Урок з розвитку мовлення та трудового навчання icon

Урок з розвитку мовлення та трудового навчання



НазваУрок з розвитку мовлення та трудового навчання
Дата конвертації22.06.2013
Розмір76.76 Kb.
ТипУрок
скачать >>>

Інтегрований урок з розвитку мовлення та трудового навчання

Тема. Могутній дуб – окраса лісу

Українська мова. Розвиток зв’язного мовлення. Складання твору з елементами опису « Могутній дуб».

Трудове навчання . Людина і художнє довкілля. Виготовлення композицій з використанням оригінальних технік. Композиція « Дуб-велетень» способом «рвання паперу».

Мета: формувати вміння складати твір з елементами опису на основі власних спостережень, добирати найбільш влучні слова для опису предмета; Розвивати зв’язне мовлення учнів, мислення, спостережливість, уміння порівнювати й зіставляти; розширити знання дітей про дуб як рослину - символ; виховувати любов до рідного слова, народної мудрості, до краси і гармонії навколишнього світу; удосконалювати навички виконання аплікації з паперу способом « рвання паперу», формувати естетичні смаки дітей.

Обладнання: ілюстрації та малюнки із зображенням дуба, зразки композицій із кольорового паперу,грамзапис пісень « Ой під дубом зелененьким», « Ой на горі два дубки», картки з прислів’ям, народними прикметами.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Дзвінко пролунав дзвінок –

Всім пора нам на урок.

Сядьте, діти , всі гарненько.

Руки покладіть рівненько.

Голову вище підніміть.

Свої плечі розведіть,

Мені, діти , посміхніться,

Веселіше подивіться.

^ Слово вчителя.

  • Дорогі діти! Сьогодні у нас буде незвичний урок. Ми будемо вчитись творити і розумними голівками, і вправними ручками , поєднаємо вміння фантазувати словесно і практично. Будемо займатись цікавими завданнями: складанням твору – опису рослини – символу , виготовленням аплікації однією з цікавих технік.

Прочитаймо разом слова, які стануть девізом уроку.

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Міркувати, фантазувати.

Плідно й дружно працювати.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Діти! Уявіть, що ви потрапили в ліс. Наприкінці зими, напередодні весни він не дуже привітний, йому бракує барв. Дерева стоять в очікуванні свіжого подиху тепла, приходу юної весни .Ось-ось дерева почнуть наливатись соком, розкривають бруньки на них. І завирує життя у лісовому царстві. Хоч безлисті, дерева не схожі одне на одного. Ми розрізняємо їх за формою гілок, за корою, нахилом стовбура.



  • А в гості ми сьогодні прийшли не до клена і в’яза, не до білокорої берізки. А до кого ж ? Ви дізнаєтесь про це за трьома підказками.



Підказка 1. Загадка.

Живе собі батько й тисячі синів має,

Усім шапки справляє, а своєї не має.


Підказка 2. Це характер і зовнішність цього « батька». За характером він сильний, могутній, богатирський, а зовні – високий, гіллястий, крислатий і широкий.

Це рослина – символ. Дівчат порівнюють у народі з калиною, а хлопцям бажають, щоб були, як …( дуби)



  • Так, ви маєте рацію. Сьогодні ми присвятимо наш урок дубу - окрасі, сили наших лісів. Напишемо твір про дуба, використовуючи власні спостереження.



ІІІ. Добір мовного матеріалу.

  • Каліграфічна хвилина

  • Яким звуком починається слово дуб? Якою буквою позначається цей звук?

Дд

ду де ди

  • Запишемо слово дуб доберемо до нього спільнокореневі слова.

Дуб, дубок , дубовий, дубняк.



  • Позначте в цих словах корінь



  • Розповідь з елементами бесіди.

  • Діти, розгляньте уважно ілюстрацію дуба. У народі кажуть: « Дуб мов богатир. Стоїть, не ворухнеться». Подивіться , яке це могутнє, величне дерево, хоч виростає з маленького жолудя. Спочатку, перших 10 років, він росте дуже повільно,а потім дуже швидко. Якщо дубу виповниться 500 років, він стає заввишки, як 15- поверховий будинок. Дуби виростають у висоту до 40 м. Інші дерева не можуть існувати стільки , як дуб: він може прожити навіть 1000 років.

  • Чи знаєте ви, як називається ліс, у якому ростуть дуби? ( Діброва)

  • Давайте уважно розглянемо малюнки цього велетня лісу. Скажіть, яка кора в дуба? ( стара, тверда, чорна). Глибокі зморшки поорали його кору.

Його верхів’я високо в небі розчісує хмарам коси. Скільки йому літ? Ніхто не знає.

  • Хвилинка фантазії.

Вчитель. Як ви гадаєте,про що міг би нам розповісти цей велетень? Про що мріє?

  1. Я дуже високий, міцний дуб. І дуже старий. Хоч можна назвати мене довгожителем, я хотів би жити ще багато років. Я мрію, щоб настала весна, і тоді на мені знову зазеленіють молоденькі листочки.

  2. Я – старий лісовий дуб. Не скидаю на зиму свого листя, щоб тепліше було. Це для мене ніби ковдра. І сниться мені часто літо:як гримів грім, як сяяла веселка, а на гілках сидів соловейко і співав. Як мені хочеться, щоб швидше настало літо.

  • Прикмети, прислів’я, приказки про дуб.

  • Які ви знаєте прислів’я про дуб? Які народні рив мети пов’язані з цим деревом?

  • Аби дубки, а берізки будуть.

  • Кожний дубок хвалить свій чубок.

  • Де дуби, там і гриби.

  • Якщо збираєш гриби, дивись на дуби, щоб не заблукати.

  • Музична хвилинка.

  • Часто в народних піснях оспівано дуб, як символ сили, могутності.

Можливо, ви знаєте такі пісні? ( « Ой під дубом зелененьким», « Ой на горі два дубки»).

  • Давайте прослухаємо одну до того, що описаний у вірші?

^ Підготовлений учень читає вірш.

Могутній дуб, прадавній дуб

Стоїть побіля яру.

Розкинув свій листатий чуб,

Чубом торкає хмару.

Старече, згорблене гілля,

Кора, немов сталева,

Із лісу дідові щодня

Вклоняються дерева.

  • Які прикмети вжито у вірші?

  • Систематизація мовного матеріалу.

  • Діти, давайте поміркуємо, які слова ми можемо використати, щоб описати це дерево.

Дуб – міцний, крислатий, широкоплечий.

Красується, пишається, стоїть, як вартовий, охороняє ліс.

  • Я буду називати одну частину дуба, а ви – називаєте ознаки, допомагаєте мені.

  • ^ Стовбур – червонувато-бурий, товстий.

Кора - потріскана, жорстка, із зморшками.

Гілля – міцне, розлоге, крислате.

Листя – брунатне, довгасте, розсічене.


І \/. Усна робота над твором.

  • Зачитування вчителем зразка твору.

Дуб

Стоїть на узліссі міцний, крислатий дуб. Як велетень, височіє між дерев. Своїм міцним, широким гіллям сягає аж до неба. Простягає урізні боки свої широкі, розлогі віти. Брунатне дубове листя не може обірвати навіть вітер.

Цей велетень росте тут не один десяток років. Це видно по глибоких зморшках на його корі. Немов вартовий, охороняє він тишу лісу.

  • Запис на дошці плану твору « Могутній дуб».

План

  1. Де красується міцний, крислатий дуб?

  2. Чим він сягає до неба?

  3. Куди простягає розлогі віти?

  4. Яке в дуба листя?

  5. Скільки років велетню?

  6. Що охороняє дуб?

  • Складання усної розповіді з елементами опису ( 2-3 учні)

  • Ф/хв.

\/. Написання твору в зошитах

  1. Узліссі, дуб, на, крислатий, стоїть, міцний.

  2. Сягає, своїм, до, гіллям, він, аж, неба.

  3. Вітру,брунатне,важко, його, обірвати, листя.

  4. Росте, десяток, довгожитель, років, один, листя.

  5. Корі, зморшки, на глибокі,його.

  6. Ніби, вартовий, тишу, охороняє, лісу, стоїть.

Самостійна робота учнів

Перевірка та аналіз написаного.


\/І. Виготовлення композиції « Дуб – велетень» способом « рвання паперу».

  • Підготовча робота

  • Сьогодні на уроці ми спробуємо творити і своїми пальчиками, виконаємо зображення дуба з кольорового паперу на картоні. Зробимо це за техніки, знайомої вам – рвання паперу. Погляньте, які композиції можна виготовити на дану тему.

  • Демонстрація зразків виробів



  • Ми будемо працювати групами. Завдання такі:

1 група – зобразити дуба –велетня восени;

2 група – зобразити , яким дуб мріє стати навесні.

  • Які кольори використаємо?

1 група – відтінки зеленого;

2 група – теплі кольори: жовтий, червоно – коричневий


Послідовність і правила виконання роботи

  1. Спершу продумати розмір зображення.

  2. Обрати відповідні кольори для фону.

  3. На зворотному боці паперу нанести силуети зображень

(шаблони стовбура і крони у вас на партах)

  1. Рвати папір обома руками , рухаючись уздовж намальованою лінією.

  2. Не рвати папір різкими рухами та великими шматками.

  3. Акуратно склеїти деталі на фон клеєм ПВА.

  • Робота в групах.

  • Виставка та аналіз робіт.



\/ІІ. Підбиття підсумків уроку.

Ось такий красень – дуб росте у наших лісах, він є символічним деревом, що уособлює силу й могутність.



  1. Узліссі, дуб, на, крислатий, стоїть, міцний.

  2. Сягає, своїм, до, гіллям, він, аж, неба.

  3. Вітру,брунатне,важко, його, обірвати, листя.

  4. Росте, десяток, довгожитель, років, один, листя.

  5. Корі, зморшки, на глибокі,його.

  6. Ніби, вартовий, тишу, охороняє, лісу, стоїть




  1. Узліссі, дуб, на, крислатий, стоїть, міцний.

  2. Сягає, своїм, до, гіллям, він, аж, неба.

  3. Вітру,брунатне,важко, його, обірвати, листя.

  4. Росте, десяток, довгожитель, років, один, листя.

  5. Корі, зморшки, на глибокі,його.

  6. Ніби, вартовий, тишу, охороняє, лісу, стоїть




  1. Узліссі, дуб, на, крислатий, стоїть, міцний.

  2. Сягає, своїм, до, гіллям, він, аж, неба.

  3. Вітру,брунатне,важко, його, обірвати, листя.

  4. Росте, десяток, довгожитель, років, один, листя.

  5. Корі, зморшки, на глибокі,його.

  6. Ніби, вартовий, тишу, охороняє, лісу, стоїть




  1. Узліссі, дуб, на, крислатий, стоїть, міцний.

  2. Сягає, своїм, до, гіллям, він, аж, неба.

  3. Вітру,брунатне,важко, його, обірвати, листя.

  4. Росте, десяток, довгожитель, років, один, листя.

  5. Корі, зморшки, на глибокі,його.

  6. Ніби, вартовий, тишу, охороняє, лісу, стоїть






Схожі:

Урок з розвитку мовлення та трудового навчання iconМетодичні рекомендації щодо реалізації методів творчої діяльності на уроках трудового навчання
Матеріал збірки присвячений актуальній проблемі сучасної школи розвитку творчих здібностей на уроках трудового навчання. Зміст розкриває...
Урок з розвитку мовлення та трудового навчання iconЛюбов Василівна Турчак, вчитель трудового навчання першої кваліфікаційної категорії
Черкаського обласного відділу освіти, вже другий рік поспіль, на базі Смілянської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат проходила...
Урок з розвитку мовлення та трудового навчання iconАнжела Миколаївна Бобко, викладач дисципліни Методика трудового навчання з практикум
...
Урок з розвитку мовлення та трудового навчання iconПрограма з трудового навчання для загальноосвітніх навчальних закладів
Навчальна програма з трудового навчання для 5 – 9 класів підготовлена робочою групою у складі
Урок з розвитку мовлення та трудового навчання iconУрок -екскурсія в кабінет трудового навчання

Урок з розвитку мовлення та трудового навчання iconПересунько Тетяна Миколаївна, філолог, викладач української мови та літератури Балабинської гімназії "Престиж" Тема досвіду: " Інноваційні технології навчання у розвитку творчих здібностей учнів на урок
Апробовано спосіб інтеграції деяких сучасних технологій навчання у розвитку творчої особистості учня на уроках словесності
Урок з розвитку мовлення та трудового навчання iconФоміна Ганна Вікторівна вчитель трудового навчання Кривий Ріг 2013 Г. В. Фоміна розвиток інтересу учнів шляхом впровадження інформаційно-комунікаційних технологій на урок
Розвиток інтересу учнів шляхом впровадження інформаційно-комунікаційних технологій на уроках трудового навчання – 2013 – 30 ст
Урок з розвитку мовлення та трудового навчання iconОрієнтовні вимоги оцінювання навчальних досягнень учнів 5-9 класів з трудового навчання
Об’єктами оцінювання навчальних досягнень учнів з трудового навчання можуть бути
Урок з розвитку мовлення та трудового навчання iconТрудове навчання (технології). Креслення
Особливістю сучасного уроку трудового навчання є навчання учнів не лише конкретним трудовим операціям але й підготовка їх до життя,...
Урок з розвитку мовлення та трудового навчання iconУрок природознавства, трудового навчання 1 клас Тема. Лікарські рослини
Мета. Ознайомити учнів із лікарськими рослинами своєї місцевості та їх значенням для людини
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов