Урок з української мови icon

Урок з української мови



НазваУрок з української мови
Дата конвертації27.06.2013
Розмір94.61 Kb.
ТипУрок
скачать >>>



Відкритий урок


з української мови


на тему :


«Поширені і непоширені звертання.

Розділові знаки при звертаннях »


у 8В класі


Розробила і провела

вчитель української мови

Білокура Н.І.


Тема : Звертання поширені й непоширені. Розділові знаки при звертаннях.


Мета :



  • навчальна:


домогтися усвідомлення і засвоєння учнями основних відомостей про звертання, вироблення практичних умінь і навичок розпізнавати звертання в готовому тексті, вимовляти з відповідною інтонацією, правильно ставити розділові знаки при звертанні;


  • розвивальна:


розвивати усне і писемне мовлення школярів, зокрема з використанням звертань, вміння аналізувати і робити висновки;


  • виховна:


формувати знання мовленнєвого етикету, забезпечити розуміння учнями що означає бути вихованими до співрозмовників: членів родини, старших за віком людей, однолітків, прищеплювати любов, повагу і цікавість до рідного слова, України, рідного народу, дослідити звертання в творах Лесі Українки.


Обладнання : комп’ютер, мультимедійні слайди, схема

« Звертання », саморобні книжки та реферати для виставки, вислови про мову, портрети українських письменників, роздатковий матеріал ( картки ).


Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу із використанням випереджуючого навчання.


Форма уроку : мовознавчий турнір, культура мовлення з елементами тренінгових вправ.


Девіз уроку : « Скільки є в нас, любі друзі, для звертання ніжних слів! »


Епіграф уроку: « Пригорнись до мене, слово,

Коли щира ллється мова,

Відвернись від мене, слово,

Коли думка, як полова. »

^

Вислови:    


Ну що б, здавалося, слова...
Слова та голос — більш нічого.
А серце б'ється — ожива,
Як їх почує!

Т. Шевченко 



Слово, чому ти не твердая криця,
що серед бою так ясно іскриться?
Чом ти не гострий, безжалісний меч,
Той, що здійма вражі голови з плеч?

^

Л. Українка


     


Мова росте елементарно, разом з душею народу.

І.Франко




Міжпредметні зв’язки : українська література, інформатика.


Хід уроку :


І. Організаційна частина ( вітання вчителя )

1. Учні читають « Молитву до Мови » К. Мотрич

( зі слайду )

Мово! Пресвятая Богородице мого народу! З чорнозему, рясту, любистку, м`яти, євшан-зілля, з роси, дніпровської води, від зорі і місяця народжена!

^ Мово! Мудра Берегине, що не давала погаснути земному вогнищу роду нашого і тримала народ на небесному Олімпі волелюбності, слави і гордого духу.

Мово! Велична молитво наша у своїй нероздільній трійці, що єси ти і Бог-Любов, і Бог-Віра, і Бог-Надія. Тож стояла ти на чатах коло вівтаря нашого національного храму й не впускала туди злого духа виродження, злого духа скверноти, злого духа ганьби. І множила край веселий, святоруський і люд хрещений талантами, невмирущим вогнем пісень і наповнювала душу Божим сяйвом золотисто-небесним, бо то кольори духовності і Божого знамення.

Мово моя! Звонкова кринице на дорозі нашої долі. Твої джерела б`ють десь від магми, тому й вогненна така. А вночі купаються в Тобі ясні зорі, тому й ласкава така. Тож зцілювала Ти втомлених духом, давала силу, здоров`я, довгий вік і навіть безсмертя тим, що молилися на дароване Тобою Слово. Бо “Споконвіку було Слово. І Слово було у Бога. І Слово було Бог”.

  1. ^ Слово вчителя

- Сьогодні, дорогі учні, ми з вами помандруємо країною Звертання. На нашому уроці звучатимуть звертання до мови, України, до пісні, до батьків.

За мету поставимо собі поглибити знання з теми « Звертання », вдосконалити вміння визначати поширені й непоширені звертання в реченнях, правильно ставити розділові знаки, навчитися виразно інтонувати речення зі звертаннями, тобто маємо показати, що ми, справжні філологи,грамотні й освічені, знаємо і вміємо.



  1. ^ Лірична хвилинка

Звучить поезія Д. Білоуса « Слова покликані – прості і величні »


В джерелах слова — душі криниця,

А рідна мова — як чарівниця.

Звичайний приклад візьму навмисне,

Краса ж така в нім, що серце стисне.

Дивися — в кличнім простім відмінку:

«Ой не стелися, зелен барвінку...»

Одвертий кличний — немов дитинний,

музичний, зичний та ще й гостинний.

Вживеш ти усно чи на папері —

мов у світлицю відчиниш двері.

Звертання щире, душевне, щедре —

Василю, Павле, Іване, Петре:

І так сердечно, і так ласкаво —

Наталю, Лесю, а чи Любаво!

До зборів, сходки відкрито й радо —

чи товариство, а чи громадо!

А найсвятіше душа приємле —

моя Вкраїно, кохана земле,

ти, сивий Дніпре, і ти, Дунаю,—

миліших серцю звертань не знаю.



  1. Розумова розминка « Карусель » запитань і відповідей.

  • Друзі, яке враження справила на вас поезія?

  • У чому особливість цього твору?

  • Яка роль звертань у розумінні автора?


ІІ. Актуалізація опорних знань


  1. Виконання вправ з елементами тренінгу.

  • Любі учні, ви поділилися на три домашні групи і повинні були виконати випереджуюче завдання. Зачитайте їх, будь ласка.


Завдання груп:

І група – дослідити форми звертань різних народів світу


ІІ група – які форми звертань використані в поезіях та листах Лесі Українки


ІІІ група - звертання в усній народній творчості


  1. Зачитування досліджень

  2. Оцінювання їх


ІІІ Пояснення нового матеріалу

  1. Робота з підручником ( стор. 169-170 )




  1. Робота з опорною таблицею

( перегляд мультимедійних слайдів )

Звертання – це слово або словосполучення, що називає особу, предмет, до яких звернена мова.

^ Основна функція – привертати увагу того, до кого звертаються, тому в ролі звертань часто вживаються

імена, прізвища, назви осіб за спорідненістю.

^ Звертання виражене іменником в кличному відмінку, не є членом речення

За будовою звертання поділяються на поширені і непоширені.

Непоширені – одне слово, поширені – два і більше слів.

^ Розділові знаки при звертанні:

, ЗВ, …

ЗВ, …

, ЗВ.

, ЗВ!

ЗВ!....

, ЗВ!


ІV. Закріплення вивченого


  1. Робота біля дошки.

Складання реплік – звертань в даних комунікативних ситуаціях:


  • Передмова до книжки;

  • Офіційний прийом гостей;

  • Звернення міністра освіти




  1. Конкурс « Картки »( поставити розділові знаки, підкреслити звертання і вказати їх вид ):

П – 1

До тебе Україн... наша бездольная мати струна моя перша озветься. ( Леся Українка )


П – 2

Та хоч би крила мені і воля своя, я б не лишила тебе в самотині країн... моя. ( Леся Українка )


П – 3

Мій давній друж... мушу я з тобою розстатися надовго.

( Леся Українка )


П – 4

Приплинь до мене чарівниц... мила і запалай зорею наді мною.

( Леся Українка )


П – 5

Мам... іде вже зима снігом травицю вкриває.

( Леся Українка )


П – 6

Лежи ж тепер досадоньк... тут у серці тихо, буду тебе колихати.

( Леся Українка )


  1. Бліц – конкурс « Уявні звертання до світочів »

( двоє учнів виносять портрети Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки, а решта складають речення зі звертаннями, поставивши імена світочів у кличному відмінку ).


V. Підсумок

1. Бесіда:

- Що називаємо звертанням?

- Розкажіть про розділові знаки при звертанні.

- За будовою звертання поділяються на...

2. Вправа « Мікрофон »


Продовжте речення « На сьогоднішньому уроці ми дізналися, що… ». Відповіді учнів.



  1. Учні виразно читають вірш « Прекрасні звертання ».

^ Є в нашій мові звертання прекрасні,

Добрі і щирі, чудові слова.

Тими словами усяк без вагання

Маму найкращу свою назива:

Мамо, матусенько, мамочко, ненько,

Матінко, усміх твій ніжний ловлю.

Мамонько рідна, моя дорогенька,

Я над усе тебе в світі люблю.

Я і до тата вмію звертатись,

Хочу в словах передати тепло.

Щоб мій татусь міг частіше всміхатись,

І щоб в душі його сонце цвіло!

Татку, татусечку, татоньку, тату,

Кращого в світі немає навкруг!

Татоньку, хочу тебе я обняти –

Ти мій порадник, заступник і друг!

Я й до бабусі з любов’ю звертаюсь:

Бабцю, бабусю, бабуню моя!

І до бабусиних рук притуляюсь,

Та відчуваю в них лагідність я.

І до дідуся іду по науку:

Діду, дідуню, навчи в світі жить!

Він на голівку кладе свою руку,

Голос сріблястим струмочком біжить.

Слово чарівне! Яка в тебе сила!

Скажеш з любов’ю – і радість росте!

Слово ласкаве народжує крила –

Ви не забудьте ніколи про те!

Донечко, синку, сестрице, братусю, -

Дружна, велика, весела сім’я!

Мамочко, татку, бабусю, дідусю, -

Мій оберіг і родина моя!


  • Наш урок добігає до кінця, і я скажу про це поетичними рядками : « Дай нам, Боже, в довгі дні неспішні, золота на слові й на душі ».

  • Ви сьогодні показали свої прекрасні й глибокі знання про звертання, вмієте вживати на письмі відповідні розділові знаки, володієте мовленнєвим етикетом. Тож хай рідна мова пригорнеться до вас і зміцнить вам творчі крила в майбутньому! Бо слово ваше щире, по – справжньому українське!


VІ. Домашнє завдання


1.Скласти вітальну листівку до Дня Святого Валентина, використовуючи різні форми звертань.



Схожі:

Урок з української мови iconУрок української мови в 5 класі
Тема: Фортеця чотирьох королев: Фонетики,Орфоепії, Графіки й Орфографії (урок української мови в 5 класі)
Урок з української мови iconУрок української мови в 10 класі
Вілісова Ірина Дмитрівна, учитель української мови та літератури вищої категорії Луганського вищого училища фізичної культури
Урок з української мови iconПлан – конспект уроку з української мови в 4 класі за темою «Неозначена форма дієслова. Дієслова-синоніми.»
Скажемо гостям на який урок ми їх запросили (на урок української мови). Девізом нашого уроку є : Рідну мову я вивчаю
Урок з української мови iconУрок української мови
Мета: допомогти дітям засвоїти матеріал про зв'язок прикметників з іменниками, вдосконалювати вміння розрізняти прикметники серед...
Урок з української мови iconУрок української мови в 5 класі
Мета уроку: розкрити особливості мовного явища – спрощення в групах приголосних; удосконалювати навички правильної вимови звуків...
Урок з української мови iconУрок української мови у 6 класі «Пряме і переносне значення слова. Лексична посилка (практично)»
Обладнання: підручник, тлумачний словник української мови, таблиця «Лексичне значення слова», комп’ютер
Урок з української мови iconПолятикіна Любов Павлівна, вчитель української мови та літератури комунального закладу освіти «Солонянська середня загальноосвітня школа №1 І-ІІІ ступенів Солонянської районної ради Дніпропетровської області». Розробки урок
Розробки уроків української мови із застосуванням інноваційних технологій навчання
Урок з української мови iconТема. При кметни к як частина мови
Обладнання. Схема-опора, технологічні картки, збірник з української мови «Дидактичні матеріали з української мови 4 кл.»
Урок з української мови iconБратищенко Ірина Вікторівна заступник директора школи з нвр, вчитель української мови та літератури Київської середньої загальноосвітньої школи №4 організація навчальних дій на уроках української мови,
На уроках української мови, що спрямовані на формування комунікативних умінь у школярів
Урок з української мови iconУрок української мови
Тема. Прикметник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Урок з української мови iconФрейм проблема як компонент когнітивної методики навчання української мови
Оновлення змісту мовної освіти потребує трансформації технологій навчання української мови, розробки інноваційних методик, спрямованих...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов