Тема. Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна Мета icon

Тема. Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна Мета



НазваТема. Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна Мета
Дата конвертації21.06.2013
Розмір80.5 Kb.
ТипДокументи
скачать >>>

Тема. Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна


Мета . Формувати уявлення про Сонце, про залежність життя рослин, тварин, людей від сонячного світла і тепла; формувати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки у природі на основі власних спостережень; з’ясувати чому на Землі змінюються пори року; продовжувати знайомити дітей із способами пізнання природи, учити спостерігати за висотою Сонця; виховувати повагу до традицій українського народу, вшановлювати Сонце; продовжувати формувати любов до рідної природи.


Обладнання: Ілюстрації, презентація «Сонце», предметні малюнки, проектор, наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «Ранок», магнітна дошка, робочі зошити учнів з друкованою основою, Н.М.Бібік, Н.С.Коваль «Я і Україна» підручник для 1 класу «Генеза» 2007 р.


^ Хід уроку

І. Повторення вивченого на попередньому уроці

1. Фронтальне опитування

— Що таке природа?

— Що належить до неживої природи?

— Що не належить до природи?

— Які предмети неживої і живої природи є у вас удома?

— Перелічіть ваші домашні речі, створені людиною.

— Чому природу необхідно берегти, любити і поважати?


2. Робота в групах

(Учні діляться на 3 групи. Кожна група отримує завдання)

Завдання 1. Розкладіть малюнки на дві групи, розташуйте їх на дошці, кожну групу підпишіть.

Завдання 2. Розкажіть про тварин, яких бачили у телепередачі. Доведіть, чому вони належать до живої природи.

Завдання 3. Прочитайте загадки про неживу і живу природу.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Відгадування загадок та їх обговорення.

Голуба хустина, жовтий клубок на хустині качається, людям усміхається (^ Небо і сонце)

За лісом, за пралісом золота діжа сходить (Сонце)


Золоте сховалося, а срібне показалося (Сонце і Місяць)


Гріє, гріє, припікає

Всіх у воду заганяє (^ Сонце)

2. Бесіда

— Чому Сонце називають сонечком?

— До кого мами і бабусі часто ласкаво звертаються: «Ти моє сонечко»?

—Чому?


^ III. Актуалізація опорних знань учнів
«Мозковий штурм»


— Що ви знаєте про Сонце?

— Чи потрібно воно живій природі?

— Що ми одержуємо від Сонця?

— Які пори року ви знаєте?


^ IV. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні ми ознайомимося з темою «Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна». Дізнаємося детальніше, що таке Сонце, навіщо воно потрібно рослинам, тваринам, людям, як воно гріє протягом дня; чому буває літо, осінь, зима, весна; продовжимо вчитися пізнавати природу за допомогою спостережень.


^ V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1.Робота з текстом підручника «Сонце» (с. 56)

— Ознайомтеся з першим абзацом тексту і прочитайте відповіді, і
запитання «Чому Сонце називають сонечком?».


2.Робота з ілюстраціями підручника (с. 56)

— Розгляньте, як художник намалював сонце на трьох нижніх малюнках. — Чи йому так захотілося, чи це справді спостерігається у природі протягом доби?

— Знайдіть, де намальовано ранок, день і вечір.

— Чому вранці й ввечері пляжі майже пусті?

— Чому вдень пляж заповнюється?

— Чи спостерігали ви таке влітку?


3. Робота з зошитом (с. 27)

— Розгадайте загадку про Сонце.

  • Що таке Сонце?

  • До якої природи належить Сонце — живої чи неживої? Чому!

  • Яким ви собі уявляєте Сонце?

  • Пригадайте, у який час сонечко з'являється у віконці твоєї кімнати: вранці, вдень чи увечері.

  • Намалюйте сонечко у своїх зошитах.

  • Подумайте, навіщо нашій планеті Сонце.

  • Розгляньте малюнок. Що дає Сонце всьому живому?

  • Уявіть, що станеться з нашою планетою, якщо не буде Сонця.

  • Уявіть себе сонечком. Опишіть, що ви бачите з висоти. Що б ви хотіли змінити на Землі?

  • Що ще, окрім тепла і світла, послали б на Землю?


^ 4. Розповідь учителя

Сонце – величезна зірка у безкрайньому космосі. Людині важко навіть уявити, що таке Сонце насправді. У його середині температура сягає 15 мільйонів градусів! Уже мільярди років Сонце постійно вділяє енергію, яка доходить до Землі у вигляді світла і тепла. Сонце освітлює й обігріває все, що є на нашій планеті. Сонце – джерело життя на Землі. Якби Сонце погасло, то через декілька тижнів на Землі не залишилось би ніякого життя. Тільки Сонце може нагрі­вати всю Землю і підтримувати на ній таку температуру, при якій вода і повітря не перетворюються на крижаний панцир. Тільки за­вдяки сонячному теплу вода може випаровуватися з океанів, а потім випадати на землю животворними дощами.

Тільки сонячне світло і тепло дають можливість зростати рос­линам, які забезпечують нас їжею. Тільки світло Сонця сприяє утворенню кисню і виділенню його у повітря зеленими рослинами.. Кисень є необхідним для дихання усій живій природі. Сонце – джерело життя на Землі.

Про все це ви дізнаєтеся на наступних уроках, навчитеся самі спостерігати за Сонцем.

А вчені-астрономи в різних країнах продовжують спостерігати за Сонцем, вивчати його. Вони роблять це за допомогою спеціаль­них приладів – гігантських телескопів, які розташовуються високо в горах, звідки найкраще спостерігати за Сонцем.

Іноді спостереження і зйомки проводять навіть з аеростатів, ракет, космічних станцій, супутників. Учені довели, що Сонце буде світити іще декілька міль­ярдів років і забезпечувати життя на Землі.

Тепер вам, мабуть, зрозуміло, чому у багатьох народів, в тому числі й в українського, зберігаються традиції вшанування Сонця.


5. Обговорення питань проблемного характеру

— Чому влітку жарко, а взимку холодно?

— Чому навесні й восени не дуже жарко і не дуже холодно?


6.Перегляд презентації «Сонце»


7.Робота з текстом підручника (с. 57)


^ V. Фізкультхвилинка

 Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.


^ VI. Закріплення та осмислення знань

1. Бесіда.

— Що дає Сонце Землі?

— Чи далеко знаходиться Сонце?

— Яке значення мають сонячні світло і тепло?

— Чому буває літо, осінь, зима, весна?

2. Робота з малюнками підручника (с. 57)

— Знайдіть і визначте всі пори року.

— Доведіть, що зміна пір року залежить від висоти Сонця над Землею.

— Пригадайте, чи високо піднімалося Сонце над Землею минулого літа, восени, взимку: поспостерігайте, як воно піднімається тепер.

— Чому?


^ VII.Узагальнення та систематизація знань

1.Робота з зошитом (с. 28—30)

— Розгляньте малюнки і визначте за ними, яку пору року зображено на кожному з них. Підпишіть їх назви.

— Укажіть черговість пір року.

— Подумайте, від чого залежить зміна пори року.

— Чим одна пора року відрізняється від іншої?

— Назвіть основні ознаки весни, літа, осені, зими.

— З'єднайте стрілочками явища природи з назвами пір (с. 29). Поясніть свій вибір.

— Яка пора року подобається вам найбільше? Чому?

— Уважно розгляньте малюнок і знайдіть помилки, яких припустився художник. Обґрунтуйте свою відповідь.

— До яких пір року ви зарахуєте кожну з помилок?

— Уявіть себе художником, виберіть одну з деталей-помилок і переробіть малюнок відповідно до потрібної пори року.


2. Дидактична гра: «Дари Сонця»

На дошці намальоване велике сонечко. Діти перераховують, що сонечко дарує Землі. Наприклад: тепло, світло, життя, красу і т.д.

Все перераховане дітьми підписати на промінцях сонця.


^ VIII. Підсумок уроку

1. «Мікрофон».

— Що сьогодні вивчали на уроці?

— Що таке Сонце?

— Про що нове дізналися?

— Чого навчилися?

— Кому, крім людей, ще потрібне Сонце?

— Які прислів’я та заклички про Сонце ви запам’ятали?

2. Завдання для допитливих.

1. Дібрати малюнки на тему «Пори року».

2. Дібрати загадки, прикмети про Сонце і пори року.


^ ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ

Творчі ігри

«Говоримо сонячною мовою»

Уявіть, що ви побували в гостях у сонечка і навчилися говорити сонячною мовою. Перекладіть цією мовою декілька слів увічливос­ті. Головна умова — усі слова мають відбивати якості сонця. На­приклад: дякую — сонцесяй; будь ласка — світлопромінь і т. ін.


«Сонячні предмети»

Спробуйте відповісти на запитання й обґрунтувати свою від­повідь.

— Який день тижня можна назвати сонячним?

— Назвіть найсонячніший місяць року.

— Найсонячніша квітка? дерево? кущ?
— Найсонячніша подія в житті людини? .
— Найсонячніший звір? комаха? птах?
— Найсонячніша якість?

Із давніх-давен люди вважають сонце святим і праведним. Зроду-віку і степовики, і верховинці були сонцепоклонниками, що обожнювали небесне світило та його променисту вогняну силу. Сварог, Дажбог, Хоре – усі ці слов'янські божества так чи інакше були пов'язані з сонцем.

Сонце зігріває землю, в яку кидають зерно, до сонця тягнеться зелений паросток, під сонцем він перетворюється на хлібний колос Стародавня людина уявляла сонце у вигляді вогняного колеса, і котилося небом. І від цього сонячного шляху на небі залежить життя живої істоти на землі. Ось чому і нині в деяких місцевостях на свято Івана Купала, а це свято у давнину було пов'язане з літнім сонцеворотом, від багаття відкочують вогняне колесо, що означає поворот світила на зиму. Існує повір'я, за яким сонце на світа Іванового дня «гріє» — переливається усіма кольорами веселки, занурюється у воду і знову з'являється на поверхні – немов купається.

Сонце шанували всі – і діти, й дорослі. Гріхом вважалося показувати на сонце пальцем, плювати у бік сонця, кидати каміння. Якщо збиралися молитися, а поряд не було ні образа, ні хреста, то зі святими словами зверталися до сонця або у крайньому разі – «на схід сонця».

Із сонцем пов'язано чимало чудасій, повір'їв, казок. Зроду віку воно уособлює сили добра і правди. Сільські казкарі розповідають про трьох доньок світила, які в образі качок плавають земними водами і творять добрі справи. У давнину вважалося, затемнення сонця траплялося тому, що світило часом, бачачи, як брудно і нечесно поводяться люди, від сорому закриває облич руками.

Дітлахи називають «сонечком» комашку-бедрика. Коли на небі хмарилось, саджали комашку на долоню й вигукували: «Сонечко, сонечко, виглянь у віконечко, там твої дітки плачуть, їстоньки хочуть!» Якщо бедрик зірветься вверх, то незабаром виясниться, якщо ж тільки висуне крильця, то хмари закриватимуть і далі.

Привезені з далеких сонячних земель соняшники стали символами степової України. Люди вірили, що ці рослини увесь час повертають за сонцем облямовані вогняними пелюстками голі бо побоюються, що світило може розсердитися і назавжди покинути землю.

За сонцем, його кольором і поведінкою на небесах люди вивчають погоду і перебіг деяких подій.


Стовп біля сонця взимку – на мороз, улітку – на посуху.


Сонце сходить у туман – буде тихо і душно.


Якщо сонце заходить за хмару – очікуй дощової вітряної днини.

Якщо на заході сонця небо світло-блакитного кольору, золотавого, світло-рожевого кольору або помітно переважання зеленуватого відтінку – бути погодi гарною, навіть якщо сонце вкрито хмарами.


Червоний диск сонця сідає в хмару або туман – прикмета до дощу або вітру.

Після заходу сонця небо на заході стало багряно-червоним – до сильного вітру та дощу.


Якщо сонце сходить з почервонілих навколо нього хмар – до дощу, в тумані – до ясної, тихої і задушливої погоди.


 При чистому небі сонце здається менше звичайного, а промені його дуже яскраві – до посухи.


Якщо при сході сонця небо почервоніє – прикмета до дощу через один-два дні, забарвиться у всі барви – до дощу в той же день.


Ранкове сонце червоного кольору – погода зміниться на гірше, можливий дощ і вітер.


При сході сонця душно (парить) – до дощу в той же день.


Сонце вранці закрите хмарами – бути дощу.


Прислів’я та приказки

Сонце гріє, сонце сяє – вся природа воскресає.

Зимою сонце світить, та не гріє

Сонце блищить, а мороз тріщить

Взимку сонце крізь плач сміється


Старі люди кажуть: «Допоки сяятиме в чистій блакиті золотаве світило, доти продовжуватимуться земні шляхи». І це дійсно так.



Схожі:

Тема. Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна Мета iconЗима-гравюра, осінь-акварель, літо – живопис масляними фарбами, а осінь – мозаїка з усіх пір року. Альбом «У майстерні пані Осені»
Зима-гравюра, осінь-акварель, літо – живопис масляними фарбами, а осінь – мозаїка з усіх пір року
Тема. Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна Мета iconЯк швидко літо промайнуло!
Мета: закріпити знання учнів про осінь, на основі художніх творів навчати їх спостерігати за змінами в природі
Тема. Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна Мета iconТема уроку: Сонце як зоря. Сонце—джерело світла і тепла на Землі
Мета уроку: Продовжити формувати в учнів загальне уявлення про зорі, сузір'я, галактики та знання про Сонце, як зорю та основне джерело...
Тема. Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна Мета iconСзш І-ІІІ ст. №1 Шаргородського району Вінницької області Тема уроку: Гармонійне єднання людини з природою у поезії Лесі Українки «Давня весна»
Лесі Українки, паперова гілочка яблуневого цвіту, репродукції картин (Васильєв «Пейзаж», Саврасов «Весна», Щербаков «Рання весна»...
Тема. Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна Мета iconУрок-проект з позакласного читання (4-й клас) тема: "Заходь у гості, щедра осінь" мета
Прогнозований результат: доповіді учнів, оформлення тематичної папки «Заходь у гості, щедра осінь», створення презентації на основі...
Тема. Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна Мета iconТема: А. А. Фет тончайший лирик родной природы. Цель
А. Вивальди «Времена года». «Весна», романса А. Е. Варламова «На заре ты ее не буди»; видеозапись с изображением картин Б. Борисова-Мусатова...
Тема. Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна Мета iconКонспект уроку з українського читання, проведеного у 2-б класі Старобільської зош і-ст.№1 вчителем Дашевською С. М. 20 грудня 2012 року Тема: Ось прийшли морози І зима настала. Олександр Копиленко «Зима йде»
Обладнання: Сюжетні картини «Зима прийшла», картки для роботи в парах і групах, відеофільм «Зимова казка», таблиця «Асоціативний...
Тема. Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна Мета iconТема: Природознавство з використанням інтерактивних методів навчання. Космос та все що в ньому існує. Мета
На доступних прикладах розкрити зміст понять: зорі, Всесвіт, Сонце,планети, Сонячна система;забезпечити умови для формування уявлень...
Тема. Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна Мета iconУрок 1 Тема. Якою буває природа. Мета
Обладнання: художні матеріали, демонстраційний мультимедійний матеріал, мікрофон, ребус, аудіо файли
Тема. Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна Мета iconТема Пейзажна лірика М. Рильського. Мета Ознайомити учнів із поезією М. Рильського «Дощ» та «Осінь – маляр із палітрою пишною»
Мета Ознайомити учнів із поезією М. Рильського «Дощ» та «Осінь – маляр із палітрою пишною». За допомогою поетичного слова розкрити...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов