Книга та її творці. Мета: познайомити учнів із процесом створення книги; прослідкувати її шлях icon

Книга та її творці. Мета: познайомити учнів із процесом створення книги; прослідкувати її шлях



НазваКнига та її творці. Мета: познайомити учнів із процесом створення книги; прослідкувати її шлях
Дата конвертації25.06.2013
Розмір111.66 Kb.
ТипКнига
скачать >>>

Тема: Книга та її творці.

Мета: познайомити учнів із процесом створення книги; прослідкувати її шлях від автора до видавництва; ознайомитися з професіями людей, які приймають участь у створенні книги; виховувати бережливе ставлення до книжки.

Обладнання: книги різних авторів, ілюстрації, мультимедійний проектор.


Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

З дитячих років книга стає нашим постійним супутником. Усе життя вона допомагає нам працювати, учитися, мріяти, відпочивати. Книги збагачують нас знаннями, життєвим досвідом, формують наші погляди, смаки, характер, приносять багато радості.

У який би ти будинок ні йшов, у якій би родині ні побував, скрізь обов'язково побачиш книги - у шафах, на полках, на столі. У шкільному портфелі, а іноді навіть під подушкою.

Ви тільки навчилися говорити і ходити, а в руках уже з'явилася книжка. Спочатку ви просто сиділи і розглядали картинки. Дорослі читали вам казки, вірші, розповіді. От так і почалося перше знайомство з книгою, яка для багатьох залишається другом і супутником на все життя.

От лежить на парті маленька книга, але як багато вона може нам розповісти. Разом з героями книг ми як би робимо подорож у далекі країни і навіть на інші планети, занурюємося на дно морів і океанів, проникаємо в надра Землі й у таємниці життя на ній, пізнаємо минуле і заглядаємо в майбутнє.

Але перш, ніж книга прийде до вас у будинок, її повинний хтось зробити. Про те, як створюється книга, ви зараз довідаєтеся.


ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Автор.

Поставлено останню крапку в рукописі. Пройде час, і рукопис перетвориться в книгу. Що це буде за книга - казки для дітей або оповідання для дорослих. Веселі пригоди або розповіді про тварин, - поки про це знає тільки одна людина - письменник (автор книги).

^ Хто такий автор книги?(Відповіді дітей).

А́втор — це людина, творчою працею якої створено твір.

Ім'я автора книги ми можемо побачити на обкладинці. Так само тут можна прочитати і назву книги. Давайте прочитаємо прізвища авторів та назву на ваших книжках. У когось є улюблені письменники? Які твори улюбленого автора ви знаєте?

Подивіться на останню сторінку книжки, яка лежить зараз перед вами. Бачимо: ім'я та по батькові письмен­ника, а ще: відповідальний редактор, художній ре­дактор, технічний редактор, коректор. Чому в книзі названо їх прізвища? Не випадково. Всі вони внесли великий вклад в її створення.


^ 2. Редактор та коректор.

Автор приносить свій рукопис у видавництво. Перший читач книги – редактор. Він дає першу їй оцінку, продумує як її слід допрацювати. Редактор може прийняти рішення про те, що книгу треба супроводити анотацією або передмовою, а деякі уривки тексту - примітками. Всі ці правки вносяться для того, щоб твір став цілісним і гармонійним, максимально зручним для сприйняття читачами. Одночасно з редактором над рукописом працюють « оформлювачі» - технічний та художній редактори, фотограф, художник, коректор.

^ Художній редактор разом з ведучим редактором визначає, як повинні виглядати обкладинка і форзаци, які потрібні ілюстрації. Якщо це необхідно, залучаються кілька фахівців (для створення ілюстрацій, графіків, схем і т.д.).

^ Технічний редактор визначає формат книги, тур­бується, щоб все було гарно розміщено, щоб заголов­ки були великими і яскравими, щоб ілюстрації були на місці, там, де вони повинні бути.

А коректор? Він найуважніша і грамотна людина. Він не допустить і не пропустить жодної помилки. Всі редакторські і значні коректорські редагування обов'язково узгоджуються з автором.

У видавництві, за редакторським столом, починається той шлях, що треба буде пройти рукопису, перш, ніж він перетвориться в книгу.

^ Діти, давайте ще раз згадаємо хто ж такі редактор та коректор.

Редактор – фахівець, що формує зміст видання.

Коре́ктор — фахівець видавництва, друкарні або редакції, що вичитує тексти, виправляє орфографічні, пунктуаційні, стилістичні помилки.


3.Художник.

Доки в одних цехах набирають текст, в інші готують форми для малюнків, заглянемо в майстерню художника.

Перш ніж почати безпосередню роботу над ілюстраціями, художник продумує їхнє місце в книзі. Він намічає формат і пропорції ілюстрацій, композицію розворотів, вирішує, чи розташуються малюнки в тексті, чи будуть заставки і кінцівки, вибирає техніку їхнього виконання. Місце ілюстрацій у книзі багато в чому визначається характером видання, але основне, на що звертає увагу художник,- це зміст книги.

За первісною стадією роботи - читанням літературного твору з метою уявити собі загальний вигляд майбутніх ілюстрацій - випливає друга стадія роботи: художник ретельно вибирає і виписує собі з різних місць оповідання усе, що відноситься до характеристики кожного персонажа,- риси його зовнішності, висловлення, що визначають характер, манеру триматися, відношення до інших персонажів. Виписки бувають часом дуже докладні.

Багато часу приділяє художник вивченню епохи й обстановки, у якій відбувається дія літературного твору. Через його руки проходить багато музейного й архівного матеріалу, він робить замальовки меблів, побутових предметів, виїжджає, якщо це можливо, туди, де відбувалися події, про які розповідається в романі.

Остаточний варіант ілюстрації зобов'язаний містити в собі тільки найголовніше, тільки те, на що глядач повинний звернути особливу увагу.

Від художника, багато в чому, залежить сприйняття твору.

Увага на екран! Давайте розглянемо ілюстрації різних художників до казки О.С.Пушкіна «Казка про рибака та рибку», щоб прослідити техніку виконання малюнку (ілюстрації Т.Мавриної, В.Королькова, Б.Дехтерьова, В.Конашевича, І.Білібіна). А тепер зазирнемо у книги, які лежать на парті. Зверніть увагу на манеру, "почерк" художника, його творчу індивідуальність.

^ Діти розглядають малюнки, роблять висновки, відповідають на запитання.

Хто такий художник?

Худо́жник — творчий працівник у галузі образотворчого мистецтва.

^ Чи допомагає сприйняттю твору ілюстрація?

Чи виконав своє завдання художник?

Подобається вам техніка виконання ілюстрації?

На останній сторінці книги надруковано тираж, назву друкарні , адресу.

Книги друкують у друкарні на великих аркушах папера за допомогою спеціальних машин. Винахідником друкованого верстата є Іоганн Гутенберг, а творцем першої друкованої книги на Русі - Іван Федоров. Перша книга, яку він надрукував називалася «Апостол». А у Львові був надрукований перший Буквар.


4. Друкарня.

Ось ми з вами примандрували у друкарню.

Перший цех – наборний. Саме сюди в першу чергу попадає рукопис. Тут стоять машини лінотипи, схожі на друкарські, але більш складніші. Біля них сидять робітниці і стукають по левішах (клавіши), із лінотипа випадають відлиті з металу строчки 6 – 7 за хвилину. З цих строчок складають сторінки книги.

З наборного цеху полоса направляється в друкарський цех. Тут машини які самі друкують. Розрізають полоси на лінійки, самі їх складають. Самі рахують, скільки надруковано листків.

В іншому цеху друкують малюнки. Тут стоїть величезний фотоапарат. Перед апаратом на екрані – картинка. Фотограф знімає малюнок. Потім переводиться малюнок на цинкову пластинку, змазують фарбою, прикладають до паперу і картини з’являються на папері. Все це робить теж машина.

От і надрукуваний перший лист із текстом і малюнками. На кожнім листі, як і на друкованій формі по декілька книжкових сторінок. Тепер його треба сфальцевати - зігнути кілька разів, щоб вийшов зошит. Тоді всі сторінки розмістяться правильно. Далі спеціальна машина збирає зошити, накладаючи їхній один на одного. Інша машина зшиває зошити нитками. Це роблять в брошурному цеху.

І от уже готовий книжковий блок.

Щоб книга виглядала привабливіше, її вдягають у яскраву обкладинку. Ну, а для книг більш товстих готується міцний одяг - палітурку. Для одних - з картону, для інших - із тканини.

^ Що таке обкладинка?

Обкладинка - покриття книжки, зошита((м'яка) обгортка, (тверда) оправа, палітурка).

Які види обкладинок ви знаєте?

Книжковий блок вставляють у палітурну кришку і кладуть під прес. Книга готова!

Перший примірник книги називається сигнальним - його повинні переглянути редактор і коректор, щоб переконатися, що помилок немає і можна друкувати весь тираж.

З друкарні книги всі йдуть на склад, в магазини, в бібліотеку, де їх може придбати людина.


ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Гра „Відгадай прислів’я ”.

Треба скласти прислів’я та пояснити зміст.



Книга – міст у світ знань.

Книгу читати – усе знати


2. Кросворд. Відгадавши кросворд ви узнаєте людину, творчою працею якої створено твір.









































1.

Р

Е

Д

А

К

Т

О

Р







2.

В

И

Д

А

В

Н

И

Ц

Т

В

О

3.

Ї

Л

Ю

С

Т

Р

А

Ц

І

Я







4.

Х

У

Д

О

Ж

Н

И

К













5.

К

О

Р

Е

К

Т

О

Р









































1. Фахівець, що формує зміст видання.

2. Спеціалізоване підприємство, основним видом діяльності якого є підготовка і випуск у світ видавничої продукції.

3. Наочне зображення, опис.

4. Творчий працівник у галузі образотворчого мистецтва

5. Фахівець видавництва, друкарні або редакції, що вичитує тексти, виправляє орфографічні, пунктуаційні, стилістичні помилки


^ V. Домашнє завдання.

Написати і оформити власну книгу.

Напередодні бібліотечного уроку доцільно провести повторення схеми написання твору. Діти поділяються на письменників, художників, наборщиків та редакторів. Вся робота проходить під керівництвом бібліотекаря та вчителя.

^ Дивись додаток з прикладами творів.


Підготувала

бібліотекар Торезької ЗШ І – ІІІ ступенів №2

м.Торез


Додаток


Білочка

КУВШИНОВА ВАЛЕРІЯ


Якось зимою я пішла в ліс. Там я побачила на снігу маленьке білченя. Воно незворушно сиділо і трусилося від холоду.

  • Мабуть, щось трапилось з її мамою і тепер маленька білочка самотня.

Цю білочку я принесла з лісу в кишені. Поки її несла вона покірно сиділа, тільки інколи висовувала носик і нюхала повітря.

Оселилася білочка біля лежанки. Часто хрумтіла горішками. Коли білченя наїлося, то намагалося знайти темний куточок і заховати там залишок свого обіду.

Так і прожила у нас білочка до літа, поки виросла. Дорослу білочку ми віднесли в ліс.

  • Живи на волі!, - радісно побажали ми їй.



Найдорожчий подарунок

САЗОНОВА ОЛЕКСАНДРА

Після Нового року учні четвертого класу розказували про подарунки, які приніс їм Дід Мороз за їхніми листами. Розмова була про найдорожчий подарунок.

Діти отримали солодощі, дуже дорогі іграшки, найгарніші сукні, телефони. Все це можна було придбати за гроші в магазині.

Одна дівчинка розповіла про те, як вона просила в листі до Діда Мороза, щоб її маленький братик скоріше видужав, вийшов із лікарні.

Бажання було виконане! На Новий рік братик був здоровим! Сестричка, маленький братик, мама з татусем були щасливі, що на свято вся сім’я разом! Діти бавились, їли солодощі, дивились мультфільми. Опівночі вся сім’я вийшла на вулицю і запустили феєрверк.

  • Для мене це був найдорожчий подарунок!, закінчила свою розповідь дівчинка.

У класі панувала тиша.. Кожен думав про своїх рідних і близьких. Як тривожно і сумно, коли твоїм люблячим людям погано.

Кожен учень зрозумів, що здорова і щаслива сім’я – це найдорожчий подарунок! Це щастя не купиш за гроші.


Ведмідь і Миша

МЄШКОВА МАРІЯ


Жив у лісі Ведмідь. Одного разу, коли він спав у барлозі,

залізла до нього бешкетниця Миша. Дуже їй хотілося поласувати припасами косолапого.

Та тут Ведмідь прокинувся і спритно кинувся за Мишею. Спіймав бешкетницю.

Стала Миша проситися:

  • Відпусти, Ведмедю, мене. Я тобі колись у пригоді стану!

Посміявсь Ведмідь:

- Як ти можеш мені у пригоді стати? Відпускаю тебе – я добрий!

Побігла Мишка додому.

Настало літо. Ласував Ведмідь малиною, та раптом заплутався в тенетах. Намагався косолапий виплутатися із пастки, та нічого не вийшло.

Тут прибігла вдячна Мишка. Перегризла вона петлю, звільнила Ведмедя.

  • Живи і завжди роби добро,- сказала Миша.









Схожі:

Книга та її творці. Мета: познайомити учнів із процесом створення книги; прослідкувати її шлях iconВиховна година «Українська дитяча іграшка»
Мета: познайомити дітей з історією виникнення дитячої іграшки, прослідкувати за змінами, які відбувалися з іграшками за певний історичний...
Книга та її творці. Мета: познайомити учнів із процесом створення книги; прослідкувати її шлях iconКнига вчить, як на світі жить
Мета: розширити уявлення дiтей про книги; розвивати інтерес до художньої книги, до самостійної пізнавальної активностi; виховувати...
Книга та її творці. Мета: познайомити учнів із процесом створення книги; прослідкувати її шлях iconТема толерантний світ — гармонійний світ мета познайомити учнів з поняттям «толерантність»
Мета познайомити учнів з поняттям «толерантність», розвинути здібності адекватно І повно пізнавати себе та інших людей. Вчити учнів...
Книга та її творці. Мета: познайомити учнів із процесом створення книги; прослідкувати її шлях iconМіністерство науки, освіти, молоді та спорту Запорізький райво
Мета: познайомити учнів з видатними особистостями України, які звеличували український народ своїми діяннями, своїм розумом і талантом,...
Книга та її творці. Мета: познайомити учнів із процесом створення книги; прослідкувати її шлях iconКнига мой лучший друг
Цели и задачи : в процессе работы на уроке выяснить какую роль играет книга в жизни каждого учащегося; закрепить знания об участии...
Книга та її творці. Мета: познайомити учнів із процесом створення книги; прослідкувати її шлях iconРосійський балет. Видатні композитори та виконавці Мета: навчальна: познайомити учнів з поняттям «балет», «лібрето», «антрепренер»
Сьогодні ми здійснемо уявну подорож у часі та просторі. Мандруючи крізь століття. Ми переглянемо вистави російськог балету від часів...
Книга та її творці. Мета: познайомити учнів із процесом створення книги; прослідкувати її шлях iconТема. Живопис. Контраст. Композиція «Підводний світ» Мета
Мета. Познайомити учнів з підводними мешканцями озер, річок,морів, океанів; навчити учнів малювати рибок різними способами, матеріалами...
Книга та її творці. Мета: познайомити учнів із процесом створення книги; прослідкувати її шлях iconКнига целиком или любая часть этой книги может быть воспроизведена любым способом без изменения оригинального текста
При чтении этой книги будьте уверены, что не пропускаете слова, значения которого вы не понимаете полностью
Книга та її творці. Мета: познайомити учнів із процесом створення книги; прослідкувати її шлях iconКнига педагога
У кожної людини, напевне, є своя улюблена книга, яку вона перечитувала не один раз. А для кожного педагога до цієї книги приєднується...
Книга та її творці. Мета: познайомити учнів із процесом створення книги; прослідкувати її шлях iconСкладання розповіді за планом і опорними словами на тему
Мета. Збагатити учнів знаннями про історію селища, спонукати учнів до краєзнавчо – пошукової роботи, познайомити дітей з людьми,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов