Лекція 10. «Спілкування в сім’ї» icon

Лекція 10. «Спілкування в сім’ї»НазваЛекція 10. «Спілкування в сім’ї»
Дата конвертації24.01.2013
Розмір34.79 Kb.
ТипЛекція
скачать >>>

Лекція 10. «Спілкування в сім’ї»
Сім'я, родина — найвища цінність на Землі, яка робить життя кожної людини щасливим, повноцінним, плідним. Але батьки мають усвідомити, що вони виконують важливу соціальну роль, адже кожна повноцінна родина є фундаментом здорового суспільства. М.Стельмахович розглядає родину як перше соціальне й емоційне мікросередовище, у якому розвивається та виховується людина з моменту її народження. Виховний феномен, як і саму сім'ю, нічим замінити не можна. Василь Сухомлинський писав: «У сім'ї, образно кажучи, закладається коріння, з якого виростає пагін, і гілки, і квітки, і плоди. Сім'я — це джерело, водами якого живиться повноводна річка нашої держави».


Досвід переконує, що ніякі виховні заклади, навіть найкращі, не можуть виконувати роль, яку відіграє сім'я у вихованні дітей, не можуть ефективно функціонувати без участі й допомоги сім'ї, без взаємодії з батьками.


Саме родина вводить людину у світ соціальних відносин. Родина залишається тією вічною цінністю, що створює для людини порів­няно незалежне від соціальних катаклізмів середовище, атмосферу психологічної захищеності. Вона допомагає подолати життєві випро­бування, дає реальну підтримку, вселяє віру у власні сили і краще майбутнє.


Дитина водночас виступає і об'єктом, і суб'єктом спілкування — з одного боку, вона відчуває на собі вплив оточення, а з іншого — сама певним чином впливає на нього. Це дозволяє вченим стверджувати, що спілкування — особливий вид діяльності, який є неодмінною умовою формування особистості.


Згідно з теорією Л. Виготського, психічний розвиток дитини від самого народження визначається соціальними закономірностями; найважливіше місце у взаємодії людини з навколишньою дійсністю займає спілкування. Вчений зазначає: «...Спілкування з дорослими є основним шляхом виявлення особистої активності дитини...»


Зміни в суспільстві, які відбулися, дали нам прискорену фізіологічну дорослість (акселерацію), значну поінформованість, більш високу матеріальну забезпеченість батьків частини дітей, збільшення кількості малодітних сімей, високий освітній рівень батьків і їхню високу соціальну активність. Усе це негативно вплинуло на виховний процес у сім'ї. У частини дітей з цих причин громадянське становлення від­бувається зі значним запізненням, для багатьох із них характерні політична наївність, споживацьке ставлення до життя, прагматизм.


Із плином часу проблеми сімейного виховання ускладнюються. Збільшилася кількість дітей, які тривалий час залишаються без до­гляду дорослих, батьків та вихователів. Це пояснюється тим, що нині родина переживає важкі часи — ідеологічну та професійну переорієн­тацію, пошуки нової роботи, визначення нових життєвих пріоритетів, а також нерозвиненість соціальних інститутів.


У нинішніх соціальних умовах (прискорений ритм нашого життя, справи, робота, потік інформації, домашні клопоти) стає помітним брак спілкування дорослих з дітьми в сім'ї. Батьки причиною цього називають відсутність вільного часу. Хоча діти вважають, що час для спілкування з ними батьки, якщо бажають, можуть знайти.


Сьогодні духовні контакти батьків і дітей різного віку відчувають значний голод безпосереднього спілкування, яке не замінять ні екран телевізора, ні друзі, ні музика. Далі вчений наголошує, що слід постійно цікавитися справами і проблемами дітей, бо дефіцит спілку­вання, який сьогодні виникає між батьками й дітьми, спричиняє важкі психологічні наслідки. Виховна функція може бути успішно реалізо­вана лише в благополучній сім'ї, де приділяється увага спілкуванню, а не тільки матеріальному забезпеченню дітей.


В окремих сім'ях виявлені такі недоліки спілкування батьків з дітьми, як конфліктність, наявність психологічних бар'єрів у спілкуванні, обмеженість його змісту.


Величезне значення для сімейного виховання мають загальна ерудиція батьків, їхнє вміння (і здатність) стати для дитини спочатку джерелом інформації про все, що її оточує, а згодом надійним провідником у світ знань, людських взаємин. Якщо батьки не дбають про постійне збагачення своїх знань, про розширення свого досвіду, то дитина, підростаючи, засвоїть поблажливо-зневажливе ставлення до них, і тоді, батьки, на жаль, втратять авторитет, на який спиралась традиційна педагогіка українців.


Батькам необхідно мати чіткий світогляд, широку ерудицію, уміти відповісти собі й дитині на найважливіші питання, що хвилюють усіх, — про людське буття, його сенс, про навколишній світ, державний устрій, про Батьківщину, про місце людини в суспільстві.


Саме приклад батьків переконує дитину, що знання є способом пояснення її власного життя, що сьогоднішнє незнання — не недолік, а стимул для подальшого навчання. Нерідко широкий освітній світогляд, здатність відповісти на дитячі запитання стають основою авто­ритету батьків. Тому так важливо для них не зупинятись у процесі пізнання, а наполегливо працювати над собою.


Система родинно-сімейного виховання настільки важлива в житті кожної людини й усієї планети, що Генеральна Асамблея ООН ого­лосила 1994 рік Міжнародним роком сім'ї, визначила спільну для всіх країн тему: «Всі ми — одна родина». Генеральна Асамблея ООН поста­новила, що, починаючи з 1994 року, 15 травня щорічно буде відзначатися Міжнародний день родини, підкресливши цим величезне значення сім'ї у фізичному і духовному становленні особистості й суспільства.Схожі:

Лекція 10. «Спілкування в сім’ї» iconЛекція «Умови ефективного виховання в сім'ї»
Тож якщо дитина з раннього віку є свідком справжньої людської любові й поваги, то цей кращий зразок моральності вона бере за основу...
Лекція 10. «Спілкування в сім’ї» iconУкраїнська мова 6 клас І семестр
Рзм (у)№1 Повторення вивченого про спілкування І мовлення. Загальне уявлення про ситуацію спілкування. Засоби спілкування. Умови...
Лекція 10. «Спілкування в сім’ї» iconТема: Сім’я і здоров’я
Мета: розширювати уявлення про сім’ю як основний чинник здоров’я; формувати вміння піклуватись про членів сім’ї; виховувати бажання...
Лекція 10. «Спілкування в сім’ї» iconУрок у 1 класі Культура спілкування
Мета: розширювати уявлення про мовлення і культуру спілкування. Розвивати навички етичних норм поведінки під час спілкування, прищеплювати...
Лекція 10. «Спілкування в сім’ї» iconТема: Підвищення рівня комунікативної компетентності підлітків Мета тренінгу
Кожна особистість може розвиватися і самостверджуватся в процесі спілкування. За допомогою спілкування людина налагоджує контакти...
Лекція 10. «Спілкування в сім’ї» iconХід заняття. Вступне слово вчителя. Розповідь «про рай та пекло»
Мета: пояснити поняття «дистанційне спілкування», особливості правил спілкування на відстані; підвести дітей до осмислення важливих...
Лекція 10. «Спілкування в сім’ї» icon7. Визначте основні функції сім'і. Розкрийте специфіку сімейного виховання
Сім'я є моделлю суспільства на конкретному історичному етапі розвитку, відображає його моральні та духовні особливості
Лекція 10. «Спілкування в сім’ї» iconСім’я, родина,рід 2 клас я І Україна
Уточнити, розширити, поглибити уявлення дітей про сім’ю, родину, рід, їх значення в житті людини
Лекція 10. «Спілкування в сім’ї» iconВикрадення дітей та торгівля ними Важко переоцінити значення сім'ї в житті кожної дитини
Міцна сім'я в умовах економічної і соціальної нестабільності в Україні повинна стати надійним притулком для дитини
Лекція 10. «Спілкування в сім’ї» iconПоложення та практичні поради щодо дотримання культури спілкування та поведінки. Епіграф. Ніщо не обходиться нам так дешево і не цінується так дорого, як ввічливість. М. Сервантес Інформаційний агент 1
Доброго дня, дорогі друзі! Вітаємо вас усіх на сьогоднішній конференції «Культура спілкування та мовленнєвий етикет». Наша зустріч...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib2.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов