі люди ?


4. Гра «Знайди протилежне слово»

На дошці написані два стовпчики слів. Діти мають знайти протилежні за значенням слова та з'єднати їх стрілочками:


Терпимість Байдужість

Гордість Працелюбність

Повага Любов

Скупість Злість, жорстокість

Неохайність Скромність

Чуйність Щедрість

Ненависть Неповага

Лінощі Чистота

Доброта Нетерпимість

Висновок. Як люди мають ставитися одне до одного, щоб жити в мирі та злагоді, без війн, сварок, образ і принижень?


Учитель. Уявіть собі, що на безлюдний острів потрапила людина. Якщо вона на острові одна, то може дозволити собі робити все, що їй заманеться, бо нікому не заважатиме. Але якщо з'явиться хоча б іще одна людина, тоді кожен повинен поводитися, зважаючи на іншого,— ввічливо, пристойно, люб'язно. І це добре, що нас так багато на планеті, що всі ми живемо поруч, а тому бачимо не тільки самих себе, а й тих, хто з нами поряд. Ми повинні жити в мирі та злагоді, простягаючи руку допомоги одне одному,— ось чому ми не маємо права робити тільки те, що нам спаде на думку; слід завжди пам'ятати про інших.

Чи пам'ятаєте ви, як звучить «золоте правило» ввічливості, здавна відоме людині? «Стався до інших так, як би ти хотів, щоб у тих же умовах інші ставилися до тебе». Можна сказати й коротше: «Як ти до людей, так і люди до тебе».

• Для чого люди створили таке правило?

5. Робота з прислів'ями

^ Шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе. Чого собі не зичиш, того й другому не жадай. Не роби комусь те, що собі не миле.

• Чого вчать нас ці прислів'я?

• Які дають поради?

Учитель. Як же навчитися зважати на кожну людину, уміти бачити та розуміти її душевний стан, проявляти співчуття, доброту, доброзичливість, тактовність, увагу до тих, хто вас оточує? Адже все це — ціла наука. Життя вчить нас цього на кожному кроці. Однак навряд чи вчитель поставить вам оцінку за ввічливість, її вам поставити зможуть лише ті, хто вас оточує, ті, з ким ви щодня спілкуєтесь. Та зазвичай вони роблять це подумки, про себе.

Отже, частіше замислюйтеся над тим, які ви, як ви вчинили.


6 . Ситуація. Група учнів разом з учителькою вирушила на екскурсію до музею. Усе було добре. Настав час повертатися додому. Аж раптом... У вагоні метро вчителька побачила, що немає Катрусі. Почалися пошуки, ллє дівчинки так і не знайшли. Довелося повертатися без неї. Але як були всі здивовані, коли Катруся «знайшлася» у себе вдома. Виявилося, що вона вирішила залишити всіх, раніше приїхати додому, щоб подивитися цікавий фільм по телевізору. Дівчинка дуже здивувалася, що всі інші пізно повернулися з екскурсії і шукали її.

• Як могли розвиватися подальші події в цій історії?

• Чи можна довіряти такій людині, як Катруся? Якщо ні, то чому?

• Як учинили б ви на місці Катрусі?


^ 7. Як ви розумієте це прислів’я «Дерево міцне корінням, а людина — друзями»?

Учитель. Буває так, що хтось комусь зробив підніжку. Навмисно? Він каже, що ні. А товариш думає, що зробив це навмисно. Ще трошки — і важко розібратися, хто почав бійку. Хтось навмисно підказав неправильну відповідь слабкому учневі, щоб посміятися з нього. Отак і починаються непорозуміння, конфлікти. Нажаль, причини цих непорозумінь інколи дуже прості й несерйозні. Дівчата довго сердяться одна на одну, не розмовляють, а хлопці — їм легше пустити в хід кулаки та погрози, Як же позбутися всіх цих дрібних образ?

^ 8. Правила поведінки для тих, хто посварився

1. Намагайся завжди чітко та ясно пояснити своєму товаришеві, чим він образив тебе, які в тебе до нього претензії. Зробити це треба негайно.

2. Краще не цідити крізь зуби: «Не думала, що ти така!» — після чого з гордістю піти геть. А може, твоя подруга (друг) не здогадалася, у чому справа. Краще все з'ясувати й ставитись одне до одного, як раніше.

3. Запам'ятай, що першим треба вибачитись тому, хто почуває себе винуватцем сварки. Але в житті це дуже важко зробити. Тому запам'ятай «золоте правило» дружби: першим руку подає той, хто... розумніший і вихованіший.


^ 9. Виступ класного міні-театру

Давайте пригадаємо казку «Крихітка Єнот». А допоможуть нам у цьому наші «артисти».

Дійові особи: автор, Мама Єнотиха, Крихітка Єнот, Мавпочка.

Автор. В одному лісі в невеличкій хатинці жила собі Мама Єнотиха зі своїм синочком — Крихіткою-Єнотом. Він був маленький, але хоробрий. Одного разу мама сказала.

Мама. Сьогодні місяць буде повний та світлий. Чи зможеш ти один сходити до озера та принести солодкої трави на вечерю?

Крихітка Єнот. Ну, звичайно, я нарву трави, смачної, пахучої, якої ти, мамусю, ще не їла.

Мама. Пора, Крихітко. Йди, поки не дійдеш до озера. Побачиш велике дерево, перекинуте через воду. Перейди по ньому на інший бік. Там і росте найсмачніша солодка трава.

Автор. При сяйві місяця Крихітка-Єнот вирушив у дорогу. Він був такий щасливий, такий гордий.

Мавпочка. Привіт, Крихітко. Куди це ти йдеш?

Єнот. Привіт, Мавпочко. Я йду на той бік озера, щоб нарвати для мами смачної осоки.

Мавпочка. О-о-о. А ти не боїшся його?

Єнот. Кого його?

Мавпочка. Того, хто сидить в озері. Я його боюся.

Єнот. Ну а я не боюся!

Автор. Нарешті Крихітка Єнот побачив озеро.

Єнот. Уже треба переходити, але чомусь мені трішки страшно.

(Він іде по дереву, але на середині заглядає у воду й корчить гримасу.) Ой, він кривляється. Ой-ой-ой! (Біжить з усіх ніг.)

Автор. Мавпочка порадила Єнотику взяти із собою велику палицю. Але, зазирнувши в озеро, малюк угледів, що водяне страхіття має палицю ще більшу. Крихітка Єнот був хоробрий, але маленький, тому з усіх ніг пустився додому.

Крихітка Єнот. Ой, матусю, мені так хотілось іти одному за осокою, мені так хотілося принести її на вечерю!

Мама. І ти принесеш її. Ось що я тобі скажу, синочку. Повернись назад, але на цей раз не кривляйся, не бери із собою палиці.

Єнот. Що ж я повинен робити?

Мама. Просто посміхнися. Піди й посміхнись тому, хто сидить в озері.

Єнот. І більше нічого? Ти впевнена?

Мама. Це все, я впевнена.

(Крихітка Єнот не дуже впевненою ходою повертається на озеро.)

Єнот. Я нічого не боюся,

Я йому лиш посміхнуся.

От і все, от і все, от і все. (Зупиняється.)

Але ж усе одно страшно! (Повільно рушає далі. Прийшов до озера, заглянув у воду й посміхнувся.)

Ой, він теж посміхається! Він хоче зі мною дружити! Тепер я зможу перейти на той бік!

(Єнот нарвав трави, а повертаючись по дереву назад, зазирнув у воду й помахав незнайомцю рукою.)

До побачення!

Мавпочка. Ти не злякався тієї страшної мавпи, що сидить в озері?

Єнот. Там, напевно, сидять двоє, мавпа та єнот. Але не такі вже вони й страшні. Я подружився з Єнотом. Він такий милий і добрий, у нього гарна привітна посмішка. Ти теж з ними подружишся.

(Друзі розбігаються.)

Єнот. Мамо, я вже не боюсь того, хто сидить в озері, я з ним подружився.

Мама. Я знаю.

Єнот. Мамо, а хто сидить в озері?

Автор. Мама засміялась і все розповіла синові.

Учитель. Давайте подякуємо нашим артистам. Вони дуже добре виступили.

Чому ж першого разу Крихітка Єнот повернувся додому ні з чим? (Він злякався чудовиська, яке сиділо в озері.) А ким справді було чудовисько? (Це було відображення самого Єнота.)

Чому ж тоді злякався малюк? (Бо побачив похмурого, страшного Єнота.)

Що допомогло Крихітці змінити свою думку про страшне чудовисько? Куди воно потім зникло? (Усміхнувшись, Єнот побачив у воді теж усміхненого й веселого Єнота.)

Чи покращився настрій у Крихітки? (Звичайно, коли тобі посміхаються, то й ти стаєш добрішим.)

Сонячний Зайчик.

От що з нами усіма

Інколи трапляється:

Лишень зажурились ми —

Увесь світ міняється.

Люди усюди сумні зустрічаються,

Гірко й печально дерева хитаються.

Усмішка.

Ми усміхаємось — горе кінчається:

Люди веселі нам зустрічаються,

Всюди од сміху дерева гойдаються.

Хто нам пояснить, чому так трапляється?

(Відповіді дітей.)

Якщо в людини гарний настрій, їй радісно на душі. Тому все навкруги здається сонячним, а небо голубим-голубим. Коли ж людина чимось засмучена чи в неї якесь горе, то й усе навкруги здається сірим, безрадісним, печальним.

Усмішка. Усім подобається, коли до них посміхаються. Тож давайте і ми будемо посміхатися, щоб іншим було приємно. Можливо, цим ми піднімемо комусь настрій, утішимо когось.

^ Сонячний Зайчик. Давайте будемо приносити всім, хто нас оточує, радість, зробимо так, щоб кожний день був для всіх — мам, тат, бабусь, дідусів, учителів, друзів — веселим.


10. ^ Віночок веселих порад

Виступ учнів.

Я прокинусь рано-рано,

Лиш над селищем сонце встане,

Привітаюсь з ластівками,

З кожним променем ласкавим.

Сам гарнесенько умиюсь,

Сам швиденько одягнуся,

Підійду до тата й мами

І скажу їм: « Добрий ранок!».

Усміхнуся всім навколо —

Небу, сонцю, квітам, людям,

І тоді обов’язково

День для всіх веселим буде.

А я найбільше хочу зробити так, щоб люди

Були завжди щасливими, на всій Землі, усюди.

Щоб горя, зла і смутку

Ніхто й ніде не знав,

Щоб кожен день до кожного

Приходив, як весна.

А що для цього треба?

Прозоре й чисте небо!

І посмішку привітну,

Й веселу семицвітку,

І сонце променисте,

І неодмінно пісню,

Таку, як сонце й небо,

На всіх людей одну.


11. Пісня друзів.

ІІІ. Висновки.

-Що найбільше запам'яталося вам на сьогоднішньому занятті? Чому?

Що ви зрозуміли й чого навчилися?

Потрібно товаришувати, посміхатись, поважати один одного, пам’ятати про те, що Земля — це наша велика сім’я, і жити на ній ми повинні у дружбі та злагоді.




Схожі:

Тема: Люди навколо мене. Мета icon8174 Люди навколо мене

Тема: Люди навколо мене. Мета icon“Мене не можуть люди не почути…”
Я вибрала Долю собі сама. І що зі мною не станеться, у мене жодних претензій нема до Долі моєї обраниці. Ліна Костенко
Тема: Люди навколо мене. Мета icon“Мене не можуть люди не почути…”
Я вибрала Долю собі сама. І що зі мною не станеться, у мене жодних претензій нема до Долі моєї обраниці. Ліна Костенко
Тема: Люди навколо мене. Мета iconУрок № дата Тема: Світ навколо мене
Обладнання: підручник, зошит, плакат з алфавітом, магнітофон, диск з піснею “abc”, карта світу
Тема: Люди навколо мене. Мета iconУрок № дата Тема: Світ навколо мене
Обладнання: підручник, зошит, прописи, картки з літерами, картки з новими словами
Тема: Люди навколо мене. Мета iconУрок № дата Тема: Світ навколо мене
Обладнання: підручник, зошит, прописи, картки з літерами, картки з новими словами, магнітофон, диск з піснею “abc”
Тема: Люди навколо мене. Мета iconУрок № дата Тема: Світ навколо мене
Обладнання: підручник, зошит, прописи, картки з літерами, картки з новими словами, магнітофон, диск з піснею “abc”
Тема: Люди навколо мене. Мета iconСценарій виховного заходу на тему: «Чарівні двері Доброти, Справедливості, Ввічливості»
Параска: Добрий вечір, люди добрі! Подивіться на мене, ви бачите, яка я гарна сьогодні. Впізнаєте мене? Це ж я, славетна баба Параска,...
Тема: Люди навколо мене. Мета iconТема. Повітря навколо нас. Властивості повітря Мета
Мета. Сформувати в учнів поняття, що повітря – це газоподібне тіло. Ознайомити з властивостями повітря
Тема: Люди навколо мене. Мета iconТема: Музика навколо нас
Мета: Повторити й активізувати лексику теми, тренувати її вживання в усному мовленні
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов