Тема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Мета icon

Тема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Мета



НазваТема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Мета
Дата конвертації28.06.2013
Розмір36.69 Kb.
ТипДокументи
скачать >>>

Тема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком.

Мета: ознайомити учнів з поняттям про складні синтаксичні конструкції, в яких частини пов’язані безсполучниковим зв’язком і сполучниковим, розглянути різні варіанти конструкцій цього типу, вдосконалювати вміння й навички учнів розрізняти такі речення в тексті, складати їх схеми,аналізувати ці конструкції та особливості зв’язку між їх складовими частинами; розвивати логічне мислення, уважність, спостережливість; виховувати самостійність мислення, повагу до звичаїв рідного краю.

Хід уроку

І.Мотивація навчання школярів

  • Організаційний момент

  • Оголошення теми та мети уроку.

ІІ. Робота над зв’язним текстом

  • Прочитайте текст,визначте основну думку, стиль, тип. Обґрунтуйте. Що ви знаєте про звичаї, пов’язані з цим святом.



На Івана, на Купала

  1. Давнє свято Івана купала припадає на липень і збігається з літнім сонцеворотом, а основні дійства свята відбуваються в ніч із шостого на сьоме липня.

  2. Основні дійові особи свята – Купало й Марена.

  3. Їхні фігури роблять парубки і дівчата.

  4. Марену плетуть із соломи й одягають наче живу.

  5. Хлопці відбирають мельку в людський зріст - власне Купала, який стояв на високому горбі.

  6. Хлопці йшли до нього після «суду» над дівчачою Мореною, розкладали вогнище і молодь стрибала нього: вважалося, що людина, яка тричі перестрибне через вогонь, очиститься.

  7. Після ігрищ всі розходилися,а найсміливіші хлопці серед ночі подавалися шукати квітку папороті, бо існує повір’я: в ніч Івана Купала дерева ходять,а хто матиме квітку папороті, зможе побачити їх і почути їхні розмови.

  8. Ця квітка дозволяє також розуміти мову всіх живих істот і бачити крізь землю, де заховані скарби!

  9. Папороть,як вважають, цвіте дуже короткий час, а тому здобути квітку дуже й дуже важко, тим більше, що її стереже нечиста сила.

  10. До речі, лікарські рослини, зібрані в купальську ніч вважаються най цілющими.



Завдання до тексту:

  • Оберіть для фонетичного розбору слово з різною кількістю букв і звуків.

  • Підкресліть орфограми, укажіть, яка з орфограм найчастіше зустрічається в тексті? Назвіть її, підтвердьте прикладами.

  • Зробіть пунктуаційний аналіз простих ускладнених речень. (2,3,4 – речення з однорідними членами, єднальні сполучники не повторюються, кома не ставиться; 10 – вставне слово відокремлюється комою, дієприкметниковий зворот стоїть після означуваного слова – виділяється комами)

  • Поясніть лексичні значення слова «мелька».

  • Випишіть сполучення, розподіливши їх в два стовпчики: 1 – сурядності, у 2 – підрядності. З’ясуйте їх роль у мові (сурядності: і, а, й – з’єднують частини складнопідрядних речень)

  • Знайдіть складнопідрядні речення,визначте тип підрядних речень. (5 – з підрядним означальним, 8 – з підрядним обставинним місця)

  • Випишіть складнопідрядне речення з кількома підрядними, визначте кількість підрядних речень, їх вид. Накресліть схему. ( 9, )

ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.



  1. Актуалізація опорних знань.

  • Чим відрізняються сполучникові і безсполучникові складні речення?

  • Прості речення можуть об’єднуватись у складні по – різному: одні за допомогою сполучників сурядності, другі – сполучників підрядності або сполучних слів, інші ж – без сполучників. Таке поєднання речень – частин утворює складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Отже, на цьому уроці розглянемо складні синтаксичні конструкції, частини яких пов’язані безсполучниковим та сполучниковим зв’язком.

  • Зробіть висновок про можливість поєднання в одному реченні різних видів зв’язку.

  1. Робота з підручником.

  • Звірте свої думки з відомостями в підручнику.

  • Виділіть зовсім нову інформацію.



  1. Виконання вправ на закріплення.

  1. Виписати з тексту складну синтаксичну конструкцію відповідно до схеми.




  • Що ви можете сказати про будову цього речення? (Складається з 6 частин, має безсполучниковий зв’язок і сполучниковий – сурядний і підрядний)

  • Знайдіть речення з різними видами зв’язку і назвіть ці зв’язки. (1,2; 4, - сурядний; 3,2; ,5 – підрядний; 3,4 - безсполучниковий)

  • Поясніть розділові знаки.

  • Назвіть сполучниковий і безсполучниковий зв’язки у цьому реченні.



  1. Перевірка засвоєння матеріалу

  1. Складне речення з різними видами зв’язку називається:

А ) складнопідрядними реченнями,

Б) складним синтаксичним цілим,

В) складною синтаксичною конструкцією.



  1. Позначте речення, що відповідає такій характеристиці: складне речення з різними типами синтаксичного зв’язку (сполучниковим і безсполучниковим):



А) Демократія тим і добра, що при ній не держава руйнує людину,а людина будує державу і саму себе. (Ліна Костенко)


Б) Пігмей бажа високим буть на зріст, порядним хоче виглядати злодій. Завжди злочинець – на ділах добродій. (Д.Павличко)


В)Преславне українське слово звучить у серці моїм, бо мова – хліб, а не полова: я чув її із уст батьків. (Г.Позняк)


Г) Шануймося, бо одна у нас усіх Україна й життя у кожного одне! (Б.Гірський)


Д) Ніколи я не знав, як тяжко жить без солов’я, що в пісні аж тремтить тільцем своїм маленьким. (М. Рильський)



  1. Підсумок



  1. Домашнє завдання



Схожі:

Тема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Мета iconТема. Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком Мета
Прочитати текст. Визначити темуі основну думку. Дібрати заголовок. Визначити складні речення й види зв'язкув них
Тема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Мета iconУрок № Тема : Складні речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком. Кома між частинами складного речення
Тема: Складні речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком. Кома між частинами складного речення
Тема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Мета iconСкладні речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв“язком. Кома між частинами складного речення. Тренувальні вправи. Мета уроку
Складні речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв язком. Кома між частинами складного речення. Тренувальні вправи
Тема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Мета iconТема: Однорідні члени речення із сполучниковим, безсполучниковим І змішаним зв’язком

Тема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Мета iconУрок 1 Тема
Однорідні члени речення (із сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв’язком)
Тема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Мета iconКонспект уроку з української мови в 8 класі Перервинцівського нвк «зош і-іііст днз.» Вчитель: Л.І. Слободян 2012
Тема: Однорідні члени речення(зі сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв’язком). Кома між однорідними членами речення
Тема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Мета iconЗміст програмового матеріалу
Однорідні члени речення (із сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв’язком)
Тема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Мета iconСистема уроків у 8 класі Підготувала Ігнатьєва Наталія Анатоліївна учитель-методист вищої категорії учитель української мови та літератури загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів№2
Тема. Однорідні члени речення із сполучниковим, безсполучниковим І змішаним зв’язком
Тема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Мета iconУрок підготувала учитель української мови та літератури Нехворощанської зош І-ІІІ ступенів Грицай Тетяна Леонідівна
Тренувальні вправи. Складнi речення зi сполучниковим та безсполучниковим зв'язком. Кома мiж частинами складного речения
Тема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Мета iconТема. Прості і складні речення Мета. Розширити і поглибити знання учнів про просте і складне речення, формувати уміння і навички розрізняти прості і складні речення;
Літечко ворота зачинило й осені ключа від них дало, повагом за хмарку зачепилось і у теплий ірій попливло
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов