Шевченко І шевченкіана любов Гайворонська icon

Шевченко І шевченкіана любов Гайворонська



НазваШевченко І шевченкіана любов Гайворонська
Дата конвертації30.06.2013
Розмір225.39 Kb.
ТипДокументи
скачать >>>

ШЕВЧЕНКО І ШЕВЧЕНКІАНА

Любов Гайворонська

учитель музики та образотворчого мистецтва

Ірина Решетняк

учитель української філології

НВК «Кремінська ЗОШ №3-ДНЗ» (м.Кремінна Луганська обл.)

Дані матеріали містять розробки уроків інтегрованого курсу «Мистецтво» на тему «Шевченко і Шевченкіана» (7 клас). Розробки базуються на сучасних інтегрованих технологіях з використанням інтерактивних методів ведення уроків; збагачені репродукціями творів Т.Г. Шевченка, супроводжуються зразками музичного мистецтва.


^ Бінарний урок з музики та української літератури на тему:

«Музикальність творчості Тараса Григоровича Шевченка»


Мета: розширити знання про певні періоди життя та творчості Т.Г.Шевченка, ознайомити з творами письменника, до яких була написана музика

Завдання :повторити і закріпити поняття про баладу, пісню, композицію, балет, прелюдію, адажіо; знайти спільні риси у взаємозв’язку різних мистецтв; розвивати допитливість та творчість учнів, уміння працювати в пошукових групах; вчити обгрунтовувати свою думку; виховувати любов до рідної мови та культури.

Тип уроку: бінарний

Прийоми та методи: «Мозковий штурм», «Асоціативний кущ», робота в групах «Спільний проект», гра «Так-ні», інсценізація, роздуми, бесіда, розповідь, рефлексія.

Наочні посібники:портрети Т.Г.Шевченка, К.Данькевича, М.Лисенка, Я.Степового, словник літературознавчих та музикознавчих термінів, картки- таблиці.

Музичний матеріал: «Адажіо» з балету К.Данькевича «Лілея», українські народні пісні «Якби мені черевички», «Заповіт», «Єсть на світі доля» Я.Степового, «Прелюд пам’яті Т.Шевченка» Я.Степового, сучасна українська пісня «Кобзареві» О.Федорової

Літературні твори: балада «Лілея», поема «Катерина», вірш «Якби мені черевички», «Заповіт», авторські вірші.

Мистецька абетка:

  • балада - ( від франц. – танцювальна пісня) – це невеликий віршований ліро-епічний, драматично напружений твір з казково-фантастичним чи історичним сюжетом, побутовим чи героїчним змістом

  • композиція – послідовність розгортаня дії твору

  • пісня – ліричний вірш, що поєднує поетичний текст і мелодію, розрахований на виконання в музичному супроводі.

  • прелюдія – невеликий вступ перед основним викладом музичного твору або невеликий самостійний інструментальний твір

  • балет – музично-хореографічний спектакль, в якому органічно поєднуються музика (інструментальна), танок, драматична дія та елементи образотворчого мистецтва

  • лібрето – літературний текст, який лежить в основі музично-сценічного твору, головним чином – опери, балету,оперети

  • адажіо – лірична центральна частина балету, яку виконують головні персонажі



Хід уроку

1. Організація класу

2. Мотивація та оголошення очікуваних результатів

Учням пропонується епіграф до уроку, який записаний на дошці:

« Наша дума, наша пісня

Не вмре, не загине»

Т.Шевченко

Вчитель літератури: Є імена, що увібрали в себе живу душу народу, стали часткою його життя. Таким є для нас ім’я Тараса Григоровича Шевченко. Сьогодні ми згадаємо певні періоди життя і творчості поета; ознайомимося з творами письменника, до яких була написана музика;

повторимо й закріпимо знання про баладу, драму, поему, прелюдію, балет.

^ Вчетель музики: Знайдемо спільні риси у взаємозв’язку різних мистецтв; будемо вчитися обгрунтовувати свою думку; саме сьогодні ми з’ясуємо, яку роль відіграла пісня в житті великого Кобзаря і який зв’язок мали його твори з музичним мистецтвом.


3. Цілевизначення пошуково-дослідницьких груп:

Вчитель: За два тижні до проведення уроку діти були поділені на творчі групи: «Літературознавці», «Музикознавці» та «Малий театр». Перед групами ставилось завдання самостійно знайти та опрацювати певну інформацію за даною темою. Слово надається творчим групам.

Літературознавці: Ми маємо розкрити сюжетну лінію визначених творів Т.Г.Шевченка, особливості композиції та народність творів, співставити події у творах з тогочасною дійсністю. Для роботи на уроці ми підготували «Словники літературних та музичних термінів» (Додаток 2)

Музикознавці: Ми ознайомимо з історією написання деяких музичних творів різних жанрів; згадаємо основні відомості про композиторів, які зверталися до шевченківської тематики, звернемо увагу на емоційно-образний стан творів, для аналізу яких ми підготували таблицю (Додаток 1)

«Малий театр»: Ми надамо всім можливість поспілкуватися з героями творів Т.Г.Шевченка, послухати пісні на його слова, надамо можливість милуватися музичністю віршованого слова, а також відновити у пам’яті рядки безсмертних поезій великого Кобзаря.


4. Актуалізація опорних знань методами «Мозковий штурм» та «Асоціативний кущ».

^ Вчитель літератури:

- Що ви знаєте про Т.Шевченка?

- Які твори він написав?

- Назвіть твори, до яких написана музика?

Вчитель музики:

- З якими словами у вас асоціюється ім’я «Т.Шевченко»?

поет

художник письменник



Заповіт Т.Шевченко кріпацтво

сирота неволя


- В кінці уроку ми знову звернемось до цього практикуму. Я гадаю, у вас з’являться нові знання, а значить виникнуть нові асоціації.


5. Сприймання нового матеріалу.


^ Вчитель літератури: Серед блискучого сузір’я українських письменників Т.Г.Шевченко відзначається глибиною та органічністю своїх творчих зв’язків з піснями українського народу. Вся система поетичних образів і поетичної мови великого Кобзаря зросла з практики народного творення пісень. Маючи прекрасний від природи голос ( тенор), Шевченко сам любив співати народні пісні. Біографи Шевченка згадують про те, що поет не міг жити без своїх улюблених пісень. Співав він, будучи козачком у панських покоях, співав і тоді, коли везли його до фортеці на ув’язнення, співав у засланні, співав, навіть, у снах своїх. Для Шевченка у найтяжчі моменти його життя пісня завжди була єдиною втіхою і порадницею. В ній він шукав та знаходив розвагу і правдоньку щиру.


«Малий театр»: Ой із журби та із жалю,

Погуляю понад морем, та розважу своє горе.

Та Україну згадаю,та пісеньку заспіваю.

Люди скажуть, люди зрадять, а вона мені порадить,

І порадить, і розважить,і правдоньку мені скаже.

^ Вчитель музики: Перший, хто освоїв творчість Шевченка, був народ.Як свідчить дослідник історії української музики М.Грінченко, народ почав читати «Кобзаря»по-своєму: став співати його, уклавши мелодії майже на 200 його віршів. Водночас над текстами Шевченка працювало немало й композиторів, які написали близько 1,5 тисячи музичних творів найрізноманітніших жанрів. Назвіть композиторів, які зверталися до творчості Шевченка?

Музикознавці: одним із композиторів, творчість якого пов’язана з творчістю Шевченка , був Данькевич Костянтин Федорович – український композитор і піаніст 20 ст., який створив хорові твори та пісні, симфонічну поему «Т.Шевченко», балет «Лілея» до одноіменної балади Т.Шевченка.

^ Вчитель музики: Дайте визначення поняття «балет»?

Вчитель літератури: Дайте визначення поняття «балада»? Над сюжетною лінією балади працювала пошукова літератуознавча група.

Літературознавці: Працюючи над композицією та сюжетною лінією балади «Лілея», ми зрозуміли, що Шевченко-поет починається з балад. Хоч це його перші літературні спроби, але з перших рядків відчувається рука великого майстра, бо в давеій жанр балади поет ввів людину з низів народу, яка прагне бути щасливою. На прикладі балади «Лілея» ми бачимо, що поет дуже переймається трагічною долею нещасної дівчини-сироти. Ми впевнені, що саме тому після її смерті він дає їй інше життя – перетворює на квітку Лілею – горду, ніжну, красиву.

^ У виконанні «Малого театру» звучить монолог Лілеї

Вчитель музики: К.Данькевич в балеті «Лілея» створив музичний образ цієї героїні. Що таке лібрето? Слово надається музикознавчій групі.

Музикознавці: Дія 1 картини балету розгортається в ніч на Івана Купала. Молодь навколо багаття в хороводах, іграх, танцях проводить своє дозвілля. Тут Лілея і Степан.Їх заручини супроводжуються народним обрядом. Але з’являється князь у супроводі гайдуків, який вирішує розлучити молодих людей.Степан за порадою літніх козаків їде на Запорізьку Січ. Картина завершується драматичною сценою прощання.

Слухання «Адажіо» з балету «Лілея». Діти під час слухання слідкують за зміною характеру музики, заповнюють таблицю.

Вчитель музики: Що таке адажіо? Які почуття передає музика? Чи вдалося композитору передати зміну настрою героїні?


^ Вчитель музики: Слід зазначити,що крім «Лілеї» в лібрето видно мотиви інших творів Кобзаря: «Причинна», «Відьма», «Русалка», «Тополя», «Княжна», «Катерина».

^ Вчитель літератури: Цю поезію Т.Шевченко присвятив жінкам, дівчатам-сиротам, наймичкам, бо вони – своєрідний символ України.

Літературознавці: Ми досліджували проблему тяжкої жіночої долі, працюючи над композицією та народністю поеми «Катерина». Ми зрозуміли, що у трагедії серця однієї дівчини Шевченко зумів побачити й показати трагедію всього українського народу.

Жінка в тогочасному суспільстві зазнавала зневаги, знущань. На панщині вона однаково працювалаз чоловіками, там безжально шмагав її різками осавула, за свою красу й довіру вона не раз ставала жертвою.

Долі одиноких, покинутих, знедолених дівчат близькі Т.Шевченку, тому що і мати, і сестри все життя працювали в наймах, де зазнали кривду та тяжке становище.

«Малий театр» інсценізує уривок з поеми «Катерина»

Вчитель музики:Які композитори зверталися до шевченківської тяжкої жіночої долі?

Музикознавці: Ми дізналися, що першою оперою на слова Т.Шевченка стала опера «Катерина», яку написав Микола Аркас. Платон Майборода написав вокально-симфонічну поєму «Тополя», М.Вериковський пише оперу «Наймичка», Г.Жуковський – оперу «Марина», хорову поему «Хустина» створює Л.Ревуцький, відомі романси К.Стеценка «Плавай, плавай, лебедонько»(уривок з поеми «Тополя») та Я.Степового «Єсть на світі доля» (уривок з поеми «Катерина»).

У виконанні «Малого театру» звучить українська пісня-романс «Єсть на світі доля» (муз. Я.Степового) та українська народна пісня «Якби мені черевички». Діти під час слуханя роздумують над емоційно-образним станом творів, .заповнюють таблицю.

^ Порівняльний аналіз творів: Образ знедоленої дівчини у пісні «Єсть на світі доля» створюють виразові засоби: повільний темп, мінорний лад, панування ліричної співучої мелодії; в іншому творі («Якби мені черевички») ми спостерігаємо енергійний характер, з рисами танцювальності, динамічний та темповий розвиток. Здавлося б, пісня про гірку жіночу долю повинна бути журливою, притишенною, слабкою, як в першому випадку.А ми чуємо активні, наполегливі інтонації, чому? ( щоб підкреслити драматизм, гірке становище жінки, трагедійність ситуації).


^ Вчитель літератури: Але є пісні, які стали символом пам’яті провеликого Кобзаря про великого Кобзаря. Коли їх починають співати, всі люди підводяться, припиняються розмови. Які це пісні? («Реве та стогне Дніпр широкий», «Заповіт»)

Літературознавці: У грудні 1845 р. Шевченко гостював на Переяславщині, де застудився і захворів. Лікар поставив діагноз: запалення легенів. На той час ця хвороба через відсутність відповідних ліків була смертельною. І хоч приятель поета, лікар Андрій Козачковський робив усе можливе, Т.Шевченку прийшла невесела думка, що, можливо, це останні години життя. Треба сказати людям останнє слово. Пошерхлі вуста пршепотіли: «Як умру...» Нелюдськими зусиллями, перемагаючи хворобу, якось підвівся й ослабленими руками запаливсвічку. На папір лягли перші, такі страшні для молодої людини слова:

Як умру, то поховайте мене на могилі...

^ Вчитель літератури: Одразу ж після написання «Заповіту» цей вірш дивовижно швидко став відомим по всій Україні, його переписували, вчили напам’ять.

У виконанні «Малого театру» звучить «Заповіт»( муз.Г.Гладкого). Діти уважно слухають, аналізують твір та заповнюють таблицю.

Вчитель музики: Сила «Заповіту» безмірна, він співається як гімн, як спомин. Ця пісня вперше прозвучала наприкінці 60-х р.р. минулого століття. Тривалий час її автор був невідомий і лише кілька десятиліть тому було встановлено, що вона написана полтавським вчителем співів Гордієм Павловичем Гладким. Які ще композитори звертались до «Заповіту»?

Музикознавці: Ми дізналися, що до «Заповіту» складали мелодії багато музикантів та композиторів: М.Вербицький, Я.Степовий, К.Стеценко, П.Демуцький, Л.Ревуцький, Р.Глієр. У 1934р.на тему «Заповіт» написав кантату С.Людкевич. «Заповітом» розпочав свою роботу над циклом «Музика до «Кобзаря» М.Лисенко. Це було 1868р., коли композитора попросили написати мелодію до цього твору для виконання на Шевченківському концерті, присвяченому роковинам з дня смерті поета. Твір для соліста-тенора, хору та фортепіано був надісланий до Львова. Це був 1-й твір М.Лисенка, написаний на слова Т.Шевченка. Всього на тексти Кобзаря композитор написав близько 100 творів.


^ Вчитель музики: Шевченківську тему на уроці продовжить «Прелюд пам’яті Шевченка» українського композитора Я.Степового

Музикознавці: Ми знаємо, що Я.Степовий – український композитор кінця 19 – поч. 20 ст. Народився в м.Харкові, закінчив Петербургзьку консерваторію. Написав багато творів на слова українських поетів Т.Шевченка, І.Франка, Л.Українки, О.Олеся.

«Прелюд пам’яті Шевченка» написаний до 50-річчя з дня смерті великого Кобзаря. Цей твір є одним з найвищих досягнень композитора.

^ Вчитель музики: Послухайте музику «Прелюдії...» і скажіть, яким змальовує Шевченка композитор Я.Степовий?

Слухання музики, робота з таблицею емоційно образного стану.

( Неспокійливим, напруженим, схвильованим. Головна тема, повторюючись багаторазово, уособлює утвердження ідеї боротьби)


^ Вчитель літератури: « Він був сином мужика – і став князем у царстві духа,

Він був кріпаком – і став велетнем у царстві людської культури» ( І.Франко)

^ У виконанні «Малого театру» звучать авторські вірші, присвячені Т.Шевченку та сучасна пісня «Кобзареві» місцевого автора О. Федорової .

Далі проводиться інтерактивна частина «Асоціативний кущ», за допомогою якого перевіряються нові знання, а значить , нові асоціації, пов’язані з ім’ям Т.Г.Шевченка


6. Корекційно-оцінювальний етап. Гра «Так – ні»

  • Балада – це твір, в якому життя передається переважно через розмови, вчинки?

  • Балада – це твір, в якому життя передається переважно через дії героїв?

  • Балади «Лілея», «Причинна» написав І.Франко?

  • Т.Шевченко в Переяславщині застудився на ангіну?

  • На слова «Заповіту» написано два музичних твори?

  • Найпопулярнішу мелодію до «Заповіту» написав Гордій Гладкий?

  • Вірш «Якби мені черевички» сатиричного характеру?

  • «Лілея» К.Данькевича – це твір оперного жанру?

  • «Прелюд пам’яті Шевченка» написав Я.Степовий?


7. Підсумок уроку

В чому ж музикальність творчості Т.Шевченка?

Т.Шевченко був знавцем і шанувальником музики, був етнографом, записував пісні в альбом. Відомий той факт, що деякі твори Т.Шевченко писав так: спочатку наспівував мелодію, а потім створював віршовану інтерпретацію. Тому його поезія так легко кладеться на музику і точно охарактеризована музичними образами та засобами музичної виразності.


Рефлексія ( учням пропонується відповісти на запитання):

  • Які завдання я ставив перед собою, вивчаючи тему? Чи вдалося їх виконати?

  • Які види робіт для мене були найбільш ефективними? Чому?

  • Які знання з яких джерел мені вдалося отримати?

  • Що найбільше зацікавило на уроці, здивувало?

  • Які форми роботи сподобались?

  • Що мені заважало в роботі?

  • Чи є запитання, які залишились без відповідей?

  • Чи задоволен я результатом своєї роботи?


8. Домашнє завдання:

Записати питання до інтерв’ю з Т.Г.Шевченком.


Додаток 1

^ Таблиця емоційно – образного стану музичних творів


Назва музичного твору

Характер та настрій твору.

Засоби музичної виразності.


«Адажіо» з балету «Лілея» К.Данькевича






укр.нар.пісня-романс «Єсть на світі доля»






укр. нар. пісня «Якби мені черевички»






«Заповіт»

Г.Гладкого






«Прелюд пам’яті Т.Г.Шевченка” Я.Степового







Додаток 2

Словник літературознавчих та музикознавчих термінів


  • балада - ( від франц. – танцювальна пісня) – це невеликий віршований ліро-епічний, драматично напружений твір з казково-фантастичним чи історичним сюжетом, побутовим чи героїчним змістом

  • композиція – послідовність розгортаня дії твору

  • пісня – ліричний вірш, що поєднує поетичний текст і мелодію, розрахований на виконання в музичному супроводі.

  • прелюдія – невеликий вступ перед основним викладом музичного твору або невеликий самостійний інструментальний твір

  • балет – музично-хореографічний спектакль, в якому органічно поєднуються музика (інструментальна), танок, драматична дія та елементи образотворчого мистецтва

  • лібрето – літературний текст, який лежить в основі музично-сценічного твору, головним чином – опери, балету,оперети

  • адажіо – лірична центральна частина балету, яку виконують головні персонажі



Урок образотворчого мистецтва на тему:

«Становлення і розквіт таланту Т.Шевченка –

художника, поета і громадянина»


Мета: розширити знання та уявлення про основні етапи життя та творчості Т.Г.Шевченка – художника.

ознайомити з поняттями: «екслібрис», «гравюра», «офорт», «сепія»;

розвивати вміння аналізувати твори з точки зору емоційно-смислового задуму композиції, колориту;

виховувати інтерес і повагу до творів українського мистецтва.


Тип уроку: комбінований.


Методи: інтерактивний «Навчаючи – учусь», пояснювально-ілюстративний, пошуковий, «Дерево мистецтва».


Обладнання: репродукції творів Т.Г.Шевченка «Автопортрет»(1847р.), «Видубицький монастир у Києві», «Місячна ніч на Кос-Аралі», «Циганка-ворожка», «Катерина»


Музичний матеріал: українські народні пісні «Зоре моя вечірняя», «Думи мої, думи»,

«Єсть на світі доля».


Техніка виконання: лінійна графіка


Матеріали: папір, простий олівець, туш, перо, гельова чорна ручка


Словник:


Графіка – вид образотворчого мистецтва, в якому виконане зображення відтворюється друкуванням, що дає можливість повторювати його багато разів;

Гравюра – ( франц. Gravure – вирізати, висікати) – 1) вид графіки, у якому зображення є друкованим відбитком з малюнка, виконаного художником-гравером, на спеціально підготовленій дошці ( друкарській формі); 2) пластина, на якій вирізьблено малюнок;

Офорт – способ гравірування, гравюра на цинку ;

Сепія –пігмент темно-коричневого кольору. Працюють технікою пензля. Одноколірні малюнки, виконані фарбою сепією,теж мають цю назву.

Екслібрис – ( з лат.Ех libris – з книг) – книжковий знак, паперовий ярлик, який власники бібліотек наклеюють на книжку ( як правило, на звороті обкладинки). На еклібрисі здебільшого зазначають ім’я та прізвище власника і вміщують малюнок, що інформує про його професію, інтереси чи склад книгозбірні;

Композиція – ( від лат. composition – створення, зібрання) є формою художнього вираження автором свого задуму. Композиція – творча організація картини.


^ Хід уроку:

1. Організація класу


2. Оголошення теми та очікуваних результатів уроку

На дошці – репродукції картин Т.Шевченка

-- Чи відомі вам ці картини? Хто їх написав?

--Як геніальний митець, Т.Шевченко умів передати свої відчуття і словом, і фарбами. Як художник, Тарас Григорович Шевченко першим звернувся до історії своєї батьківщини, оспівав красу українських краєвидів, волелюбство, величність свого народу. Сьогодні ми ознайомимося з основними етапами життя та творчості Т.Шевченка-художника; пояснимо зміст термінів «гравюра», «екслібрис», «офорт», «сепія»; виявимо власне ставлення до творчості Шевченка на основі створення графічної композиції за мотивами його творів.


3. Вивчення нового матеріалу.

Інтерактивна частина уроку проводиться шляхом застосування технології «Навчаючи – учусь». Пропонується такий порядок роботи:

  • вчитель роздає по 1 картці на парту;

  • діти читають інформацію про життя та творчість Т.Шевченка, що міститься на картці;

  • учні працюють у парі, обмінюються інформацією;

  • вчитель проводить бесіду з учнями за змістом опрацьованих карток;



Зміст карток:

  1. Народився Т.Г.Шевченко 9 березня 1814р. в с.Моринцях Звенигородського повіту Київської губерні в маєтку поміщика Енгельгардта. Вже в ранньому віці в умовах тяжкого життя і поневірянь у малого Тараса пробудилося велике бажання малювати.

...Ще в школі, таки в учителя-дяка

Гарненько вкраду п’ятака –

Бо я було трохи не голе,

Таке убоге – та й куплю

Паперу аркуш. І зроблю

Маленьку книжечку. Хрестами

І візерунками з квітками

Кругом листочки обведу –

писав поет у вірші «А.О.Козачковському».

Тарас хоче вчитися у живописців-богомазів, але один з них сказав, що в хлопця немає ніяких здібностей до малювання. Поміщик назначає Тараса кімнатним козачком.Але й тут, у пана, Тарас потайки продовжує малювати, за що його часто жорстоко карають.


  1. У 1831 р. Шевченко разом з паном потрапляє до Петербурга. На прохання свого козачка, пан дозволяє йому вчися малювати. Вчителем Тараса був Василь Ширяєв, досить відомий у Петербурзі майстер декоративних розписів. Шевченко став у нього одним із краших учнів.

Білими ночами Тарас ходив у Літній сад і малював статуї, створював композиції на історичні теми, працював над акварельними портретами.


  1. Малюнки Шевченка випадково побачив студент Академії мистецтв І.М.Сошенко. Він помітив талант художника-самоука і почав навчати його малювання. Згодом Сошенко показав Тарасові малюнки відомим художникам і письменникам. Шевченко був кріпаком і не мав права навчатися в спеціальному закладі. Було вирішено викупити талановитого художника з кріпацтва. За свого кріпака пан Енгельгардт запросив нечувано високу ціну – 2500 крб.! Тоді К.П.Брюллов намалював портрет письменника В.І.Жуковського, який розіграли в лотерею. За виручені гроші 22 квітня 1838 р. Т.Г.Шевченка було викуплено з неволі.

З того часу Т.Шевченко почав навчатися в Академії мистецтв і став найулюбленішим учнем і другом великого Карла Брюллова.У стінах Академії мистецтв розквітнув багатогранний талант колишнього кріпака.


  1. Шевченко-художник досконало володів різними жанрами і різною технікою, проте за життя найбільше був поцінований як майстер гравюри. ( робота зі словником )


5. Для офорту гладеньку цинкову дошку вкривають прошарком лаку , що не боїться кислоти. По прошарку офортною голкою прошкрябують малюнок, кладуть на одну хвилину в посудину з соляною кислотою, яка проїдає в дощечці місця, прошкрябані від лаку по малюнку. Після цього лак змивають з дошки спиртом. Офорт готовий.


^ 6. Після відвідання України в 1843р., під враженням побаченого і пережитого він створює серію офортів, в яких показав життя рідного краю. Серію художник назвав «Живописна Україна», складалась вона з трьох частин. До 1-ї частини входили пейзажі, до 2-ї – твори на теми сучасного життя, до 3-ї – присвячені історичному минулому України. Альбом «Живописна Україна» став значним внеском у розвиток української графіки 1-ї пол. ХІХ століття, а Т.Шевченко посів провідне місце серед майстрів офорта.

7. Збереглося понад 50 краєвидів, написаних художником. Вони становлять цінну частку українського національного живопису, який у 30-ті – 40-ві роки ХІХст. тільки-но зароджувався як самостійний жанр.

Найважливішою роботою Шевченка академічного періоду є його олійний автопортрет (1840), який засвідчує високий рівень майстерності в олійному живописі. Автопортрети Шевченко малював протягом усього життя, їх налічується близько 40-ка .


8. У 1845 р. Тарас Григорович закінчив Академію мистецтв, а в 1847 р. був заарештований за участь у таємному Кирило-Мефодіївському братстві. Поета вислали в далекі прикаспійські степи «з забороною писати і малювати».

І довелося знов мені

На старість з віршами ховатись,

Мережать книжечки, співати

І плакати у бур’яні. І тяжко плакать...

Потай на клаптиках паперу він створює багато гострих соціальних за змістом поезій і картин.

У 1848 – 1849 рр. офіцери, які доброзичливо ставились до Шевченка, сприяли тому, що його призначили художником в експедицію по вивченню берегів Аральського моря. Протягом 2-х років перебування в експедиції Тарас Григорович був звільнений від військової муштри, дістав дозвіл малювати і створив близько 200 акварелей. Це краєвиди Аральського моря, степові пейзажі, портрети друзів та казахів.


9. Особливу увагу привертають сепії Т.Шевченка. В українському образотворчому мистецтві він перший звернувся до цієї техніки і досяг блискучих результатів. Це одноколірні малюнки, виконані фарбою сепією, звідки вони і дістали назву «сепії».

10. Після повернення до Петербурга в 1857 р. Т.Шевченко обладнав гравірувальну майстерню, придбав необхідні інструменти і став працювати над створенням офортів. Його успіхи були настільки великі, що 2 вересня 1860 р. Рада Петербурзької Академії мистецтв присвоїла Т.Г.Шевченку звання академіка гравюри. До свого щоденника Шевченко записав, що бути хорошим гравером – значить бути розповсюджувачем прекрасного.


^ Питання для обговорення змісту карток

та аналіз художніх творів Т.Г.Шевченка з точки зору емоційно-смислового задуму композиції, колориту, засобів вираження:



  1. Коли і в яких умовах Т.Шевченко почав малювати?

  2. Хто був першим його вчителем малювання?

  3. Як вплинуло на майбутню долю Шевченка знайомство з І.Сошенко та К.Брюлловим?


Вчитель:

  • В ранній малярській творчості Шевченка досить відчутний вплив Брюллова. У 1841 р. Т.Шевченко створює одну з перших своїх картин, присвячених побуту українських селян – «Циганка-ворожка». Сюжет картини не складний – циганка ворожить дівчині, віщуючи їй долю. Композиція виконана аквареллю, за характером композиційного вирішення і за колоритом ми можемо назвати її брюлловською. Ця картина була відзначена радою Академії мистецтв срібною медаллю.

-Т.Шевченко швидко звільняється від естетичних та тематичних рамок академічного мистецтва й звертається у своїй творчості до реального життя, до теми України. Про це свідчить одна з найвидатніших його картин «Катерина» (1842) . Уперше у вітчизняному мистецтві героїнею живописного полотна стала зневажена дівчина, принижена і скривджена, яка за свою любов втрачає честь і життя.

  • ^ Що зображено на картині? Який настрій передано?Якими живописними засобами створено цей настрій?

  • У середині композиції – Катерина. Простує неквапливо, нахилила голову, руками плахту притримує, соромиться. Праворуч за нею дуб – символ козацької сили, під ним біля куреня – дід-ложкар з глибоким співчуттям дивиться на дівчину, але не в силах їй допомогти. Він уособлює народ України. Біля ніг Катерини кинута на шлях дубова гілочка – сила України. Удалині – вершник-москаль, підступна Москва, що спокусила Україну. Загальний зеленкувато-синій колорит – все це створює сумний настрій. І повністю в дусі українського народного живопису. Від живопису академічного – постать героїні, що нагадує Марію з картини Рафаеля.

  • ^ Яку пісню ми можемо уявити, розглядаючи картину «Катерина»? Чи відповідає настрій пісні «Єсть на світі доля»( з поеми «Катерина») образному строю картини?




  1. Що таке гравюра ( робота зі словником), яке її значення в творчості Шевченка?

  2. Що таке офорт, як він створювався? (робота зі словником)

  3. Як називається серія офортів Т.Шевченка, із скількох частин вона складається?


Вчитель:

-Пейзажним офортом «Видубицький монастир у Києві» Шевченко створює серію, присвячену історичним пам’яткам архітектури України.

Михайлівська церква Видубицького монастиря збудована в ХІ ст. і є найвизначнішою пам’яткою давньоруської архітектури. Художник не просто відтворює архітектуру церкви. Він показав старовинну будову, що затишно притулилася на стрімкому березі Дніпра, потопаючи в густій зелені дерев. На передньому плані – на горбах пасуться корови, видніється курінь. Ліворуч – безмежні простори Дніпра, на воді – човни. Майстерно створено гру світла і тіні, передано глибину простору.

Дивлюсь – аж он передо мною,

Неначе дива виринають,

Із хмари тихо виступають

Обрив високий, гай, байрак...

Дніпро з лугами виграває.

А онде, онде за Дніпром,

На пригорі, ніби капличка,

Козацька церква невеличка

Стоїть з похиленим хрестом.



  1. В яких жанрах працював Т.Шевченко?


Вчитель:

-Розглянемо «Автопортрет» (1847) Т.Шевченка. В листі до Варвари Репніної поет писав: «...Вы непременно рассмеялись бы, если б увидели теперь меня. Вообразите себе самого неуклюжего гарнизонного солдата, растрепанного, небритого, с чудовищными усами,- и это буду я. Смешно, а слезы катятся». Перед нами рядовий царської армії, в сумному погляді якого передано усвідомлення тяжкого покарання.

Благаю Бога, щоб смеркало,

Бо на позорище ведуть

Старого дурня муштрувати.

Щоб знав, як волю шанувати,

Щоб знав, що дурня всюди б’ють.

-Якою повинна бути музика, щоб передати зміст цих поетичних рядків?


  1. Як склалася доля Шевченка після закінчення Академії мистецтв?


Вчитель:

-«Його акварелі, що не поступаються перед творами кращих англійських акварелістів, є перлами в акварельному живопису того часу – стільки там повітря, гарячого сонця, спеки і прозорості...» - писав відомий мистецтвознавець М.Г.Бурачек.

  • ^ Розглянемо пейзаж «Місячна ніч на Кос-Аралі». Який настрій передає картина? Якими живописними засобами зобразив художник вечірню природу?

  • У пейзажі « Місячна ніч на Кос-Аралі» Шевченко показав обстановку гнітючої самотності, в якій він перебував, передав свій сумний настрій. Над просторами Аральського моря повільно піднімається великий місяць: холодним світлом він освітив шхуни, що стоять недалеко від берега; темним силуетом виділив зарості на мілководді, трохи зачепив мис берега. Вода стала свинцево-важкою з сіро-синіми переливами. Небо помережано довгими тривожними хмарами. На передньому плані виє на місяць одинокий пес, високо задерши голову. Безвихіддям і тугою віє від цього пейзажу.

  • ^ Якою музикою звучить картина? Які музичні асоціації вона викликає?




  1. Що таке сепії? (звертаємося до словника)


Вчитель:

-Твір «Казахські діти-байгуші», виконаний фарбою сепією, показує безрадісне життя казахських дітей. На передньому плані ми бачимо двох маленьких напівроздягнених хлопчиків-жебраків, які стоять на порозі будинку, простягши руки за милостинею. На задньому плані Шевченко показав себе у формі рядового солдата, ніби підкреслюючи, що він був свідком тяжкого життя казахів. Художник побудував композицію так, що діти, простягаючи руки до глядача, ніби примушують його замислитись про їх долю.



  1. Чому Т.Шевченку було присвоєне звання академіка гравюри?



4.Закріплення нового матеріалу. Діти разом з учителем складають

Дерево мистецтва




5.Постановка практичного завдання.


- Передайте особисті враження від творів Т.Г.Шевченка у графічній композиції (звертаємося до словника). Намагайтеся побудувати композицію так, щоб показати об’єкт в найбільш виразній формі. Він повинен знаходитись у центрі точки зору. Ми повинні бачити його з усіма подробицями й деталями. Другорядне підчиняється головному. Не забувайте, що особливого значення у досягненні виразності зображення надають лінії, світлотіні, контрасту.

Якщо комусь із вас завдання виявиться простим, можна виконати еслібрис (звертаємо увагу на поняття). Пером і тушшю можна зробити один книжковий знак. Екслібриси можуть бути з простим або складним сюжетним зображенням. Кращі зразки екслібрисів бувають самостійними творами.












6. Виконання практичного завдання.

Вчитель допомагає учням, у яких виникли проблеми в процесі виконання.


7. Підсумок роботи. Демонстрація і аналіз готових робіт учнів.


8. Домашнє завдання. Закінчити деталізацію роботи



«Катерина» (1842)



«Циганка-ворожка» (1841)




«Автопортрет» (1847)




«Місячна ніч на Кос-Аралі» (1849)


«Казахські діти-байгуші»




Схожі:

Шевченко І шевченкіана любов Гайворонська iconКонспект уроку з читання на тему
Мета: закріпити знання учнів про творчість Т. Г. Шевченко, розвивати мовлення, мислення, увагу, виховувати любов до книги, бажання...
Шевченко І шевченкіана любов Гайворонська iconВиховний захід «Вінок поезій для Тараса»
Мета: закріпити знання учнів про творчість Т. Г. Шевченко, розвивати мовлення, мислення, увагу, виховувати любов до книги, бажання...
Шевченко І шевченкіана любов Гайворонська iconЛітературно-музична композиція «Т. Шевченко знайомий та маловідомий»
«Т. Шевченко знайомий та маловідомий» (за поетичною-музичною та образотворчою творчістю Т. Г. Шевченка)
Шевченко І шевченкіана любов Гайворонська iconВолодимирівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів Петрівської районної ради Кіровоградської області Тарас Шевченко «Думи мої »
Тема: Тарас Шевченко "Думи мої "- розучування. "Автопортрет "Тараса Шевченка. "Пісенька джури" виконання
Шевченко І шевченкіана любов Гайворонська iconСосой Елена Владимировна
Екатерина Непочатов Никита Петренко София Полоса Александра Радомский Олег Решетова Анна Сиротенко Дарья Сотниченко Татьяна Спицын...
Шевченко І шевченкіана любов Гайворонська iconПоложение Х открытого детско – юношеского фестиваля «Веснограй» Сроки проведения фестиваля
Место проведения фестиваля: Украина, г. Днепропетровск, Октябрьская площадь, парк им. Т. Г. Шевченко Дворец студентов Днепропетровского...
Шевченко І шевченкіана любов Гайворонська iconІнтегрований позакласний захід з української літератури та англійської мови Тема: Тарас Шевченко. Минуле,теперішнє,майбутнє… Мета
Т. Шевченка; формувати вміння сприймати текст на слух та вміти перекласти його з англійської мови; удосконалювати навички виразного...
Шевченко І шевченкіана любов Гайворонська icon4684 Шевченко

Шевченко І шевченкіана любов Гайворонська icon852 Шевченко і Запоріжжяшевченко

Шевченко І шевченкіана любов Гайворонська icon8171 презентація шевченко

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов