Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України icon

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України



НазваМіністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Дата конвертації26.06.2013
Розмір89.05 Kb.
ТипДокументи
скачать >>>


Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Головне управління освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації

Відділ освіти П`ятихатської районної державної адміністрації

Виноградівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

П’ятихатської районної ради Дніпропетровської області


Розробка уроку

з української мови на тему

“Доповідь (Реферат)”

у 9 класі


Учитель української мови


та літератури

Бондаренко А. Ю.


Виноградівка - 2012


Тема. Доповідь (Реферат )

Мета: ознайомити школярів із особливостями реферату, навчити їх готувати доповідь

на основі кількох джерел, формувати вміння складати план , висати вступ,

правильно оформляти і виголошувати реферат, виховувати любов, повагу до

рідного слова.

Тип уроку : урок розвитку зв’язного мовлення.

Обладнання : Шелехова Г.Т.,Остаф Я.І. «Рідна мова», «Україна».Дитяча енциклопедія,

Рильський М.Т. «Троянди й виноград», «Мово рідна, слово рідне!..»

вірші, поеми, статті, зошити «Для розвитку зв’язного мовлення», записи

пісень про мову.


Епіграф до уроку: Ну що б, здавлося, слова...

Слова та голос – більш нічого.

А серце б’ється – ожива,

Як їх почує!..

Т.Шевченко


Хід уроку

І.Організаційний етап.

1. Визначення емоційного стану за допомогою кольорових папірців ( червоний – піднесеність, жовтогарячий – радість, жовтий - приємність, зелений – спокій, синій – сум, фіолетовий – тривожність, білий – складно сказати про настрій).

2. Робота з зошитом. Кросворд «Українська народність».

ІІ. Повідомлення теми, формування цілей, показ практичного значення

Учитель: На уроках вам неодноразово доводилося виступати перед однокласниками з різними повідомленнями, а після закінчення школи вам ще частіше доведеться виступати перед людьми. Тому до цього потрібно готуватися зараз, у школі.

ІІІ.Етап засвоєння нових знань.

  1. Робота з підручником. Вправа 204, ст. 105.

  • Прочитати текст.

  • Поставити запитання до однокласників на основі тексту (Що називається доповіддю? Що лежить в основі доповіді? Чи можуть бути включені в доповідь описи чи розповіді? Для чого використовуються описи та розповіді у доповіді?).

  • Виписати в зошити , що таке «реферат».

  1. Робота з пам’яткою « Як готувати реферат».

  2. Робота із зошитом. Записати , яку будову має реферат ( Реферат складається з трьох частин: вступ , де вказуються актуальність теми, зв’язок проблеми з практикою, історія питання; основна частина, де розкривається тема роботи; висновки сказаного, вказуються питання, які вдалося висвітлити)

  3. Ознайомлення із способами подачі інформації.


ІV.Хвилина поезії.


Перерва

Натомились наші пера.

Довго тягнеться урок.

Ну, коли вже та перева?

Ну, коли вже той дзвінок?

Задзвенів! Ура! Свобода!

Скільки радості для ніг?!

Хто не бігає, а ходить,-

Підіймем його на сміх.

Відпочили наші пера.

Починається урок...

Ну, коли вже та перева?

Ну, коли вже той дзвінок?

В.Латанський


V. Етап закріплення нових знань.

Учитель: На попередньому уроці вам було дане завдання прочитати ряд художніх творів, публіцистичних статей про українську мову і зробити виписки, які на вашу думку, будуть цікавими для аудиторії.

Мова – філософська категорія. Вона існує не сама по собі, а в людському суспільстві, яке породило її. Є одним із факторів самоорганізації суспільства, і невід’ємною ознакою таких спільнот, як рід, плем’я, народність, нація.

В.Іванишин


Хто не вміє спілкуватися. Часто залишається самотнім. А оскільки людина – істота суспільна, самотність викликає у неї почуття нещасливості, прагнення спілкування. Якщо я хочу виявити себе в будь-якій галузі, я мушу навчитися добре говорити.

І.Томан


Мова є найважливішим компонентом національності. Функція мови у розвитку національної самосвідомості надзвичайно важлива. Мова є критерієм розмежування між національним і чужим. Вона є не тільки засобом спілкування. Завдяки тому, що мова виступає унікальною системою світобачення та самовираження нації , вона також дає змогу представникам цієї нації розуміти одне одного на глибинному, підсвідомому рівні

О.Субтельний

Мовчання мови – то оббитий цвіт:

Уже не дасть ні зав’язі, ні плоду,

А рідна мова – оберіг народу,

Віків минулих строгий заповіт.

Н.Нікуліна


Як парость виноградної лози,

Плекайте мову. Пильно й ненастанно

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде. Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам.

Хоч і живе своїм живим життям.

М.Рильський


Усім треба рідним словом володіти, усім гуртом мусимо підняти його на височінь.

С.Васильченко

Нещасна, неправдива людина, що добровільно й легко зрікається рідної мови; щаслива, праведна людина, що в радості й горі будує слово своєї землі. Нещасні, прокляті батько й мати, що сплоджують перевертнів; щасливий, непереможний народ, що породжує своїх захисників і оборонців.

Б.Харчук

1.Творча робота. Скласти план і написати вступ до реферату на тему : «Чи престижне спілкування українською мовою?» (робота в групах)


Орієнтовний план

  1. Історія української мови.

  2. Генії визнані світом.

  3. Музикальність української мови.

  4. «Слово не значок, не символ – це вогонь...»

  5. Її топтали і ганьбили.

  6. Історія дає нам шанс.



Мова – явище суспільне. Суспільство здорове, життєздатне, коли воно складається не з безликих індивідуумів, а з громадян, патріотів своєї землі.

Патріотизм починається зі ставлення до своєї мови. Поняття рідної мови виступає поряд із поняттями рідного дому, батьківської хати, материнського тепла, вітчизни.


Українська мова має свою історію. Свої витоки вона бере у найстаріших літописах Київської Русі, у «Слові про Ігорів похід». Давньою українською мовою написані козацькі державні документи й хроніки, створена самобутня художня писемність епох – Івана Вишенського до Григорія Сковороди.

Українська мова має свою могутню класичну літературу, своїх визнаних світом геніїв : Тараса Шевченка, Івана Франка, Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника, Лесю Українку та інших.


Любов до рідної мови – найприродніше й найглибше духовне начало людського життя. Його потрібно ушляхетнювати, збагачувати, розвивати, воно повинно мати простір для свого росту, щоб не нагадувало скривленого дерева, яке піднімається під низькою стелею теплиці чи дендрарію.

ХХ століття принесло нашій мові й культурі високі злети і найскладніші випробування. Ми знали український Ренесанс 20-х, знали терор сталінського «великого перелому», коли українську мову в нещадні зими пакували в спецпереселенські вагони разом із тужливим воланням мільйонів людей, відірваних зі своїми сім’ями від рідної землі, від рідних вод і від ясних українських світанків. Почуло цю мову заполярне крайсвіття, топили її в океанських баржах , заганяли слово Тарасове в тундру і тайгу.

V І. Підведення підсумків.

1. Які види мовленнєвої діяльності ви використали сьогодні на уроці?

2.Продовжіть речення. Реферат – це ...

3.Яку будову має реферат?

4. Які є види виголошення реферату?

5. Визначення емоційного стану після роботи.


Обери малюнок.


зацікавленість

байдужість






відчуття задоволення

нерозуміння

V ІІ Етап інформації про домашнє завдання.

Підготуйте реферат на одну із запропонованих тем, користуючись пам’яткою «Як готувати реферат», на основі двох – трьох джерел.





  1. У чому краса і багатство рідної мови.

  2. Носієм яких скарбів є рідна мова.

  3. Історія розвитку української мови.

  4. Що я можу зробити для рідної мови.

  5. «Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема».

  6. Чи престижне спілкування українською мовою?

  7. Знання рідної мови є необхідна умова виховання справжньої людини.

  8. Мова – найбільший скарб народу.

  9. Мова кожного народу неповторна і своя.

10.Роль мови в житті людини.

11.Походження та розвиток мови.

12.Українська мова у світі.

13.Мовні обов’язки громадян.

Тести до теми «Доповідь (Реферат)»

  1. Реферат – це...

А) художній опис якогось явища.

Б) зведена у хронологічному порядку розповідь.

В)доповідь, розроблена на основі критичного огляду декількох джерел.


2. Реферат складається із ...

А) вступу, основної частини, висновків.

Б) прологу , основної частини, висновків.

В) вступу, основної частини.


3. Історія питання висвітлюється

А) у вступі.

Б) в основній частині.

В) у висновках.


4. На титульній сторінці вказується

А) рік народження виконавця роботи.

Б) рік написання реферату.

В) рік народження перевіряючого.


5. Для роботи над рефератом складати план не потрібно

А) так.

Б) ні.

6. Назва реферату пишеться...

А) великими літерами посередині.

Б) великими літерами справа.

В) великими літерами внизу.


7. Який із запропонованих способів подачі інформації притаманний реферату?

А) підготувати коротенькі записи, тези.

Б) виступати без будь-яких записів.

В) написати текст, а потім прочитати його слухачам.

8. Тема реферату розкривається

А)у висновках.

Б) у вступі.

В) в основній частині.

9. Питання, які вдалося висвітлити вказуються

А) в основній частині.

Б) у висновках.

В) у вступі.





  1. Поміркуйте над темою, визначте основну думку майбутньої доповіді.

  2. Ознайомтесь з рекомендованою літературою.

  3. Доберіть матеріал, звернувши увагу на ті факти, які будуть цікаві аудиторії, зробіть певні виписки.

  4. Складіть робочий план і відповідно до нього систематизуйте відібраний матеріал.

  5. Виділіть терміни, незнайомі слова, приготуйтеся до їх пояснення.

  6. Запишіть текст, дбаючи про мовне оформлення.

  7. Оформіть титульний лист згідно правил. (назва міністерства, назва навчального закладку, назва виду роботи, назва роботи великими літерами, підпис виконавця роботи, підпис перевіряючого роботи, місце і рік написання)

  8. Після висновків перелік посилань.

  9. Обсяг – 10 - 12 друкованих або 14 – 16 рукописних аркушів формату А 4.






  1. Написати весь текст доповіді, а потім прочитати його слухачам.

  2. Написати текст, кілька разів прочитати , а потім виголосити по пам’яті, інколи заглядаючи в записи.

  3. Підготувати лише коротенькі записи, тези.

  4. Виступати без будь-яких записів.



Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Виноградівська загальноосвітня школа І –ІІІ ступенів П’ятихатської районної ради


РЕФЕРАТ


Чи престижне спілкування українською мовою


Роботу виконав ________________________________________________


Роботу перевірив _______________________________________________


Виноградівка - 2012



Схожі:

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України iconМіністерство освіти І науки, молоді та спорту україни 01135, м. Київ, проспект Перемоги
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської...
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України iconМіністерство освіти І науки, молоді та спорту україни 01135, м. Київ, проспект Перемоги
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської...
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України iconМіністерство освіти І науки, молоді та спорту україни 01135, м. Київ, проспект Перемоги
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської...
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України iconМіністерство освіти І науки, молоді та спорту України головне управління освіти І науки київської обласної державної адміністрації київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів
Департамент загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України iconМіністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Департамент з питань освіти і науки, сім’ї та молоді Львівської обласної державної адміністрації
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України iconПідготувала Чикальська О. Д
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України Управління науки і освіти Закарпатської облдержадміністрації Міжгірський професійний...
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України iconМіністерство освіти І науки, молоді та спорту україни

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України iconМіністерство освіти і науки, молоді та спорту України Управління освіти і науки Луганської облдержадміністрації Луганське вище професійне училище №47
Обладнання: мультимедійний проектор, комп’ютер, малюнки, тексти для читання, відеоролик
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України iconУрок з російської мови
Міністерство освіти І науки молоді та спорту україни луганський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України iconМіністерство освіти і науки, молоді та спорту України Управління освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації Відділ освіти Васильківської районної адміністрації
Ведучий Сьогодні в цьому залі зібралися ті, хто по-справжньому закоханий у літературу. Вітаємо вас!
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов