Тема уроку: Права, які необхідно знати кожному icon

Тема уроку: Права, які необхідно знати кожному



НазваТема уроку: Права, які необхідно знати кожному
Дата конвертації22.06.2013
Розмір151.79 Kb.
ТипДокументи
скачать >>>

Міністерство освіти і науки України

Донецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №112





Тема уроку:

«Права, які необхідно знати кожному.

Конвенція про права дитини»





Заступник директора з НВР,

учитель початкових класів

Топоровська Олена Василівна


2012

м.Донецьк


Тема. Права, які необхідно знати кожному. Конвенція про права дитини.

Мета: Познайомити дітей з правами дитини згідно з Конвенцією Організації Об’єднаних націй і Конституцією України. Розвивати свідоме застосування прав у вигляді гри: вміння використовувати свої знання на практиці. Виховувати етичну поведінку, почуття товариських стосунків, повагу до рідних, турботу про ближнього.

Обладнання: книжкова виставка «У світі прав дитини», плакат із переліком правових

документів, ілюстрації казкових героїв, ілюстрації прав дитини, мультимедійна апаратура,екран, пристрій для подачі звукового сигналу кожній з двох команд.

^ ХІД УРОКУ

  1. Організаційний етап.

  2. Актуалізація опорних знань.

Учитель: Діти, на попередніх уроках ми вивчали тему «Конституція – основний Закон держави».

  • Якою є наша держава?

  • Що визначає її суверенність?

  • За якими законами живе Україна?

  • Де і коли була прийнята Конституція нашої держави?

  • Які слова ми запам’ятали?

(Конституцію потрібно вчити, за її законами жити).

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і завдань уроку.

Послухайте уважно девіз сьогоднішнього уроку і скажіть, яку тему ми будемо вивчати.

^ Декларація – це просто

Оголошення всіх прав.

Є права й дітей, звичайно,

Треба, щоб усяк їх знав.

Отже, сьогодні на уроці ми будемо говорити з вами про права дітей.

Якщо ми з вами будемо успішно працювати на уроці, то зрозуміємо, чому і як треба дотримуватися встановлених законів не лише в нашому повсякденному житті, а і зуміємо дати оцінку поведінки героїв казок.

  1. ^ Пояснення нового матеріалу.

Складною проблемою сучасного людства є права дітей, оскільки, на жаль, життя, здоров’я, навчання, щастя дітей всього світу поки що недостатньо захищені. Про це багато пишуть і говорять, але кількість нещасних дітей не зменшується. Сьогодні 250 млн. дітей у світі живе за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань. Поширюється торгівля дітьми.

В Україні з’явився новий тип дитини – «діти вулиці». Це діти, що не відвідують школу, а проживають на вулиці. У багатьох з них проблемні або неповні сім’ї.

  • До яких наслідків це може призвести все людство, Україну зокрема?

  • Що має робити держава для запобігання такому становищу?

(Більше піклуватися про дітей, бо діти – це її майбутнє).

  1. ^ Робота над новим матеріалом.

а) Робота над правовими документами.

Довгі роки найрозумніші і найдобріші люди боролись за дітей самотужки, і, нарешті, у 1924 році вони вперше зібралися в місті Женеві, де прийняли перший документ про потреби дітей – Декларацію прав людини.

Декларація – офіційне проголошення основних принципів, а також документ в якому вони викладені.

Упродовж ХХ століття було прийнято ряд документів, спрямованих на захист дітей, дитинства;

ООН – міжнародна організація, до якої входить більше ніж 150 країн світу; утверджена в 1945 році. Це організація, яка приймає міжнародні закони за згодою держав і намагається контролювати їх дотримання, стежити за безпекою у світі і не допускати війни.

Подивіться уважно, скільки правових документів було прийнято, щоб виробити та вдосконалити права дитини.

1924 рік – перша Декларація прав дитини.

1959 – Декларація прав дитини.

1982 – Конвенція ООН про права дитини.

Зазначимо, що права, викладені в Конвенції ООН, набувають сили лише в тих державах, які підписали цю Конвенцію і зобов’язалися її виконувати. Нажаль, сьогодні є країни, в яких права дитини порушуються.

Наша ж держава прагне, щоб у її юних громадян було щасливе дитинство. У 1991 році Україна підписала Конвенцію ООН про права дитини та зобов’язалась її виконувати:

1991 – прийнято Закон України про освіту.

1996 – прийнято Конституцію України

2001 – прийнято Закон України «Про охорону дитинства».

Ці документи поміщені у нашому правовому куточку.

б). Ознайомлення з правами дітей згідно з Конвенцією Організації Об’єднаних Націй (за допомогою ілюстрацій).

― Вчити ми дітей повинні,

Бо знання усім потрібні.

Знають це всі люди в світі,

Знають це маленькі діти.

Кожна дитина має право на освіту.

― Щоб не хворіти,

Відмінно навчатися,

Право мають діти

Добре харчуватися.

Всі діти мають право на належне і здорове харчування.

― Коли в дитини щось болить –

Терпіти біль негоже,

До лікаря їй слід сходить –

І він їй допоможе.

Всі діти мають право на медичне обслуговування.

― Дитина має право вирости красивою,

Розумною, здоровою, щасливою.

Для цього, хочу вам сказати,

Вона повинна відпочивати.

Всі діти мають право на відпочинок і дозвілля.

― В Конвенції ми можемо прочитати,

Що діти мають право працювати,

Якщо для цього вік у них доречний

І у батьків немає заперечень.

Жодна дитина не повинна бути вимушеною до праці.

― Дитина кожна – це мала істота.

Її права не можна зневажати,

А навпаки підтримувати, дбати

І від усього злого захищати.

Діти мають право на захист від незаконного вживання наркотиків

Десь у світі свищуть кулі

І до школи не дійти…

Ми повинні вберегти

Всіх дітей від бід війни.

Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства або війни.

― Дитина – маленьке створіння,

Йому слід любов дарувати,

А від цієї любові

Воно не повинно страждати.

Жодна дитина не повинна бути об’єктом сексуальних домагань.

― Держава наша обіцяє

Книжок побільше випускати,

Щоб інформацію потрібну

Змогла дитина з них узяти.

Діти мають право на інформацію.

― Дитина кожна має право

Свою власну думку мати,

А держава обіцяє

Її завжди поважати.

Діти можуть виражати свої власні думки.

― Дитина культурним життям має жити,

Свободою й честю своєю дорожити.

Віру свою зберігати,

Право таке їй повинна держава надати.

Діти мають право на свободу совісті, думки, релігії.

― Хай різні в дітей і шкіра, і мова,

Посмішка інша і різні думки,

Право у них є усіх однакове –

Бути потрібними – не навпаки.

Всі діти рівні в правах.

― Якщо дитина скоїла помилку

І через це потрапила за грати,

Увагу слід надати їй велику,

А не одразу за гріхи карати.

Особлива турбота дітям, що перебувають у конфлікті з законом.

― Не важливо, де живе дитина,

Де її оселя чи країна,

Про її права держава має дбати

І від негараздів захищати.

Особлива турбота дітям - біженцям

― На жаль, є багато у нашій країні

Дітей-інвалідів, яким треба дати

Найкращу турботу і посмішки щирі,

Як інших дітей треба їх поважати.

Особлива турбота дітям – інвалідам.

― Дитина кожна має право,

Щоб і неї тато був і мама.

Про тих, у кого їх немає, Держава наша дбати має.

Особлива турбота дітям без сімей.

в) Твої права, обов’язки і відповідальність від 7 до 21року

7 років

- ти маєш іти до школи;

- ти повинен сплачувати за проїзд у громадському транспорті


11 років

- за вчинення особливо тяжкого злочину або в разі повторного вчинення злочину тебе можуть направити до соціальної реабілітації.

14 років

- ти маєш право їздити дорогою на велосипеді, бути водієм гужового транспорту;

- ти маєш право працювати на нешкідливій роботі у вільний від навчання час, але лише за згодою одного із батьків і не більше 24 годин на тиждень;

- за певні злочини (умисне вбивство, крадіжка, грабіж, терористичний акт, злісне хуліганство, навмисне знищення чужого майна) тебе можуть засудити до кримінального покарання (штрафу, громадських робіт чи позбавлення волі)

15 років

- маєш право самостійно розпоряджатися своєю заробітною платою чи стипендією;

- маєш авторські права на свої твори і винаходи. Це означає, що ти маєш право на авторську винагороду;

- за згодою батьків ти маєш право укладати будь-які угоди, наприклад, продавати щось чи дарувати;

- у разі заподіяння матеріальної шкоди ти зобов’язаний відшкодувати збитки (якщо ти не маєш заробітку, це мусять зробити твої батьки).

16 років

- ти отримуєш паспорт;

- ти маєш право змінити своє ім.»я чи прізвище;

- ти маєш право самостійно влаштовуватись на роботу, яка триває не більше 36 годин на тиждень;

- ти маєш право водити мотоцикл;

- за адміністративні порушення наприклад проїзд без квитка або перехід дороги у недозволеному місці, з тебе можуть стягнути штраф.

- ти відповідаєш за всі злочини як дорослий, але з деякими обмеженнями, наприклад, тебе не можуть засудити до довічного ув’язнення.

17 років

- якщо ти дівчини, то ти маєш право взяти шлюб.

18 років

- за законом ти стаєш повністю дорослим;

- ти маєш право голосувати і бути обраним до місцевих органів влади;

- ти можеш водити автомобіль;

- ти можеш взяти шлюб;

19 років

- якщо ти чоловічої статі, тебе можуть призвати на військову службу.

21 рік

- тебе можуть обрати до парламенту держави народним депутатом України.


6. Закріплення нового матеріалу.

Гра БРЕЙН-РИНГ

  • Розподіл учнів на 2 команди по 6 осіб. Вибір капітанів.

  • Повідомлення правил гри у брейн-ринг. Кожна команда має свій сигнальний пристрій, за допомогою якого він повідомляє про готовність до відповіді.

  • Останні учні класу – вболівальники, які теж можуть допомогти командам своїми правильними відповідями.

  • Відповідь на питання обговорюється командою протягом 30 секунд. Якщо команда готова дати відповідь, то капітан натискає на кнопку. За кожну правильну відповідь команда отримує одну фішку-бал. Перемагає та команда, яка дасть найбільше правильних відповідей і набере максимум фішок-балів.

  • Слідкує за правилами гри та підраховує кількість балів журі у складі педагога-організатора, старшокласника, представника адміністрації.

І тур РОЗМИНКА

Термінологічне лото.

Вчитель: Вам пропонується пограти в лото. Переможе той, хто першим виправить помилки в термінах та натисне на кнопку.




Конституція угода між державами про захист прав дитини.




Конвенція Основний закон держави.




Закон людина з своїми думками, здібностями, характером.




Особистість обов’язкові правила, які приймаються та охороняються


ІІ тур ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Учитель: Сьогодні ми знайомимося з вашими правами. В Конвенції про права людини є стаття, яка називається "Всі діти мають право на ім’я, сімейні зв’язки, громадянство". Наступне завдання має назву „Знайомство“. Вам треба було підготувати інформацію про значення чоловічих та жіночих імен. Переможе та команда, яка поясне більшість імен.

(Діти дають відповіді: Лариса – „Чайка“, Віктор –“Переможець“, Володимир – „той, хто володіє світом“ , Петро - „Камінь“, Катерина - „Чиста“, Олексій -“Захисник“, Андрій - „Мужній“, Марина - „Морська“, Софія - „Мудра“, Вікторія - „Переможниця“ і т.д. )

(Діти дають відповіді по черзі. Перемагає той, хто назве ім`я останнім)


ІІІ тур КОНКУРС ЕРУДИТІВ

Учитель: Правила цієї гри наступні: я задаю питання, ви деякий час спілкуєтесь в команді, але ваша мета – дати правильну відповідь як найшвидше. Проте, якщо ви помилилися, право відповіді переходить до другої команди. За відповідь з першої спроби ви отримуєте 3 бали, з другої – 2, з третьої – 1.

^ 1. Який документ затвердила у 1989 році ООН про права дітей?

а) Декларація прав дитини;

б) Конвенція прав дитини;

в) Закон України про охорону дитинства.


^ 2. Який документ прийняла Україна про права дитини у 1991 році?

а) Декларацію прав людини;

б) Конвенцію прав дитини;

в) Закон України про охорону дитинства.


^ 3. Як називається Основний закон України, де записані всі права і обов’язки?

а) Декларація прав дитини;

б) Конвенція прав дитини;

в) Конституція України.


^ 4. Це те, що ти повинен робити, щоб бути корисним собі та іншим:

а) обов’язок;

б) право.


5. Назви, що є правильним з перелічених тверджень:

а) Користуватися результатами праці інших;

б) співчувати людині, коли з нею трапилась біда;

в) радіти, коли в товариша радість;


^ 6. Назви, що є аморальним з перелічених тверджень?

а) заздрити успіхам товариша:

б) не дозволити кривдити себе та інших;

в) не поважати товариша, якщо його думка відрізняється від твоєї.


^ 7. Що з перелічених тверджень є правом?

а) вільно вислуховувати думку;

б) користуватись бібліотекою;

в) дотримуватись моральних норм поведінки.


^ 8. Чи порушив закон Буратіно у казці О. Толстого «Золотий ключик» небажанням вчитись?

а) ні;

б) так;

в) це його справа;


9. Яке право порушив Іван – царевич у казці «Царівна жаба»?

а) вільно висловлювати думку;

б) на власність особистих речей;

в) на навчання.


^ 10. Хто у казці «Колобок» учинив найнебезпечніший злочин?

а) Вовк;

б) Лисиця;

в) Ведмідь.


11. У казці Андерсена «Дюймовочка» який злочин вчинили окремі персонажі проти Дюймовочки?

а) вбивство;

в) розбій;

г) викрадення.


^ 12. Які правопорушення скоїла Лисичка у казці «Котик і півник»?

а) хуліганство;

б) вбивство.


ІV тур „Судовий процес”

Учитель: До нас звернулися герої відомих казок: Попелюшка, Червона Шапочка, Білосніжка, Семеро козенят. Вони повідомили, що порушувалися їх права. Чи це так ? Вирішіть за 1 хвилину і обгрунтуйте по черзі відповідь, які права були порушені у кожного з героїв?

(Капітани команд засобом жеребкування обирають героїв судового процесу)

ПОПЕЛЮШКА. Які саме права дитини порушені в цій казці? -Жодну дитину не можна примушувати до праці.

БІЛОСНІЖКА. Головне право – право на життя, А ще ми знаємо, що жодна дитина не може бути скривдженою і зневаженою.

ЧЕРВОНА ШАПОЧКА. А як ви гадаєте, які права дитини порушені в цій казці?

Права дитини на життя. З Червоною Шапочкою сталася біда, бо дівчинка була дуже небезпечною.

СЕМЕРО КОЗЕНЯТ. Кожна людина має право на житло. Ніхто не має право силоміць забиратись у наш дім. Дорослі і діти мають почуватись у себе вдома у повній безпеці.


^ V ТУР. Фізкультхвилинка. Скористаємося правом на відпочинок. (Під музику за ведучим діти виконують танцювальні рухи руками, головою та тулубом на місцях)

^ VІ ТУР КОНКУРС ВБОЛІВАЛЬНИКІВ

Учитель: Вболівальникам кожної команди треба розфарбувати один з 4 малюнків та розповісти за останніми, про які права дитини там намальовано. (5 хвилин)






VIІ ТУР Розв`язання проблемних ситуацій.

Учитель: Є ще одне право дітей, про яке я не могла промовчати. Це толерантне ставлення до дітей-інвалідів. На щастя, у нашому класі немає дітей-інвалідів, але є діти, які за станом здоров`я не можуть навчатися у дитячому колективі. Вони користуються правом навчатися за індивідуальною програмою. Крім цього, ми ведемо розмову напередодні Дня боротьби зі СНІДом. Тож слід пам`ятати, що до ВІЛ-інфікованих дітей теж потрібно ставитись толерантно - не виділяти їх серед інших, не відштовхувати, не позбавляти спілкування. Адже, ВІЛ не передається через:

• Перебування у товаристві інфікованої дитини;

• При навчанні або іграх з ВІЛ-інфікованими дітьми;

• Через повітря;

• Через воду.

^ КОНКУРС КАПІТАНІВ Моральний тест або тест на людяність.

  • Як ви зустрінете у своєму класі дитину-інваліда ?

а) не покажете й виду, що вона особлива;

б) відмовитесь від спілкування;

в) спілкуватиметесь в окремих випадках або з умовою.

  • Як ви вчините, якщо ваш однокласник боїться лікувати зуби ?

а) не звернете на це уваги ;

б) будете з нього насміхатись;

в) переконуватимете, що це не страшно.

• Якщо ви захворіли, то маєте повне право:

а) не відвідувати школу під час хвороби і не готувати уроки;

б) на повноцінну медичну допомогу;

в) вимагати з батьків задоволення бажань.

^ VIІІ ТУР БЛІЦ-ВІКТОРИНА

Учитель: Частина І, стаття 31. Це – право кожної дитини на повноцінне харчування і надійне житло. Що таке повноцінне харчування для дорослих і дітей? Зараз пограємо і побачимо, чи ви про це знаєте. Переможець той, хто першим відповідатиме на питання.


1. Корисно об’їдатися цукерками та тістечками. Так чи ні?


2. Ви повинні їсти 6 разів на день. Так чи ні?


3. Ви повинні вживати корисну та свіжу їжу, яка зберігає ваше здоров’я. Так чи ні?


4. Ви повинні їсти різноманітні продукти - м’ясо, рибу, молоко. Так чи ні?


5. Вам корисно їсти тільки макарони. Так чи ні?


6. Ви повинні їсти більше овочів та фруктів, тому що в них багато вітамінів. Так чи ні?


7. Корисно їсти смажену м`ясну їжу. Так чи ні?


Висновок: Отже, дітям корисно їсти різноманітні свіжі продукти: молоко, рибу, м’ясо. Не можна вживати якийсь один продукт, тоді ваш організм не отримає потрібних йому речовин. Треба їсти більше овочів то фруктів, тому що там багато вітамінів. Не можна їсти солодощі надмірно, бо це шкодить зубам і шлунку. На жаль, на світі є багато місць, де не вистачає продуктів харчування, особливо в країнах Африки. Там (в Сомалі, Руанді, Ліберії тощо) - справжній голодомор. В нашій країні багато дітей не отримують повноцінного харчування, вживають одноманітну і некорисну, а інколи шкідливу їжу. Право дітей на повноцінну їжу ще не виконується так, як треба.


^ ІХ ТУР РОЗВАЖАЛЬНА ХВИЛИНКА

Інсценування оповідання «Дивна хвороба» І.Січовика.

Ведучий. Хлопчик Санько захворів на якусь таємничу хворобу. Йому порекомендували звернутися до лікаря невропатолога. Це той, що нерви лікує. Підійшов Санько до кабінету, постукав, зайшов.

^ Лікар. Заходь, сідай. На що скаржишся, хлопчику?

Санько. Та от біда, лікарю: третій день не можу ввечері заснути. Перевертаюся у ліжку цілу ніч. Лише на ранок поринаю у сон.

^ Лікар. Так, так, здається, все зрозуміло. Нерви не в порядку. Явна перевтома. Ти, мабуть, багато читаєш перед сном?

Санько. Що ви! Я нічого не читаю, окрім підручників…

Лікар. Значить, багато граєш у футбол!

^ Санько. Я до футболу байдужий!

Лікар. Дивно. Унікальний випадок. А як щодо телевізора? Частенько перед сном умикаєш?

Санько. У нас телевізора третій місяць немає. Здали до майстерні.

Лікар. А може, у вас сусіди неспокійні – грають, співають або ж сваряться?

^ Санько. Ми живемо у власному будинку.

Лікар. Послухай, хлопче! Чи ти можеш мені сказати, чим ти займаєшся після того, як повертаєшся із школи?

Санько. Сплю!


  1. Підсумок уроку.

Учитель:

  • В якому документі зафіксовано основні принципи прав дитини?

  • В якому році наша держава підписала Конвенцію про права дитини?

  • Які права дитини ви запам’ятали?

Журі підводить підсумки змагань, називає переможця, нагороджує активніших учасників, дякує за роботу.


Ми в державі Сторінка




Схожі:

Тема уроку: Права, які необхідно знати кожному iconУрок з курсу "Основи споживчих знань" Тема уроку
Доброго дня! На початку уроку я пропоную подивитись ситуації, які ви підготували, про права та обов’язки покупця та продавця (групи...
Тема уроку: Права, які необхідно знати кожному iconУрок української мови Тема: Узагальнення знань, які означають ознаки предметів
Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати знання про слова, які означають назви предметів. Для цього ви повинні знати і вміти
Тема уроку: Права, які необхідно знати кожному iconНеобхідно: Заповнити первинні документи по наведених господарських операціях. Заповнити зведені документи. Розрахувати суму г/к, які необхідно здати на р/р, враховуючи ліміт. Завдання 2
Установою банку доведений ліміт грошових в касі підприємства в сумі 1250,00 грн
Тема уроку: Права, які необхідно знати кожному iconКонспект уроку з правознавства у 9 класі. Тема уроку
Мета уроку. Ознайомити учнів з основами трудового права України; порядком прийому на роботу, розвивати вміння працювати з документами,...
Тема уроку: Права, які необхідно знати кожному iconТема уроку: "Безпечний Інтернет"
На паперових дисках учні пишуть результати, які вони очікують від сьогоднішнього уроку, і по черзі, озвучуючи їх, прикріплюють листи...
Тема уроку: Права, які необхідно знати кожному iconТема. Права дитини. Правила поведінки дітей у довкіллі
Мета уроку: формувати уявлення дітей про права та обов’язки людини;виховувати в дітей почуття шанобливого ставлення до довкілля,необхідність...
Тема уроку: Права, які необхідно знати кожному iconКонспект уроку Заняття №39 Клас 9 Дата 14. 11. 2012 Тема: Підборти та їх призначення
...
Тема уроку: Права, які необхідно знати кожному iconЗнати: Що таке пейзаж. Які інструменти використовують для створення пейзажу

Тема уроку: Права, які необхідно знати кожному icon«До кожного учня треба підійти, побачити його труднощі, кожному необхідно дати тільки для нього призначене завдання»
В сучасних умовах про необхідність диференціації навчання говорять дуже часто. Будь-який педагог знає це слово. Словосполучення “індивідуалізація...
Тема уроку: Права, які необхідно знати кожному iconЕкономіка, 10 клас Тема уроку
Вчити розуміти сутність поняття гроші, розуміти та аналізувати історію їх виникнення; знати їх якості та функції, що вони виконують...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов