Урок української мови у 5 класі Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв -я, -ю, -є,-ї icon

Урок української мови у 5 класі Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв -я, -ю, -є,-ї

Реклама:



Скачати 35.25 Kb.
НазваУрок української мови у 5 класі Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв -я, -ю, -є,-ї
Дата конвертації27.06.2013
Розмір35.25 Kb.
ТипУрок
джерело

Урок української мови у 5 класі

Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв -я, -ю, -є,-ї

Мета: Поглибити знання п’ятикласників про алфавіт; удосконалювати вміння визначати звукове значення букв у слові; формувати вміння робити фонетичний розбір слів; розвивати мислення і мову; виховувати любов до природи, до праці.

Міжпредметні зв’язки: українська і російська мова.

Тип кроку: урок розширення і поглиблення знань та розвитку практичних умінь.

Обладнання: підручник, зошити, картки, таблиця, орфографічні словники.

^ Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою, завданнями і метою уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

^ Перевірка домашнього завдання. Повторення

1. Вступне слово вчителя.

На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчати звуки мови. Скажіть, який розділ мовознавчої науки вивчає звуки мови?

А що вивчає орфографія?

А орфоепія?

Що вивчає графка?

Як позначаються звуки мови на письмі?

Що називається алфавітом?

Чому знання алфавіту є необхідним?

2. Самостійна робота учнів з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу подано на сторінці 134.

3. Читання учнями українського алфавіту (стор.135).

Учитель: Пригадайте, яких російських букв немає в українському алфавіті(э, ы, ъ, е)

А яких букв українського алфавіту не знаходимо російській абетці(і, ї, є, а ще нема апострофа)

А які букви в цих двох алфавітах вживаються з іншими значеннями:

російське –ы відповідає українському-и

а російське –и звучить як українське –і

замість російського –е в українській мові –е

а замість російського –е українське –є

^ Мыши – миші, экзамен – екзамен, Ева – Єва

4. Виконання завдань(диференційоване)

І гр. записати в алфавітному порядку слова. Перевірити себе за орфографічним словником.

^ Листя, лижник, лицар, лимон, лещата, леопард, лекція, лектор, ліки.

ІІ. гр. Читаємо український алфавіт і виписуємо з орфографічного словника десять слів за алфавітом.

Перевірка І гр. – взаємоперевірка

ІІ гр. - зачитати

5. Бесіда з учнями про співвідношення звуків та букв

Робота з підручником, сторінка 135, таблиця

щ – [ш ч] щука [шчука]

ї – [й і] їжак [йіжак]

дж – [дж] джем [джем]

дз – [дз] ґедзь [гедзь]

дж – [д] і [ж] підживлювати [підживл’увати]

дз – [д] і [з] підземний [підземний]

г –[ г] грати [грати]

ґ – [ґ] ґрунт [ґрунт]

Учитель: розрізняйте звуки і букви. Звуки ми чуємо і вимовляємо, а букви ми бачимо і пишемо.

Робота біля дошки і в зошитах: визначити кількість звуків і букв у словах

льон, джміль, гуща, їжа, щогодини

6. Виконання вправ

І гр. – записати слова у три колонки:

  1. Звуків і букв однаково

  2. Звуків більше ніж букв

  3. Звуків менше ніж букв

Кущ, щока, дзьоб, бджола, ґудзик, прізвище, сиджу, надзвичайний, плющ, підзаголовок, дзеркало, олень

ІІ гр. – записати скоромовку. Підкреслити букви –г і – ґ, прочитати, правильно вимовляючи їх.

^ Годувала ґава ґавенят на ґанку, зготувала в горщику гарну запіканку.

Учитель: Літери –я, -ю, -є, -ї можуть позначати по два звуки:

я – [й а]: олія [ол’ійа];

ю – [й у] юнак [юунак];

є – [й е] єдиний [йединий];

Літери –я, -ю, -є, можуть позначати на письмі голосні звуки [а] [у] [е],що стоять після м’яких приголосних.

Наприклад: Людина [л’удина], синє [син’е]

7. Робота з підручником сторінка 136, вправа №252 усно

8. Письмове завдання

І гр. твір-мініатюра «Зима» . Підкреслити у творі слова у яких звуків більше ніж букв

ІІ гр. робота з картками: виписати слова в яких букви –я, -ю, -є позначають два звуки

Юний, синє, армія, сяйво, всюди, ллє, ряд, ясен, мужнє, лякливий, п’ять, переляк.

Зачитування творів-мініатюр І гр.

ІІ гр. взаємоперевірка робіт

Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

Стратегія «Мікрофон».

На сьогоднішньому уроці я дізнався про…

Слово вчителя. Оцінювання

Домашнє завдання І гр. вправа №255

ІІ гр. вправа № 253

Вивчити теоретичний матеріал підручника сторінка 134 - 137

Додати документ в свій блог або на сайт


Реклама:

Схожі:

Урок української мови у 5 класі Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв -я, -ю, -є,-ї iconЗміст програми розділ Фонетика І графіка. Орфоепія І орфографія
Алфавіт. Букви й інші графічні засоби. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв я, ю, є, ї, щ та буквосполучень дз, дж....

Урок української мови у 5 класі Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв -я, -ю, -є,-ї iconУрок української мови в 5 класі Тема. Звукове значення букв я,ю,є,ї м ета : перевірити, як учні засвоїли основні
Наочність: книги О. Воропай “Звичаї нашого народу”, В. Скуратівський “Місяцелік”, карта країни “Фонетики”, малюнки до свята Андрія,...

Урок української мови у 5 класі Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв -я, -ю, -є,-ї iconТема. Алфавіт
Мета: поглибити знання учнів про український алфавіт,позначення звуків мовлення на письмі, навчити відрізняти звуки від букв; формувати...

Урок української мови у 5 класі Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв -я, -ю, -є,-ї iconТема: Ознайомлення з алфавітом. Повторення алфавітних назв букв. Алфавіт
Мета: Ознайомити учнів з алфавітом, з алфавітними назвами букв; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, спостережливість,...

Урок української мови у 5 класі Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв -я, -ю, -є,-ї iconУрок подорож «У світі казок»
Тема: Закріплення звукового значення вивчених букв. Українська народна казка «Івасик – Телесик»

Урок української мови у 5 класі Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв -я, -ю, -є,-ї iconУрок української мови у 6 класі «Пряме і переносне значення слова. Лексична посилка (практично)»
Обладнання: підручник, тлумачний словник української мови, таблиця «Лексичне значення слова», комп’ютер

Урок української мови у 5 класі Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв -я, -ю, -є,-ї iconУрок української мови в 5 класі
Тема: Фортеця чотирьох королев: Фонетики,Орфоепії, Графіки й Орфографії (урок української мови в 5 класі)

Урок української мови у 5 класі Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв -я, -ю, -є,-ї iconІнтегрований урок з читання та української мови Читання. Навчаючись, зростаємо! Повіршуймо
Українська мова. Відсутність м’якого знака (ь) після букв, що позначають тверді приголосні звуки

Урок української мови у 5 класі Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв -я, -ю, -є,-ї iconУрок української мови в 5 класі
Мета уроку: розкрити особливості мовного явища – спрощення в групах приголосних; удосконалювати навички правильної вимови звуків...

Урок української мови у 5 класі Тема: Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв -я, -ю, -є,-ї iconУрок української мови в 3 класі вчитель початкових класів Писанка Ольга Іванівна
Обладнання: картки букв, слів, їжачок (малюнок), план роботи, “Дерево рішень”, куб, таблиці (алгоритми) “Сенкан”, малюнки квітів,...

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи